18 kwietnia 2021

To, czego pragniesz to kolejna powieść Katherine Center wydana dzięki staraniom wydawnictwa MUZA. I chociaż w książce nie ma żadnych zaskakujących zwrotów akcji ani też porywających serce namiętnych wydarzeń, to nie można odmówić jej pewnego uroku oraz kojącego ciepła, które wręcz bije z  jej kart. Miłośnicy poprzedniego tytułu – To, co bliskie sercu – będą z pewnością zadowoleni z lektury najnowszej powieści tej amerykańskiej pisarki.

O fabule słów kilka

Główną bohaterką jest Samantha Casey, młoda bibliotekarka pracująca w szkole podstawowej prowadzonej przez starsze małżeństwo, Maxa i Babette Kemplerów. To nie tylko pracodawcy kobiety, ale także jej najbliżsi przyjaciele, a nawet i przybrani rodzice, bowiem Sam nie ma kontaktu ze swoim biologicznym ojcem, a matka zmarła, kiedy miała 10 lat. Z tego powodu nagła śmierć dyrektora wywołuje nie tylko szok i niedowierzanie, ale przede wszystkim obawę o dalszą karierę zawodową. Pogrążona w żałobie Babette odmawia dalszego prowadzenia placówki, zaś funkcję kierowniczą przejmuje nowy przybyły do miasta Duncan Carpenter. Dawna miłość Samanthy. Jednak mężczyzna nie tylko jej nie poznaje, ale przede wszystkim nie przypomina dawnego siebie, zmienił się diametralnie z zabawnego nauczyciela w szorstkiego, mającego obsesję na punkcie bezpieczeństwa służbistę. Panna Casey podejmuje z nim nierówną walkę o to, by zachować dawny, radosny charakter szkoły.

Opinia o książce To, czego pragniesz

Poprzednia powieść Katherine Center ,To, co bliskie sercu, koncentrowała się wokół historii miłosnej historii dwojga ludzi, gdzie główną rolę grało nie tyle samo uczucie, ile umiejętność wybaczenia oraz otworzenia się na potrzeby drugiego człowieka. W najnowszej książce można dostrzec podobny motyw: Sam stara się dotrzeć przyczyny tak diametralnej zmiany Duncana i stara się zrozumieć, co takiego stało się z jej byłym ukochanym, że jej nie poznał i z premedytacją stara się zniszczyć wszystko to, co latami budowało małżeństwo Kemplerów: plany budowy nowego placu zabaw, kolorowe ściany w barwne motyle, akcje sprzątania lokalnych plaż itp. Bohaterka stara się nie tylko dotrzeć do serca dyrektora Carpentera, ale także próbuje pogodzić go ze zbuntowaną przeciwko niemu kadra nauczycielską. W jej śmiałych planach przeszkadza jej tylko brak pewności siebie oraz nawrót epilepsji. Czy charakternej bibliotekarce uda się pogodzić dwie zwaśnione strony?

Oczywiście nie będzie zaskoczeniem dla czytelnika, że między dwojgiem ludzi narodzi się uczucie. Nie jest to wybuch gwałtownej namiętności – czytelnik staje się świadkiem, jak powoli rozkwita między nimi miłość i zaczynają otwierać swoje serca na potrzeby i troski drugiego człowieka. I najważniejsze – to opowieść o trudnej sztuce doceniania życia i każdej szczęśliwej chwili. Bowiem nigdy nie wiadomo, kiedy coś straci się na zawsze.

To, czego pragniesz Katherine Center nie należy do ambitnej literatury, niemniej trudno jest doszukiwać się w jej twórczości większych wad: to typowa powieść kobieca, podnosząca na duchu, której lektura pozwala się odprężyć i zrelaksować. I oczywiście ze szczęśliwym zakończeniem, ponieważ właśnie po to sięga się po tego typu książki. Tutaj liczy się jednak droga bohaterów do owego finału, a ta jest prawdopodobna do tego stopnia, iż bez problemu mogłaby rozgrywać się nie tylko w Teksasie, ale także w polskich realiach. To naprawdę miłe zaskoczenie.

To, czego pragniesz (Katherine Center)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

MUZA S.A.

Pattyczak

Tytuł: To, czego pragniesz

Autor: Katherine Center

Tytuł oryginalny: What You Wish For 2020

Tłumaczenie: Filip Sporczyk

Wydawnictwo: Muza S.A.

Data i miejsce wydania:  21/04/2021, Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 415

ISBN: 978-83-287-1644-5

Podsumowanie

To, czego pragniesz

To, czego pragniesz
 • 5.5/10
  Fabuła
 • 6.5/10
  Stylistyka
 • 8/10
  Wydanie

Zalety

 • ciepła, kojąca serce historia
 • charakterna postać kobieca
 • balans między wątkami obyczajowymi a romansem

Wady

 • lektura na dwa wieczory