20 lutego 2017

O małym dziecku można powiedzieć wiele dobrych i ciepłych słów. To wyjątkowo uczuciowe, sympatyczne i nadające życiu dorosłym sens istotki, które niejednokrotnie muszą stawić czoła wielu problemom, przezwyciężać własne lęki i walczyć z brakiem pewności siebie. Naprzeciw takich trudnym dla dzieci sytuacjom z pomocą przychodzi lektura opowiadań zatytułowanych To ja duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie, które nie tylko dodadzą maluchom odwagi, ale także nauczą, jak ważne jest posłuszeństwo wobec rodziców, a prawdziwą odwagę stanowi umiejętność godzenia się z drugą osobą.

Zbiór historyjek dzielą się na trzy części:

I. Brawo, udało ci się!: to zbiór 10 krótkich opowiadań, których lektura ma jeden cel – dodać dziecku pewności siebie. Wspólnym mianownikiem łączącym wszystkie historyjki jest realizm przedstawianych wydarzeń. To nie bajki o tym, jak dziecko nagle odkryło w sobie super moce lub odkryło przejście do fantastycznego świata gdzie czeka na niego wielka przygoda, wręcz przeciwnie – bohaterowie znajdują się w zwykłych, codziennie spotykanych sytuacjach. Muszą umieć wyrazić swoje poglądy, bronić swego zdania oraz umieć przekonać rozmówcę do swoich racji. Małe dziecko uczy się, że prawdziwa siła nie tkwi w mięśniach, lecz umiejętności pomocy i dawania dobra innym ludziom.

II. Pogódźmy się: to 9 prawdziwych perełek. Każde opowiadanie wskazuje, jak bardzo ważna jest kwestia pojednania z drugą osobą. Dzieci równie szybko się kłócą, jak i godzą, w złości potrafią wykrzyczeć to, co leży im na sercu i czego się obawiają, dlatego samo pogodzenie się nie zawsze przychodzi z łatwością. Czasem wystarczy subtelnie wskazać drogę, przypomnieć jedną z przeczytanych historyjek lub szczerze porozmawiać o dziecięcych bolączkach.

III. Kolorowych snów: każdy bohater opowiadania boryka się z tym samym problemem – nie chce iść spać i próbuje dalej rozrabiać, brykać i energiczne spędzać wieczorny czas. Lektura historyjek pozwoli maluchowi wyciszyć się i zrelaksować, przygotowując na nocny odpoczynek, a także nabrać dystansu do minionych wydarzeń. Zaś samo spanie może okazać się wspaniałą przygodą, bo możemy śnić o czekoladowej górze!

Lekturę każdego opowiadania należy potraktować jako sytuację wyjściową do rozpoczęcia rozmowy z dzieckiem: jakby się zachowało w takiej sytuacji? Co by zrobiło na miejscu bohatera? Jakie zachowania są niedopuszczalne? To ja duży i odważny… to świetna kontynuacja historyjek zatytułowanych To ja! Historie, które dodają dzieciom pewności siebie, których premiera miała miejsce w marcu 2015 roku. Pierwsza część skupiała się na rozmowie o uczuciach i emocjach, zaś najnowsza uczy pewności siebie i wiary we własne możliwości.

Główną zaletą omawianej pozycji jest uniwersalność przedstawianych wydarzeń – to zwykłe, codzienne sytuacje, w jakich może się znaleźć każde dziecko: strach przed psem, kłótnie z mamą o niezjedzony obiad lub o zabawki z najlepszych przyjacielem, konieczność poproszenia o pomoc przy zdejmowaniu latawca z drzewa to tylko nieliczne przykłady krótkich historyjek. Akcentowane są pozytywne postawy bohaterów i piętnowane te negatywne: skupianie się na swojej osobie, obrażanie i milczenie, a także brak chęci pomocy drugiej osobie.

Na uwagę zasługuje także szata graficzna książki: solidna, twarda okładka, kredowy papier oraz wyrazista czcionka sprawią, że książka wytrzyma dziecięce traktowanie (upadek z szafki, rzucenie w kąt itp.). Kolorowe ilustracje, odzwierciedlające pogodny klimat książki oraz oddające dziecięcy optymizm i humor grafiki dodatkowo urozmaicają lekturę opowiadań.

Fantastyczne elementy występujące w książce w postaci bajkowych bohaterów (m.in. świetlika, króliczka i krasnoludków) pozwalają oswoić się z otaczających dzieciaki światem. Wspólna lektura z rodzicami nie tylko pozwala nauczyć się nowych rzeczy i postaw godnych naśladowania, ale także buduje rodzinne więzi, poczucie bliskości i bezpieczeństwa w rodzinnym gronie.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu
Prószyński Media

Pattyczak
Tytuł: To ja duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie
Autor: opracowanie zbiorowe
Tytuł oryginalny: Grob und Mutig, Das Bin Ich! Geschichten, die Kinder Selbstnewusst Machen 2003
Tłumaczenie: Mirosława Sobolewska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data i miejsce wydania: 31/01/2017 Warszawa
Oprawa: twarda
Wydanie: I
Liczba stron: 120
ISBN: 978-83-88097-046-5
Strona wydawnictwa: To ja duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie wyd. Prószyński

Podsumowanie

To ja duży i odważny!

To ja duży i odważny!
 • 10/10
  Fabuła
 • 9/10
  Stylistyka
 • 9/10
  Wydanie

Zalety

 • wyraźne wskazanie dobrych i nagannych postaw
 • 3 grupy tematyczne opowiadań
 • lektura punktem wyjścia do rozmowy z dziećmi

Wady

 • brak