24 lipca 2020

„To tylko przyjaciel” wmawia sobie główna bohaterka debiutanckiej książki Abby Jimenez. A właściwie seks-przyjaciel, wobec którego nie rości się żadnych praw ani też nie powinien wiązać się z żadnymi emocjami czy też głębszymi uczuciami. A jednak przebojowa Kristen Peterson wpada w swoją własną pułapkę. Powiedzieć o jej nowym związku „to skomplikowane” to jakby nie powiedzieć nic. Dlaczego młoda dziewczyna porzuciła swego dotychczasowego ukochanego i jednocześnie tak usilnie broni się przed nową miłością? Oto romantyczna opowieść o akceptacji i dojrzewaniu do nowego etapu w życiu dwojga młodych ludzi.

Kristen Peterson to młoda, 24-letnia właścicielka firmy sprzedającej psie gadżety i akcesoria Doglet Nation, przebojowa przyjaciółka Sloan i ukochana zabójczo przystojnego Tylera przebywającego niemal 80% całego roku na misjach wojskowych zagranicą. Z drugiej strony mamy Josha Copelanda – niepoprawnego optymistę marzącego o wielkiej rodzinie i jednocześnie chłopaka o złamanym sercu, który niedawno rozstał się ze swoją niedoszłą narzeczoną. Tych dwoje rozpoczyna swoją znajomość od niefortunnej stłuczki na drodze, jednak bardzo szybko spotykają się znowu, bowiem oboje mają świadkować na ślubie Sloan i Brandona.

Nietrudno się domyśleć, że osamotniona Kristen i szukający ukojenia Josh przypadną sobie do gustu. Mimo ogromnej charyzmy i nieodpartego uroku osobistego obojga bohaterów nie decydują się na pełnoprawny związek. Dlaczego? Otóż To tylko przyjaciel to nie tylko banalna, przypominająca lekkie komedie romantyczne historia o dwojgu zakochanych i przekomarzających się z sobą ludziach, ale przede wszystkim powieść poruszająca ważny problem bezpłodności. Kristen cierpi na mięśniaki macicy i endometriozę, która dosłownie rujnuje jej codzienną egzystencję – dziewczyna nie może czasami podnieść się z łóżka, krwawi po kilkanaście dni w miesiącu i na domiar złego nie będzie w stanie zajść w ciążę. To wszystko sprawia, że odrzuca Josha (marzącego wszak o wielkiej rodzinie) i postanawia poddać się zabiegowi całkowitego usunięcia jajników i jajowodów.

Poważne problemy zdrowotne dotyczące płodności i wpływu na życiowe decyzje stanowią główną oś fabularną debiutanckiej powieści Abby Jimenez. Chociaż Kristen wydaje się naprawdę optymistycznie nastawioną do życia dziewczyną, to tak naprawdę to ogromnie cierpiąca młoda osoba, niemogąca znaleźć ukojenia i rozpaczająca na myśl o tym, iż nie będzie w stanie obdarować swego ukochanego gromadką uśmiechniętych dzieci. Niewątpliwie trudno jest  się otworzyć na związek, gdy wiesz, że masz problemy z płodnością. To wszystko sprawia, że bohaterka bardzo często postępuje nieracjonalnie i nieświadomie rani bliskie sobie osoby. Joshowi proponuje układ seks-przyjaciela, friends with benefits, lekceważy też porady Sloan, która wszak chce jak najlepiej dla swojej przyjaciółki i świadkowej na zbliżającym się ślubie. Dopiero pewne tragiczne wydarzenia sprawiają, że całkowicie inaczej zaczyna postrzegać otaczającą ją rzeczywistość i kochających ją bezgranicznie ludzi.

Chociaż To tylko przyjaciel Abby Jimenez jest jej literackim debiutem, to trudno jest odmówić autorce wyjątkowej lekkości pióra. Udało jej się zgrabnie połączyć partie opisowe oraz dialogowe, wyważyć wątki miłosne oraz obyczajowe, nie emanując przy tym nadmiernie seksualnością ani też zbyteczną wulgarnością. To książkowa wersji komedii romantycznej, w której nie brakuje gorzkich chwil. Jimenez bardzo dobrze umotywowała psychologicznie swoją główną bohaterkę, która pod płaszczykiem przebojowości i pozornej pewności siebie skrywa niepewną i cierpiącą na zaburzenia poczucia własnej wartości młodą kobietę.

[spojler]

Wady? Nie ukrywam, iż sam finał powieści okazał się zbyt gorzki w  swojej wymowie. To, co się dzieje z Kristen nie pasuje do całościowej wymowy utworu, daje wielu faktycznie cierpiącym na problemy z płodnością młodym kobietom lichą nadzieję, iż one także zajdą w ciążę. Świadomość tego miała nawet sama autorka próbująca tłumaczyć się w posłowiu do książki:

Szczęśliwe zakończenie tej powieści nie poleca na tym, że Kristen zachodzi w ciążę, lecz na tym, że pozwala się kochać niezależnie od tego, co uważa za swoje wady. Główna bohaterka uzmysławia sobie, że bezpłodność nie definiuje jej jako osoby i że prawdziwa wartość nie jest w żaden sposób powiązana z jej chorą macicą. Tak brzmi właśnie morał tej historii. 

Osobiście nie satysfakcjonuje mnie takie tłumaczenie, niemniej cieszę się, iż Jimenez podkreśliła to, iż kobiecym chorobom często towarzyszy rozpacz, świadomość bycia bezwartościową oraz ogromne poczucie wstydu.

[/spojler]

Komu spodoba się To tylko przyjaciel? Niewątpliwie miłośniczki romantycznych historii docenią pełną dynamizmu i humoru relację Kristen i Josha, podobnie jak czytelniczki poszukujące w literaturze motywu ciężkiej choroby rzucającej cień na relację dwójki zakochanych w sobie osób (warto przywołać tutaj chociażby Jojo Moyes Zanim się pojawiłeś, której książka szturmem podbiła serca wielu młodych dziewczyna na całym świecie).

Reasumując, To tylko przyjaciel to słodko-gorzka opowieść o miłości, problemach z płodnością oraz trudnych życiowych decyzjach, z którymi przyjdzie się zmierzyć w najmniej oczekiwanym momencie. To bardzo przyjemny wakacyjny tytuł, który oferuje czytelnikowi coś więcej niż banalną historię miłosną. Książka stanowi też dobry materiał na kinowy przebój – pozostaje mieć nadzieję, że podobnie jak utwór Jojo Moyes Zanim się pojawiłeś także trafi na srebrny ekran.

To tylko przyjaciel (Abby Jimenez)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

MUZA S.A.

Pattyczak

Tytuł: To tylko przyjaciel

Autor: Abby Jimenez

Tytuł oryginalny: The Friend Zone

Tłumaczenie: Paweł Wolak

Wydawnictwo: Muza S.A.

Data i miejsce wydania:  15/07/2020, Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 479

ISBN: 978-83-28287-1396-3

 

Podsumowanie

To tylko przyjaciel

To tylko przyjaciel
  • 7.5/10
    Fabuła
  • 7.5/10
    Stylistyka
  • 9/10
    Wydanie

Zalety

  • łodko-gorzka opowieść o miłości, problemach z płodnością oraz trudnych życiowych decyzjach
  • motyw ciężkiej choroby rzucającej cień na relację dwójki zakochanych
  • friends with benefits

Wady

  • finał powieści okazał się zbyt gorzki w swojej wymowie