11 listopada 2017

Tupcio Chrupcio to mała myszka mieszkająca w mysiej norce z mamą i tatą. Kolejne tytuły serii przedstawiają codzienne sytuacje z życia małego zwierzątka, w trakcie których nie tylko uczy się nowych rzeczy, ale przede wszystkim wzmacnia więzy ze swoimi rodzicami.

Pierwsza książeczka zatytułowana Tupcio Chrupcio: Mówię prawdę! Porusza problem kłamania i mijania się z prawdą. Mama Tupcia Chrupcia czyta mu Pinokia (przy okazji: tutaj znajdziecie recenzję wydania z włoskimi grafikami), mała myszka z lekkim zniesmaczeniem reaguje na zachowanie drewnianego chłopca, jednak sama zaczyna zachowywać się jak on. Kiedy Tupcio Chrupcio zauważył, że nosek mu nie rośnie, to zaczął coraz śmielej poczynać i oszukiwać mamę do tego stopnia, aż dostał karę szlabanu i tygodniowy zakaz wychodzenia na dwór. Czy myszka naprawdę zrobiła się takim wielkim kłamczuchem?  A co jeśli mówi prawdę, a nikt mu nie wierzy?

To bardzo mądra publikacja zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Maluch uczy się, iż nie warto w życiu kłamać, bo może to sprawić kłopoty, wywołać smutek u innych, a przede wszystkim traci się wiarygodność. Z kolei rodzice powinni umieć przyznać do błędu i przeprosić dziecko, że błędnie ocenili jego zamiary. Najpiękniejsze jest jednak przesłanie Tupcia Chrupcia: najważniejsza jest spokojna i szczera rozmowa oraz wspólne tulenie jako znak miłości, troskliwości i zrozumienia.

Druga książeczka pod tytułem Tupcio Chrupcio: Mama idzie do pracy dotyka kwestii rozstania z mamą. Dotychczas myszka chodziła do przedszkola, jednak znaczą część dnia spędzał na zabawie i pomocy w domu. Jednak słaba kondycja finansowa zmusiła mamę Tupcia do pójścia do pracy. Myszka jednak opatrznie zrozumiała ową sytuację i uznała, że mama nie chce się z nim dłużej bawić i go nie kocha. Na szczęście w przedszkolu jego przyjaciele uświadomili mu, że można być dumnym z zawodu rodzica, rozmawiali o tym, kim chcą być jak dorosną, zaś opiekun grupy zachęcił ich do wspólnej zabawy. Pod koniec dnia mama odebrała Tupcia z przedszkola i na dodatek sprawiła mu smakowity prezent, który przyniosła prosto z pracy.

Tym razem myszka musiała się zmierzyć ze świadomością, iż mama poszła do pracy, nie siedzi w domu i nie czeka na swoje ukochane dziecko. Tupcio musi zaakceptować fakt, iż praca mamy nie oznacza utraty jej miłości oraz zainteresowania. To normalne zjawisko, jednak Chrupcio musi się z nią zmierzyć i zobaczyć, że z pracy mamy można być dumnym. Z kolei rodzice powinni wyciągnąć wniosek z tej historyjki i porozmawiać z maluchem, iż praca nie oznacza, że dziecko jest gorsze lub niekochane, lecz jest to naturalna kolej rzeczy.

Szczerze mówiąc dawno nie spotkałam książki dla dzieci, która miałaby tak mądre przesłanie i poruszała pozornie błahe, ale jakże ważne z punktu widzenia przedszkolaka sprawy. To już nie kwestia nauki tolerancji, zabaw edukacyjnych, ćwiczeń mowy lub odwagi, lecz zmagania się z otaczającymi małe dzieci kłopotami: co robić, jak mama chce iść do pracy? Dlaczego nie wolno kłamać? Jak dzielić się z najbliższymi? To historyjki z morałem, których problemy prędzej czy później dotkną w prawdziwym życiu każdego przedszkolaka.

Dla rodziców autorka przygotowała kilka podpowiedzi, które warto wykorzystać podczas czytania z dzieckiem. Seria pytań nie tylko pomaga zrozumieć przekazywane treści, ale także ułatwia przeprowadzić rozmowę z przedszkolakiem na dany temat.

Oba wydania Tupcia Chrupcia są bardzo dobrze przygotowane pod względem wizualnym: zachwycające oko wielkie grafiki (barwne ilustracje naocznie przekazują czytane treści) oraz duże litery zachęcają do samodzielnego lub przynajmniej wspólnego czytania. Ponadto miękka część okładki jest bardzo przyjemna w dotyku, a kartki są wykonane z solidnego papieru kredowego. Język jest bardzo prosty i zrozumiały, dzięki czemu po cykl Elizy Piotrowskiej mogą już sięgnąć dwuletnie maluchy.

Tupcio Chrupcio – szczerze muszę przyznać, iż nie ma na rynku piękniejszych i mądrzejszych publikacji na małych dzieci. Zakochałam się w tej serii: uczy, bawi i przede wszystkim zachwyca wspaniałymi ilustracjami. Coś wspaniałego! Prawdziwa konkurencja dla mojego dziecięcego faworyta, Kubusia Puchatki oraz Chatki Puchatka!

Literacki trailer dwóch omawianych pozycji:

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Wilga (GW Foksal)

Pattyczak

Tytuł: Tupcio Chrupcio: Mówię prawdę!

Autor: Eliza Piotrowska

Autor grafik: Marco Campanella

Wiek: 2+

Wydawnictwo: Wilga/GW Foksal

Data i miejsce wydania: 11/10/2017 Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 24

Numer ISBN: 978-83-280-4788-4

Strona wydawnictwa: Tupcio Chrupcio: Mówię prawdę!

Tytuł: Tupcio Chrupcio: Mama idzie do pracy

Autor: Eliza Piotrowska

Autor grafik: Marco Campanella

Wiek: 2+

Wydawnictwo: Wilga/GW Foksal

Data i miejsce wydania: 11/10/2017 Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 24

Numer ISBN: 978-83-2280-4784-7

Strona wydawnictwa: Tupcio Chrupcio: Mama idzie do pracy

Podsumowanie

Tupcio Chrupcio

Tupcio Chrupcio
 • 10/10
  Fabuła
 • 10/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • Piękne wydanie
 • Wzruszające i pełne mądrości opowiadania
 • Dotyka codziennych problemów przedszkolaka

Wady