16 grudnia 2018

Tupcio Chrupcio, jak na prawdziwego przedszkolaka przystało, nie znosi jedzenia. I nie chodzi o to, ze mama daje mu do schrupania marchewkę, sprawa wygląda znacznie gorzej – przez to nie może się bawić na śniegu! Nie dość, że sprawia mamie przykrość, to na dodatek żąda, aby dać mu cukierka. Za nic ma argumenty, iż w lesie jest wiele głodnych i zmarzniętych zwierzątek, które tylko marzą o takim ciepłym posiłku. Nic nie jest w stanie zmienić zachowania myszki do czasu, aż do jego domu przychodzi niespodziewanie głodny i zmarznięty świerszcz.

Czy Tupcio zrozumie, że nie wolno wybrzydzać przy jedzeniu? Jak sobie radzą inne stworzenia w czasie mroźnej zimy? Dlaczego mama tak bardzo namawiała go, aby coś zjadł? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książeczce Tupcio Chrupcio: Nie chcę jeść!

Kolejne tytuły o codziennych przygodach małej myszki zaskakują nie tylko pod względem ważnej tematyki, ale przede wszystkim prostoty poruszanych problemów. Mama Tupcia nie dotyka kwestii odżywienia lub nabywania odporności, lecz wspomina o tym, że wiele innych zwierzątek nie ma co jeść i należy docenić to, co się ma. I nie ma na myśli kwestii oszczędzania pieniędzy i jedzenia wszystkiego, lecz wspomina o tym, że nie każdy dba o zimowe zapasy i trzeba nie tylko cieszyć się z tego, że w domu czeka słodka, mała marchewka, lecz także umieć się podzielić z innymi tym, co się ma. Wspaniała i bardzo mądra lekcja, która uczy nie tylko małą myszkę, ale także i każdego czytelnika. Tupcio Chrupcio: Nie chcę jeść! to idealna propozycja dla mam, które mają w domu małego niejadka. Może historia nie zmieni postępowania dziecka, ale na pewno będzie stanowić doskonały pretekst do poruszenia kwestii jedzenia i braku marudzenia.

Tupcio Chrupcio: Nie mogę zasnąć!

Tata Chrupcia, jego mała siostrzyczka i mama położyli się spać, lecz nasza myszka nadal nie może zasnąć. Nie pomogła ciepła serowa zupa rozgrzewająca brzuszek ani też wspólna lektura na dobranoc. Tupcio ani myśli leżeć w łóżku i marnować czas – zamiast tego kręci się po domu i zaczepia rodziców, aby się nim zajęli. Czy mamie uda się wytłumaczyć synkowi, że sen jest naprawdę ważną rzeczą? Jak uda jej się utulić myszkę do snu? Odpowiedź znajdziecie w książeczce zatytułowanej Tupcio Chrupcio: Nie mogę zasnąć!

Lektura Tupcia pozwala nie tylko poruszyć kwestię zasypiania, ale także tego, jak ważne jest, aby nie przeszkadzać w nocy innym domownikom. To, że Chrupciowi nie chciało się spać nie oznacza, że jego rodzie nie potrzebowali snu. Noc jest po to, aby odpocząć, w sen zapada nawet słońce, kwiaty i zwierzątka – tłumaczy mama myszki. Jednak Tupcio Chrupcio: Nie mogę zasnąć! to nie tylko opowieść o samym śnie, lecz przede wszystkim o wieczornych rytuałach: jedzeniu kolacji, myciu ząbków i przebraniu się w piżamkę. Są ważne, ponieważ wprowadzają do życia dziecka pewną rutynę i uczą dobrych nawyków. Ta książeczka to świetny prezent pod choinkę dla każdego malucha!

*-*-*-*-*-*

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Wilga (GW Foksal)

Pattyczak

Tytuł: Tupcio Chrupcio: Nie chcę jeść!

Autor: Eliza Piotrowska

Autor grafik: Marco Campanella

Wiek: 2+

Wydawnictwo: Wilga/GW Foksal

Data i miejsce wydania: 19/09/2018 Poznań

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 24

Numer ISBN: 978-83-280-6062-3

Strona wydawnictwa: Tupcio Chrupcio: Nie chcę jeść!

Tytuł: Tupcio Chrupcio: Nie mogę zasnąć!

Autor: Eliza Piotrowska

Autor grafik: Marco Campanella

Wiek: 2+

Wydawnictwo: Wilga/GW Foksal

Data i miejsce wydania: 19/09/2018 Poznań

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 24

Numer ISBN: 978-83-280-6064-7

Strona wydawnictwa: Tupcio Chrupcio: Nie mogę zasnąć!

Podsumowanie

Tupcio Chrupcio

Tupcio Chrupcio
 • 10/10
  Fabuła
 • 10/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • prostota poruszanych problemów
 • duża czcionka, mało tekstu
 • przepiękne ilustracje

Wady

 • moim zdaniem bez wad