22 grudnia 2018

Tupcio Chrupcio: Nie chcę sprzątać!

Tupcio Chrupcio to naprawdę towarzyszka i bardzo miła myszka. Świetnie dogaduje się z innymi dziećmi w przedszkolu, razem z niedźwiadkiem Julkiem, królikiem Adasiem, jeżem Stasiem i borsukiem Gabrysią malują farbami swoje ulubione przedmioty, jednak kiedy przychodzi czas sprzątania, to maluch zaczyna się buntować. Nie słucha pani przedszkolanki, która za karę zakazała Tupciowi bawić się z innymi dziećmi do momentu, aż posprząta po sobie bałagan. Niegrzeczna myszka uparcie dalej odmawiała. Jak zareaguje mama Chrupcia gdy się dowie, że jej synek jest taki niegrzeczny? Czy podobny problem z brakiem posłuszeństwa ma jego siostra Mysia? Do czego posunie się nasz bohater, by uniknąć robienia porządków?

Lektura Tupcia Chrupcia: Nie chcę sprzątać! to doskonały pretekst do rozmowy z dzieckiem na temat jego obowiązków. Na przykładzie przygód małej myszki autorka Eliza Piotrowska wskazuje, jak ważna jest robienie porządków po wspólnej zabawie. Dochodzi także inna kwestia – nasz bohater zaczyna kłamać. Jakie są konsekwencje mijania się z prawdą można dokładnie przeczytać w książeczce Tupcio Chrupcio: Mówię prawdę!

Tupcio Chrupcio: Urodzinowy prezent

Wielkimi krokami zbliżają się urodziny naszej myszki. Tupcio Chrupcio od kilku dni chodzi podekscytowany tym, że otrzyma prezent. Bardzo pragnie dostać rower, każdemu o tym opowiada, zarówno tacie, mamie, jak o kolegom i koleżankom w przedszkolu.  Przeżywa to do tego stopnia, iż w razem z kolegą borsukiem Borysem przychodzi oglądać sklepową witrynę z rowerami. Gdy jednak pewnego dnia rower znika, Tupcio wpada w przygnębienie. Nie pomaga ani przyjęcie ani tort urodzinowy. Smutek gości na jego pyszczku, bo już wie, że nie dostanie upragnionego roweru.  Czy jego obawy się spełnią? Czy Tupcio nauczy się tego, że nie zawsze możemy dostać to, o czym marzymy? Czy lepiej spodziewać się konkretnej rzeczy czy może ucieszyć się z niespodzianki?  Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w książeczce Tupcio Chrupio: Urodzinowy prezent.

Wspólne czytanie z dzieckiem tego tytułu daje okazję do poruszenia tematu cierpliwości.  Spokojne oczekiwanie daje sposobność cieszenia się i radowania z każdej rzeczy, najgorsze jest zaś porywcze i impulsywne oczekiwanie na konkretny podarunek. Brak spełnienia własnych planów może tylko rodzić frustrację i irytację, o czym na własnej skórze przekonał się Tupcio. Nie był w stanie docenić starań kolegów, którzy przygotowali dla niego przyjęcie-niespodziankę, odśpiewali „sto lat” i zjedli wspólnie tort. Chrupcio uparcie myślał tylko o rowerze. Zachowanie naszego bohatera uczy nie tylko pokory, ale i cierpliwości.

Wspaniałe ilustracje autorstwa Marca Campanelli zachwycają czytelnicze oko. Z kolorowych grafik bije rodzinna ciepło, miłość, troska i zrozumienie. Seria przygód o Tupciu Chrupciu to jeden z najlepszych prezentów, jaki może się znaleźć pod choinką małego dziecka. Gorąco polecam!

*-*-*-*-*-*

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Wilga (GW Foksal)

Pattyczak

Tytuł: Tupcio Chrupcio: Nie chcę sprzątać!

Autor: Eliza Piotrowska

Autor grafik: Marco Campanella

Wiek: 2+

Wydawnictwo: Wilga/GW Foksal

Data i miejsce wydania: 19/09/2018 Poznań

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 24

Numer ISBN: 978-83-280-5792-0

Strona wydawnictwa: Tupcio Chrupcio: Nie chcę sprzątać!

Tytuł: Tupcio Chrupcio: Urodzinowy prezent

Autor: Eliza Piotrowska

Autor grafik: Marco Campanella

Wiek: 2+

Wydawnictwo: Wilga/GW Foksal

Data i miejsce wydania: 19/09/2018 Poznań

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 24

Numer ISBN: 978-83-280-6063-0

Strona wydawnictwa: Tupcio Chrupcio: Urodzinowy prezent

Podsumowanie

Tupcio Chrupcio

Tupcio Chrupcio
 • 10/10
  Fabuła
 • 10/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • prostu wytłumaczone ważne sprawy i obowiązki malucha
 • barwne ilustracje pełne rodzinnego ciepła

Wady

 • brak!