11 sierpnia 2022

Riley Sager w najnowszej powieści Tylko przetrwaj noc podjął się trudnego zadania. Jak stworzyć fabułę thrillera z bohaterami, którzy przez większość lektury podróżują w samochodzie i prowadzą z sobą dialog? A jednak się udało! Godzina po godzinie narastają psychoza sprawia, że nie tylko główna bohaterka, ale i czytelnik ma trudności z oceną, co jest prawdą, a co jedynie wytworem chorej wyobraźni. Zapnijcie dobrze pasy, bo najnowszy thriller Rileya Sagera gwarantuje prawdziwą jazdę bez trzymanki!

Całonocna podróż z nieznajomym

Rok 1991. Dwudziestoletnia Charlie Jordan postanawia w środku semestru porzucić naukę i wrócić do domu. Dziewczyna nie radzi sobie z tragedią, jaka wydarzyła się na uniwersyteckim kampusie. Po kłótni ze swoją najlepszą przyjaciółką i zarazem współlokatorką zostawia Maddy samą w barze i wraca do pokoju. Nie ma pojęcia, że to były ostatnie chwile, kiedy widzi ją żywą. Studentka została zamordowana, a Charlie obwinia się za to, że opuściła koleżankę i tym samym przyczyniła się do jej śmierci.

Bohaterka postanawia skorzystać z pomocy Josha, poznanego w auli z ogłoszeniami nieco starszego mężczyzny, który oferuje jej darmową podwózkę do domu. Dopiero gdy wsiada do auta i zatrzaskuje drzwi uświadamia sobie, że nic nie wie o swoim towarzyszu podróży. Nie wie czemu opuszcza kampus w połowie semestru ani dlaczego zaoferował jej pomoc. Charlie zaczyna nabierać podejrzeń, bowiem Josh zna szczegóły zbrodni, które nie były podane do wiadomości publicznej. Uświadamia sobie, że może mieć do czynienia z mordercą z kampusu. Jak przetrwać noc, gdy nie ma możliwości ucieczki, a umysł przestaje odróżniać prawdę od fikcji? Sytuacja byłaby o wiele prostsza, gdyby nie fakt, że Charlie cierpi na silne zaburzenia psychiczne. Rozpoczyna się zabawa w kotka i myszkę, która przynosi zaskakujący skutek dla obojga bohaterów.

Nic nie jest tym, na co wygląda

Sam thriller nie byłby w żaden sposób oryginalny gdyby nie fakt, że główna bohaterka cierpi z powodu choroby psychicznej. Po odstawieniu tabletek nie jest w stanie do końca odróżnić rzeczywistości od scen, które rozgrywają się w jej głowie. Charlie nigdy nie jest pewna, czy to, czego przed chwilą doświadczyła było prawdą, czy też wszystko jest jednym wielkim kłamstwem.

Smaczku dodaje fakt, że akcja rozgrywa się w 1991 roku, roku, w którym nikt nie ma przy sobie telefonu z GPS’em czy też aparatem mogącym zarejestrować konkretne wydarzenie. Bohaterka ma trudności w skupieniu się na konkretnej rzeczy. Potrafi tak bardzo zafiksować się na danym temacie, że odpływa do swego świata i kompletnie zapomina o otaczającej ją rzeczywistości. Sprawy nie ułatwia fakt, że dziewczyna jest prawdziwą maniaczką srebrnego ekranu. Studiuje filmoznawstwo, zna na pamięć wiele kultowych filmów i potrafi sypać cytatami na lewo i prawo. A jednak nie potrafi stwierdzić, czy odbyta przed chwilą rozmowa faktycznie miała miejsce, czy też wszystko rozgrywało się jedynie w jej głowie.

Tylko przetrwaj noc – czy warto?

Książkę czyta się naprawdę szybko. I chociaż fabuła skupia się głównie na sześciogodzinnej samochodowej podróży i pogawędce miedzy dwójką bohaterów, to na kartach powieści dzieje się naprawdę wiele. Nie ukrywam, że blurbowy opis nie wydawał się atrakcyjny. Ot, historia jakich wiele, czym ma się wyróżniać na tle podobnych tytułów? A jednak w połowie lektury następują nieoczekiwane zwroty akcji, które ratują całą fabułę.

Tylko przetrwaj noc to piąty thriller Sagera – podobnie jak pozostałe cztery tytuły, również i ten szybko trafił na listę bestsellerów „New York Timesa”. Nic dziwnego, bowiem autor ma talent do tworzenia wciągających powieści z dreszczykiem, od których trudno się oderwać. I chociaż omawiany tytuł nie należy do najlepszych dzieł autora – uważam, że poprzednie książki były o wiele lepiej dopracowane i bardziej trzymające w napięciu – to nadal jest naprawdę porządna propozycja na sierpniowe popołudnia.

Tylko przetrwaj noc (Riley Sager)

Za udostępnienie przedpremierowego egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję

Wydawnictwu MOVA

 

Pozostałe recenzje Rileya Sagera:

>>Wróć przed zmrokiem<<

>>Zamknij wszystkie drzwi<<

Pattyczak

Tytuł: Tylko przetrwaj noc

Autor: Riley Sager

Tytuł oryginalny: Survive the Night 2021

Tłumaczenie: Ryszard Oślizło

Wydawnictwo:  MOVA

Data i miejsce wydania:  10/08/2022, Białystok

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 432

ISBN: 978-83-67317-02-7

Podsumowanie

Tylko przetrwaj noc

Tylko przetrwaj noc
 • 7/10
  Fabuła
 • 7/10
  Stylistyka
 • 8/10
  Wydanie

Zalety

 • twist plot w połowie fabuły
 • cierpiąca na zaburzenia psychiczne bohaterka
 • nie wiadomo, co wydarzyło się naprawdę, a co było jedynie kreacją umysłu Charlie

Wady

 • zabrakło głębszego profilu psychologicznego antagonistów