25 stycznia 2023

Najnowszy tytuł z cyklu Ulubione historie skrywa w sobie cztery zimowe opowiastki ze znanymi z filmów animowanych Disneya ukochanymi bohaterami dzieci – Kubusiem Puchatkiem, Bałwankiem Olafem, Autami oraz rodzinką z Iniemamocni.

Zimowe opowiastki rozgrzewające serce

Co łączy bajki z książki Ulubione historie na zimę? Najzimniejsza pora roku! To właśnie pośród padającego śniegu bohaterowie próbują swoich sił w jeździe na sankach, ściganiu się po lodowym torze, zjeżdżaniu po śliskiej, zamarzniętej poręczy czy też zamrażaniu tryskającej z fontanny wody. Zima jest ukazana nie jako straszna, paskudna pora roku lecz czas, który trzeba wykorzystać na zabawę! Wystarczy tylko założyć ciepłą czapkę, szalik i rękawiczki by przegnać nudę i w najlepsze korzystać z pięknej, świątecznej aury.

Hu hu ha! Nasza zima zła! A jak zła, to nie pozostaje nic innego, jak przepędzić ją za pomocą radości i wewnętrznego ciepła bijącego od każdego z bohaterów pojawiających się na kartach książki. Wśród nich znajdziemy Kubusia Puchatka i jego przyjaciół oczekujących niecierpliwie na pierwszy śnieg, Złomka i Zygzaka McQueena poszukujących dla siebie świątecznych prezentów, Bałwanka Olafa starającego się zabawić swoich małych, śnieżnych braciszków przy pomocy Puszka, a także rodzinę Parrów z Iniemamocni usiłujących rozwiązać kryminalną zagadkę.

Lektura poprzedzona seansem przed telewizorem

Ostatnia historyjka wybija się nieco z całej około zimowej konwencji książki. I chociaż akcja rozgrywa się w okolicy Bożego Narodzenia, to jednak fabułą skupia się na poszukiwaniach złodzieja, który ukradł szpic choinki z niebezpiecznym ravonium w środku. Tak naprawdę bez znajomości obu filmów z cyklu Iniemamocni lektura może być mocno niezrozumiała, bowiem czytelnik nie wie, skąd się wzięła konkretna moc bohaterów, kim są Supersi ani też jakie są między nimi relacje. Warto zatem zapoznać się najpierw z filmami animowanymi zanim zasiądziemy do samej książki.

Podobna uwaga dotyczy także opowieści o Olafie (cały cykl Krainy Lodu dokładnie wyjaśnia, skąd na świecie się wzięło tyle małych bałwanków i kim jest Puszek). Zatem dwie historyjki można czytać jako samodzielne bajeczki (Kubusia Puchatka oraz Auta), a dwie wymagają wcześniejszych seansów przed telewizorem.

Czy to wada omawianej pozycji? Niekoniecznie, bowiem sięgając po książki sygnowane logiem Disneya należy liczyć się z tym, że to rozszerzenie historii istniejących już różnych uniwersów – dotyczy to nie tylko tej konkretnej pozycji, ale przede wszystkim wszystkich disnejowskich tytułów, których na rynku wydawniczym zdecydowanie nie brakuje.

Ciepłe, przyciągające oko ilustracje

Ulubione historie na zimę to przede wszystkim bogato ilustrowane opowiadania, na kartach których dzieje się naprawdę wiele. Najmocniej zachwyciły mnie grafiki w opowiastce o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach – wyrazista kreska, ciepłe, pastelowe barwy oraz subtelne pociągnięcia oddające dynamicznie zmieniającą się pogodę w Stumilowym Lesie sprawiają, że trudno oderwać wzrok. Tekst zdecydowanie schodzi tu na drugi plan, oddając pole do popisu samym grafikom. A te mogą stać się znakomitym pretekstem dla małego czytelnika, by mógł opowiedzieć, co znajduje się na kartkach książki i jakie emocje towarzyszą głównym bohaterom.

Samodzielna książka i dublowanie treści

Ważna kwestia – opowiastka o Puchatku, czyli Pierwszy śnieg, została wydana jako samodzielna książeczka w serii Kubuś i Przyjaciele w cenie okładowej 29,99 zł i dokładnie w tym samym czasie – październiku 2022 roku. To ważne, by nie kupować jej oddzielnie, jest to bowiem ta sama historia, a różni się jedynie formatem wydania – ten jest mniejszy.

Czy warto sięgać po Ulubione historie na zimę Disneya? Jak najbardziej! Pamiętajmy, że tak naprawdę książka zawiera cztery historyjki skryte w solidnym wydaniu. Miękka okładka oraz twarda oprawa sprawiają, że tytuł dość dobrze znosi dziecięce uderzanie lub zrzucanie z półki. A jeszcze warto dodać, że książkę można kupić w promocyjnych cenach poniżej 25 złotych za egzemplarz. Także nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić rodziców przedszkolaków do zakupu tych jakże uroczych opowieści.

Polecam recenzję:

>> Kubuś i Przyjaciele. Ulubione historie<<

Pattyczak

Tytuł: Ulubione historie na zimę. Disney

Redakcja: Agnieszka Płudowska

Projekt graficzny:  Blanka Chybowska

Wydawnictwo: Olesiejuk

Data i miejsce wydania: 26/10/2022, Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 128

ISBN: 978-83-8315-043-7

Podsumowanie

Ulubione historie na zimę. Disney

Ulubione historie na zimę. Disney
 • 8/10
  Fabuła
 • 8/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • piękne, bajeczne ilustracje
 • ciepłe, podnoszące na duchu opowieści
 • zróżnicowane opowiadania, spokojne i pełne akcji

Wady

 • zdublowanie treści o Kubusiu Puchatku z innej książki