15 października 2015

W łożu z TudoramiW dawnych czasach rola kobiety sprowadzała się do jednego – bycia uległą. Jej zadania polegały na słuchaniu mężczyzn, rodzeniu dzieci i podporządkowaniu się panującym obyczajom społecznym. Płeć piękna nie posiadała żadnych praw, bardzo często za każde zło winiono właśnie kobietę, widząc w niej czarownicę czy niezdolną do obdarzenia swojego męża męskim potomkiem. Życie białogłowych nie było usłane różami, oczywiście lepiej urodzone damy borykały się z mniejszą liczbą problemów, jednak nawet one nie miały prawa głosu. Najlepszym przykładem jest sześć żon Henryka VIII, królowych, których los nie oszczędził.

Amy Licence w swoim dziele „W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii” przedstawia relacje panujące w czasach rządów tej właśnie dynastii pomiędzy kobietami i mężczyznami. Książka ta to swego rodzaju badania nad macierzyńskimi i małżeńskimi doświadczeniami królowych z wspomnianej dynastii, od roku 1485 do 1603. W sposób bardzo jasny i przejrzysty autorka szczegółowo opisuje poszczególne związki, przy okazji poszerzając wiedzę czytelnika w zakresie panujących w tamtym okresie przesądów czy położniczych prawideł.

Książka została podzielona na jedenaście rozdziałów. Każdy z nich skupią się na innych osobach czy związkach. Historię podróży po małżeńskich perypetiach Tudorów autorka rozpoczyna od związku Elżbiety Yorki i Henryka VII. W pierwszym rozdziale Licence wspomina o uroczystości i przebiegu ceremonii zaślubin pary: wyglądzie komnaty, gdzie odbył się ślub, spisie jadła, by później przedstawić los pierwszego dziedzica Tudorów – Artura. Kolejna część również została poświęcona Elżbiecie i Henrykowi VII, tym razem skupiając się na zabobonach związanych z okresem zajścia w ciążę i porodu oraz postaci najbardziej znanego Tudora, Henryka VIII.

Trzecia oraz czwarta część odnoszą się do relacji wspomnianego wyżej Henryka VIII oraz jego pierwszej żony, Katarzyny Aragońskiej. Dodatkowo autorka wplata w historię małżeństwa informacje dotyczące metod aborcji stosowanych w XVI wieku oraz o roli akuszerek. Jak wiadomo Katarzyna miała przed Henrykiem innego małżonka, jego brata. Losy pierwszego ukochanego królowej oraz przebieg zaręczyn z Henrykiem VIII zostają szczegółowo opisane w tych właśnie rozdziałach.

Zanim dowiemy się kilku ważnych informacji o kolejnej żonie Tudora, Licence poświęca jeden z rozdziałów, piąty, romansom Henryka. Ten z Elżbietą Blount okazał się nader owocny, kobieta obdarzyła swojego króla potomkiem, natomiast drugi, z Marią Boleyn trwał krótko i jest pełny niewiadomych, jeżeli chodzi o królewskich potomków.

Kolejne rozdziały to historie miłostek, ślubów i skandali dotyczące kolejnych żon Henryka VIII: Anny Boleyn, Jane Seymour, Anny Kliwijskiej, Katarzyny Howard oraz Katarzyny Parr. Część dziesiąta i jedenasta dotyczy natomiast potomków Henryka VIII.

„W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii” to nie tylko pozycja, która przybliża nam miłosne meandry związków Tudorów, zwłaszcza Henryka VIII, ale również dzieło przybliżające panujące w tamtych latach przekonania dotyczące kwestii porodu i ciąży. Opisane metody stosowane podczas porodów mogą zadziwiać i przerażać współczesne kobiety. Stopień śmiertelności, zarówno wśród rodzących , jak i dzieci, nie zadziwia tak bardzo, kiedy weźmie się pod uwagę zaniedbania towarzyszące czynności.

Tak jak zostało to wspomniane na początku, kobiety nie posiadały w tamtych czasach prawie żadnej władzy. Kiedy zachodziły w ciążę musiały udać się w odosobnienie, sumiennie przestrzegać zabobonnych praktyk, ograniczyć kontakty z mężczyznami oraz wydać na świat dziedzica rodu. Kiedy tylko coś nie szło zgodnie z ustalonym schematem, winą obarczano albo rodzącą, albo towarzyszące jej kobiety.

Wprawdzie pozycji przedstawiających losy żon Henryka VIII powstało już całkiem sporo, i zapewne w przyszłości pojawi się ich jeszcze więcej, jednak w dziele Amy Licence nie chodzi tylko o pokazanie miłosnych historii, ale podkreśleniu roli kobiety, pokazaniu, że na płci pięknej ciążyło wielkie brzemię.

Ta książka to idealne uzupełnienie wiadomości dotyczących Tudorów. W sposób bardzo przejrzysty autorka zabiera czytelnika w podróż w przeszłość, by pokazać mu jaka presja była wywierana na kobiety, zwłaszcza królowe. Danie swojemu małżonkowi męskiego potomka dominowało życie kobiety, w przeciwnym razie jej pozycja była zagrożona, o czym świadczą liczne przykłady kolejnych żon Henryka VIII.

Katriona

Tytuł: W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii

Autor: Amy Licence

Wydawnictwo: Astra

Data premiery: 01/12/2014

Ilość stron: 320

Oprawa: miękka

Recenzja ukazana się pierwotnie na stronie Lubimy Czytać.

Podsumowanie

W łożu z Tudorami

W łożu z Tudorami
 • 5/10
  Fabuła
 • 5/10
  Stylistyka
 • 5/10
  Wydanie

Zalety

 • interesujące fakty z życia w czasach Tudorów
 • ciekawostki historyczne
 • przystępna lektura

Wady

 • brak