23 marca 2022

Wenecki szkicownik autorstwa Rhys Bowen to niesamowicie ciepła opowieść o miłości rozkwitającej pośród uliczek i starych kamienic przepięknej Wenecji tuż przed wybuchem II wojny światowej.

Wenecka historia

Główną bohaterką powieści jest Juliet Browning – młoda 18-letnia dziewczyna, która w maju 1928 roku wraz z ciotką odwiedziła Wenecję. W ciągu zaledwie kilku dni jej życie wywraca się do góry nogami, a to za sprawą Leonarda Da Rossiego, przystojnego dziedzica wpływowej włoskiej rodziny mającej bliskie stosunki z czołowymi politykami. Kilka wspólnie spędzonych chwil wystarczyło, by ziarnko miłości zostało zasiane w sercach obojgu. Kiedy spotykają się ponownie po 10 latach, tuż w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej, nie są w stanie o sobie zapomnieć, chociaż los sprawił, iż nie ma żadnej możliwości, aby tych dwoje mogło żyć razem.

Czasy współczesne, rok 2001. Caroline Grant to krewna Juliet, która uważała swoją ukochaną cioteczną babcię za wielką samotniczkę i starą pannę wiodącą nudne i uporządkowane życie.  Wszystko zmienia jej nagła śmierć. Kobieta jako jedyna w rodzinie otrzymała tajemniczy spadek, po który musi się wybrać aż do Wenecji. Krok po kroku odkrywa, iż tak naprawdę nic nie wiedziała o życiu swojej krewnej, a te okazało się nie tylko fascynujące, ale przede wszystkim skandaliczne i wywołujące dreszcze na całym ciele. W jaki sposób historia Juliet wpłynie na życie Caroline?

Na przekór światu

Pochodząca z dobrego domu i wychowana w myśl surowych zasad protestantyzmu Juliet musi zdobyć się na odwagę i przeciwstawić się niemal całemu światu. Zakochana w żonatym mężczyźnie postanawia pozostać w Wenecji w czasie wojny, chociaż to oznacza, iż jako Brytyjka znalazła się na terytorium wroga.

Przed podobnym wyzwaniem staje Leonardo Da Rossi – chociaż jest szczerze zakochany w Juliet, nie potrafi przeciwstawić się woli ojca i postanawia zgodzić się na zaaranżowane małżeństwo. Dopiero wybuch II wojny wyzwala w nim pierwiastek buntowniczy, który raz na zawsze zmienia życie młodego mężczyzny.

Miłość w czasach wojny

Wenecki szkicownik to książka obyczajowa, której główna akcja rozgrywa się tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Wbrew pozorom, powieść nie jest w żaden sposób zaangażowana politycznie ani historycznie – ukazuje losy młodych ludzi, których wichry historii całkowicie odmieniły dotychczasowe życie. Nie ma tu miejsca na szczęśliwe zakończenie – cała historia podszyta jest z jednej strony ogromną nostalgią i tęsknotą, zaś z drugiej skrywanym żalem. Jednocześnie Wenecki szkicownik jest powieścią nieśpieszną i dość przewidywalną, co nie umniejsza przyjemności czerpanej z jego lektury.

Romantyczne miasto staje się idealnym tłem dla międzynarodowego, zakazanego romansu. Epizod ukazujący wojenne zniszczenia mocno kontrastuje z losami Juliet i Leo. I właśnie na tym miłosnym aspekcie należy się skupić, jeśli bowiem mowa o kwestiach historycznych, te pozostawiają wiele do życzenia. Autorka dość naiwnie przedstawiła pracę Juliet w służbach łączności, podobnie jak pojawienie się aliantów w Umbrii w 1943 roku, co faktycznie nie miało miejsca. Tego typu kwestii można mnożyć wiele, niemniej jak wspomniałam, jest to książka obyczajowa z dość mocno zarysowanym wątkiem miłosnym, a nie klasyczna powieść historyczna.

Wenecja – cichy bohater powieści

Niewątpliwie malownicze opisy włoskiego miasta sprawiają, iż powieść Rhys Bowen nabiera charakteru. Opisy Wenecji w lat 1928-1944 oczarowują i kuszą niczym najpiękniejsze broszury turystyczne. Wraz z bohaterami spacerujemy po cichych uliczkach miasta, jeździmy wodnymi tramwajami i rozkoszujemy się wyśmienitymi daniami kuchni włoskiej. A jeśli dodać do tego fascynujące opisy festiwali, wystroju kościołów i ulicznej sztuki, to nic dziwnego, że po zakończonej lekturze aż chce się wybrać do Wenecji i doświadczyć tego samego, co stało się udziałem głównych bohaterek.

Wenecki szkicownik Rhys Bowen to niezobowiązujący, przyjemny romans z nutką tajemnicy rozgrywają się w czasach II wojny światowej. W cieniu weneckich, klimatycznych uliczek poznajemy opowieść o wielkiej miłości, bolesnej stracie, nadludzkiej odwadze i niezawodnej przyjaźni. Rzecz zaskakująca przyjemna!

W podobnym klimacie:

>Czekam, aż stanie się coś pięknego (Viola Ardone)

>Zimowy żołnierz (Daniel Mason)

>Droga Smoczych Źródeł (Janie Chang)

 

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję

Wydawnictwu Akurat

Pattyczak

Tytuł: Wenecki szkicownik

Autor: Rhys Bowen

Tłumaczenie: Danuta Górska

Wydawnictwo: Akurat

Data i miejsce wydania: 09.03.2022, Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 445

ISBN: 978-83-287-2032-9

Podsumowanie

Wenecki szkicownik

Wenecki szkicownik
  • 6/10
    Fabuła
  • 8/10
    Stylistyka
  • 9/10
    Wydanie

Zalety

  • klimatyczny opis włoskiego miasta
  • przyjemny romans z tajemnicą w tle
  • miasto cichym bohaterem powieści

Wady

  • błędy historyczne, brak znajomości realiów epoki
  • przewidywalna fabuła