29 kwietnia 2017

Opublikowane w marcu Wesołe wierszyki o zwierzątkach wydawnictwa Wilga to obrazkowa książka dla dzieci, które dopiero rozpoczynają naukę czytania, ale potrafią już samodzielnie składać wyrazy w całe zdania i sylabizować dłuższe słowa.

W Wesołych wierszykach występują zwierzęta: mierzą się z codziennymi zadaniami (pranie, sprzątanie, gotowanie) oraz sytuacjami typowymi dla maluchów, czyli strojeniem się przed lustrem, zabawą w berka czy targowaniem, kto ma więcej siły. Na łamach kart pojawia się także kilka innych historii: o wręczaniu prezentów, konkursie talentów w zoo, odwiedzinach gości, oświadczynach, podróży na statku.

Z pewnością największym atutem jest samodzielność w analizowaniu treści i dobieraniu odpowiednich słów określających nazwy zwierząt. Na pierwszej i ostatniej stronie pojawiają się rysunki z nazwą danego zwierzątka – wśród nich są domowe zwierzątka (pies, kot, mysz, zając), gospodarcze (kura, gąska, kaczka, świnka, baran, indyk), typowe dla naszego europejskiego klimatu (jeż, niedźwiedź, żaba, nietoperz) oraz przedstawiciele egzotycznych, nieco trudniejszych do zapamiętania przez malucha zwierząt (mrówkojad, gepard, kangur, tygrys, wieloryb, wydra, mors, leniwiec, lemur, pawian, struś, hipopotam i inni). Zamiast słowa określającego postać, wszystkie zwierzęta występują w formie obrazkowej – dzięki temu maluch nie tylko musi zgadnąć nazwę bohatera, ale także prawidłowo odmienić wyraz, by otrzymać rymowankę.

Piktogramy o zwierzątkach zostały wydane w formie niewielkiej książeczki z grubymi kartkami, których nie sposób podrzeć ani też wydrzeć z oprawy. Wesołe wierszyki o zwierzątkach to nie tylko sposób na zachęcenie malucha do nauki czytania, ale także bardzo dobry pomysł na mądry prezent, który przyczyni się do rozwoju dziecka.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Wilga (GW Foksal)

Pattyczak

Tytuł:  Wesołe wierszyki o zwierzątkach

Autor tekstu: Urszula Kozłowska

Autor grafik: Natalia Urbaniak

Wydawnictwo: Wilga/GW Foksal

Data i miejsce wydania:  27/03/2017 Warszawa

Oprawa: miękka

Ilość stron: 28

Wydanie: I

Podsumowanie

Wesołe wierszyki o zwierzątkach

Wesołe wierszyki o zwierzątkach
 • 9.5/10
  Fabuła
 • 9.5/10
  Stylistyka
 • 9.5/10
  Wydanie

Zalety

 • nauka czytania i odmiany wyrazów
 • egzotyczne, nieznane w Polsce zwierzęta, np. lemur, mrówkojad
 • bardzo solidne wydanie

Wady

 • za mało stron!