Czy bycie uprzejmym popłaca? Czy rezygnacja z odrobiny własnej wygody na rzecz innych ma sens? W jaki sposób nauczyć 3-latka tolerancji i akceptacji, by zrozumiał, jak ważkie są to kwestie? Kolejna perełka z serii książek Pana Poety porusza bardzo delikatny temat, jakim jest poczucie empatii i potrzeba rezygnowania z własnych potrzeb na rzecz dobra otaczających nas osób.
Fabuła Wróbla… jest bardzo prosta: ptaszek się wścieka, bo wokół niego inni robią hałas, choć tak naprawdę to on jest winny największego zamieszania w okolicy. I inne sąsiedzi w bardzo prosty sposób pokazują, iż to wróbelek najwięcej narzeka, a na wspólnym drzewie każdy może sobie ćwierkać i śpiewać do woli.
W przeciwieństwie do stosunkowo ciężkich w odbiorze (także ze względu na specyficzne ilustracje) Wędrowne ptaki, Wróbel, co oćwierkał sąsiadów jest bardzo lekki i przyjemny w lekturze. Także porusza temat akceptacji i tolerancji, ale nie tylko w stosunku wobec imigrantów, ale przede wszystkim wokół otaczających nas osób: sąsiadów, przyjaciół i dalszych ludzi, których na co dzień spotykamy.
Podobnie jak w przypadku Kury, co tyła na diecie, tak i tutaj Pan Poeta zastosował rymy AABB, zaś dołączone ilustracje autorstwa Joanny Młynarczyk przyczynią się do ćwiczeń całej szyi z racji konieczności przechylania głowy raz w lewo, a raz w prawo. Same rysunki doskonale współgrają z treścią, znacznie uzupełniając samą historię o to, co niekoniecznie trzeba przekazywać za pomocą słów, np. o czym rozmawiały dwie kukułki lub w rytm, czego krakał kruk.
O ile Kura, co tyła na diecie poruszała problem nadwagi i akceptacji własnego ciała, tyle Wróbel, co oćwierkał sąsiadów dotyka jeszcze szerszego zagadnienia, jakim jest.. powszechne marudzenie. Bo Pan Poeta porusza kwestie, które nie tylko dotykają dzieci, ale przede wszystkich dorosłych. Łatwo krytykować innych, łatwo też ocenić i wydać negatywny sąd, podobnie jak bez trudu przychodzi rozkazywanie, kto co ma robić. Powszechne marudzenie jest chyba jednym z ulubionych sportów mieszkańców nad Wisłą, dlatego warto sięgnąć po książeczkę i przekonać się, jak widzą nas inni. Okazuje się, że osąd należy zacząć od siebie i samemu dawać dobry przykład, by móc pouczać kolejne osoby.
Czy książka spodoba się dzieciom? Grupa 3-laktów z pewnego przedszkola na Lubelszczyźnie nie pozostawia żadnych wątpliwości – Wróbel, co oćwierkał sąsiadów wywołuje prawdziwy uśmiech na dziecięcych twarzach.
Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu
Prószyński Media
Pattyczak
Tytuł: Wróbel, co oćwierkał sąsiadów
Seria: Pan Poeta
Ilustracje: Joanna Młynarczyk
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data i miejsce wydania: 13/07/2017 Warszawa
Oprawa: twarda
Wydanie: I
Liczba stron: 32
ISBN: 978-83-8097-188-2
Strona wydawnictwa: Wróbel, co oćwierkał sąsiada, wyd. Prószyński Media