20 września 2021

Riley Sager w powieści Wróć przed zmrokiem stworzył nadzwyczaj udane połączenie horroru oraz thrilleru, w której to czytelnik niemal do ostatnich stron jest wodzony za nos. Wciągająca fabuła, doskonały klimat grozy oraz nieoczekiwane zwroty fabularne sprawiają, że od lektury dosłownie nie sposób się oderwać!

Każda plotka ma w sobie ziarnko prawdy

Małżeństwo Evana i Jess Holtów postanawia nabyć dużą posiadłość w Baneberry Hall w Vermont. Zachwycająca, wiktoriańska rezydencja kusi nabywców nie tylko atrakcyjną ceną, ale również pełnym wyposażeniu domu, jak i sporych rozmiarów solidnie ogrodzoną działką. Jednak po niespełna trzech tygodniach, dokładnie po 20 dniach, uciekają z niej w środku nocy wraz ze swoją jedyną córką Meggie, pozostawiając cały dobytek w środku. Zgłaszają się na policję i już nigdy więcej nie powracają do Baneberry Hall.

Po kilku miesiącach Evan wydaje Książkę, w której opisuje wszystkie wydarzenia, jakie rozegrały się w tym rzekomo nawiedzonym domu. Tytuł od razu staje się bestsellerem, który z jednej strony przynosi im ogromne zyski finansowe, zaś z drugiej sprawia, iż rodzina się rozpada, a Maggie znacznie dystansuje się od rodziców twierdząc, iż wszystko sobie zmyślili. Dopiero śmierć ojca sprawia, że powraca do swego dawnego domu, by raz na zawsze rozprawić się z tą fikcyjną opowieścią o duchach i jak najszybciej sprzedać posiadłość. Problem w tym, że po przyjeździe kobieta zaczyna dostrzegać zjawiska, jakich nie da się wytłumaczyć w żaden logiczny sposób.

Czy Holtowie naprawdę mieszkali w nawiedzonym domu, czy jednak znajdzie się wytłumaczenie tych wszystkich dziwnych wydarzeń, jakie rozegrały się w Baneberry Hall w przeciągu ostatniego stulecia? A tych było niemało, bowiem mury kryją w sobie mrożące krew w żyłach historie morderstw kilkunastu osób…

Zabawa w kotka i myszkę

Wróć przed zmrokiem to doskonałe połączenie horroru oraz thrillera. Do samego końca czytelnik nie jest w stanie określić, czy opisywane wydarzenia faktycznie są wytworem chorej wyobraźni Evana Holta, czy może jednak mamy do czynienia z ponadnaturalnymi wydarzeniami, na które człowiek nie ma żadnego wpływu.

Książka Rileya Sagera prowadzona jest z dwojakiej pespektywy: Evana i Maggie. Historię mężczyzny poznajemy dzięki lekturze jego bestsellerowej Książki Dom grozy opisującej dwadzieścia dni rodzinnego pobytu w nieruchomości, zaś wydarzenia współczesne dzięki narracji prowadzonej przez Maggie, ambitnej i twardo stąpającej po ziemi dekoratorki i projektantki domów. Pozwala to nie tylko poznać historię nawiedzonej posiadłości, ale również skonfrontować różnorodne relacje świadków, z których każda odkrywa przed bohaterami nowe punkty zwrotne prowadzące do rozwiązania mrocznych tajemnic Baneberry Hall.

Wróć przed zmrokiem to bardzo dobra powieść kryminalna, która dosłownie wodzi czytelnika za nos. W książce opisano nie jedno, lecz kilkanaście morderstw, z których to każda została umorzona w skutek zebrania zbyt małej ilości materiału dowodowego wskazującego na konkretną osobę. Dziwnym trafem ów tragiczne wydarzenia stanowią tabu wśród mieszkańców miasteczka, nie rozmawiają o nich i szerokim łukiem omijają wiktoriańską rezydencję. Nawet agentka nieruchomości pomija mroczną historię nieruchomości i robi wszystko, aby tylko sprzedać ją rodzinie Holtów, nawet za znacznie obniżoną cenę i to na dodatek z całym, bogatym wyposażeniem. Klimat grozy, niewytłumaczalnego złego przeczucia związanego z Baneberry Hall towarzyszy czytelnikowi już od samego początku lektury.

Wróć przed zmrokiem – jestem na TAK!

Niewątpliwie książka Rileya Sagera to świetny tytuł na jesienne, ponure wieczory. Powieść jest niesamowicie klimatyczna i wciągająca. To tytuł równie udany co Głowa pełna duchów Paula Tremblaya, a miłośnicy powieści z dreszczykiem na pewno będą zadowoleni z lektury. Zabawa dwoma gatunkami literackimi sprawia, że nie do końca wiadomo, czy mamy do czynienia z fikcją, czy też umiejętnie zmanipulowaną prawdziwą historią.

Sager ma świetne wyczucie balansu między kreowaniem atmosfery strachu a próbą racjonalnego wyjaśnienia wszystkich dziwnych wydarzeń. Klimat podobny do filmu Obecność i starych powieści Stephena Kinga. Nie ukrywam, że to jedna z najlepszych powieści z dreszczykiem, jakie czytałam w przeciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Gorąco polecam, nie ma lepszej historii o nawiedzonych domach i duchach na najbliższe jesienne dni!

Wróć przed zmrokiem (Riley Sager)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję

Wydawnictwu MOVA

Pattyczak

Tytuł: Wróć przed zmrokiem

Autor: Riley Sager

Tytuł oryginalny: Home Before Dark 2020

Tłumaczenie: Ryszard Oślizło

Wydawnictwo: Kobiece/MOVA

Data i miejsce wydania:  15/09/2021, Białystok

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 480

ISBN: 978-83-66967-45-8

Podsumowanie

Wróć przed zmrokiem

Wróć przed zmrokiem
 • 9.5/10
  Fabuła
 • 9/10
  Stylistyka
 • 8/10
  Wydanie

Zalety

 • świetne połączenie horroru i thrillera
 • niesamowity klimat grozy, wciągająca i zakręcona fabuła
 • liczne nawiązania do literackich i filmowych klasyków grozy

Wady

 • niezbyt atrakcyjna oprawa graficzna