5 maja 2017

Ethan Whitaker ma niemal wszystko, o czym może marzyć zwykły człowiek: sławę, bogactwo, piękne kobiety na wyciagnięcie ręki, wakacje marzeń, najwyższej klasy ubrania światowych marek, wpływowych znajomych… a jednak kiedy w jego gabinecie pojawia się nastolatka i po krótkiej rozmowie strzela sobie prosto w głowę, to coś się w Ethanie załamuje. Psychiatra nie jest w stanie poradzić sobie z tragedią, wybiega na ulicę, wsiada do taksówki, która.. wiezie go na uroczystość ślubu jego dawnej, porzuconej na rzecz kariery ukochanej. Czy mężczyzna zwariował? Kim jest tajemniczy kierowca taksówki? Dlaczego młoda kobieta popełniła samobójstwo na jego oczach i jaki to ma związek z jego przeszłością? Na dodatek dlaczego po śmiertelnym postrzale budzi się znowu w tym samym miejscu, w którym był wczoraj? Czy czas także oszalał?

W moim przypadku lektura Wrócę po Ciebie była nieco irytująca, a to z powodu zachowania głównego bohatera – to typowy nowobogacki, który nie szanuje ludzi, kobiety wymienia jak przysłowiowe rękawiczki, nie docenia tradycyjnych wartości opartych na rodzinie i bliskich, a na dodatek nie potrafi udźwignąć konsekwencji swojego zachowania. Tak butnego bohatera dawno nie spotkałam, nie było mi go nawet żal, kiedy za każdym razem umierał w coraz większych mękach. A sama przemiana Ethana, czy jest wiarygodna? Cóż, biorąc pod uwagę niemal nieograniczoną ilość prób zmiany decyzji i dalszej obserwacji rozwoju wydarzeń, to ciężko mówić o jakiejkolwiek zmianie moralno-etycznej Whitakera, bohater wybrał po prostu najlepszą z możliwych opcją i ją w pełni zaakceptował.

Wrócę po Ciebie przypomina nieco mieszankę dwóch filmów: Dnia świstaka oraz Efektu motyla – bohater próbuje walczyć z przeznaczeniem, pokonać z góry zapisany dla niego los, przeciwstawić się światu, przeżywając ten sam dzień nieustannie od nowa. Generalnie Ethan ma jeden cel – uratować młodą dziewczynę przed śmiercią, odzyskać miłość dawnej ukochanej, pogodzić się z przyjacielem oraz odnaleźć swego mordercę. Czy mu się to udaje? Nietrudno zgadnąć, że wiele rzeczy pójdzie po jego myśli, jednak niektóre momenty i wydarzenia zaskoczą zarówno samego Whitakera, jak i czytelnika, zwłaszcza odkrycie, kto tak naprawdę chce go zabić.

Proza Guillaume Musso, czyli swoista mieszanka powieści obyczajowej, thrillera, romansu oraz odrobiny fantastyki. Prawidłowo rozłożone napięcie sprawia, iż książkę można przeczytać w zaledwie jedno, góra dwa dłuższe popołudnia. I jak w każdej jego książce, tak i tutaj każdy rozdział został poprzedzony cytatami z różnych powieści, niektóre pobudzające do refleksji i idealnie opisujące stan emocjonalny bohatera, zaś inne banalne, ocierające się o truizm. Poniżej dwa przykłady:

Nie ukrywam, iż książki Musso to moje literackie gulity pleasure, jednak w przypadki Wrócę po Ciebie nie byłam zbytnio zadowolona z lektury. Powieść jest zbyt przewidywalna, zbyt łatwo udaje się bohaterowi wyjść z cało z trudnych opresji, ponadto wyjątkowo drażniły mnie banały prawione o miłości z ust samego Ethana – jakim prawem wypowiada się o poświeceniu dla drugiej osoby i pragnieniu bycia kochanym, skoro kilka lat wcześniej celowo skrzywdził zakochaną w nim Jessie, wybierając karierę i dobrobyt?

Reasumując, Wrócę po Ciebie to nieco słabsza od pozostałych tytułów Guillaume Musso. Owszem, książkę czyta się bardzo dobrze, finał powieści jak zwykle w przypadku tego autora zaskakuje, sama fabuła, dzięki połączeniu elementów z kilku gatunków literackich, jest bardzo atrakcyjna dla czytelnika, a jednak czegoś mi zabrakło. Zbyt wiele pustych frazesów oraz mało przekonywająca zmiana głównego bohatera sprawiła, że książka straciła na wartości.  Mimo tych mankamentów to polecam ją do przeczytania, doskonale sprawdzi się jako przyjemna lektura podczas majowych weekendów oraz dłuższych wyjazdów.

Po recenzje pozostałych książek Guillaume Musso zapraszam tutaj: KLIK.

Pattyczak

Tytuł:  Wrócę po Ciebie

Autor: Guillaume Musso

Tytuł oryginalny:  

Tłumaczenie: Joanna Prądzyńska

Wydawnictwo: Albatros

Data i miejsce wydania: 27/07/2016 Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: III

Liczba stron:  400

 

Podsumowanie

Wrócę po Ciebie

Wrócę po Ciebie
 • 6.5/10
  Fabuła
 • 7/10
  Stylistyka
 • 5/10
  Wydanie

Zalety

 • brak happy-endu (dla mnie to wielki plus!)
 • nawiązania do filmu Dzień świstaka i Efekt motyla

Wady

 • niepasująca do fabuły okładka
 • mało realistyczne zachowanie głównego bohatera
 • nieco przewidywalne wydarzenia