12 lutego 2019

Czym jest prawda i co stoi między nią a kłamstwem? Czy jest to strach? A może coś innego? Z tym właśnie dylematem mierzy się bohaterka książki Gillian McAllister Wszystko prócz prawdy.

Rachel Anderson po ukończeniu studiów medycznych podejmuje pracę jako lekarz w szpitalu w Newcastle. Jest cenioną przez pacjentów i personel szpitala specjalistką, jednak pewnego dnia postanawia rzucić pracę, mimo iż był to jej wymarzony zawód. Tylko najbliższa rodzina i kilkoro pracowników oddziału onkologicznego zna prawdziwy powód odejścia Rachel. Życie prywatne również rozsypuje się na kawałki, odchodzi od niej Ben, który miał dość ciągłych oskarżeń o zdradę. Bezpieczny świat bohaterki zawalił się jednak zupełnie po śmierci matki, która była kimś zupełnie innym niż znali ją mąż i córki. I właśnie w tak dramatycznych dla kobiety okolicznościach poznaje Jacka Rossa. Życie zaczyna nabierać nowych barw, a Rachel zachodzi w ciążę. Nowa praca, kochający mężczyzna u boku i wizja narodzenia potomka powinna być gwarancją spokoju i bezpieczeństwa, ale wszystko zostaje zniszczone w momencie kiedy Rachel odczytuje w komórce Jacka pewną wiadomość. W sercu Anderson zaczynają pojawiać się wątpliwości o tożsamość ukochanego, a także wątpliwości co do sensowności istnienia jej związku. Kobieta postanawia rozpocząć śledztwo, które na zawsze odmieni jej relację z Rossem. Kim tak naprawdę jest Jack i co łączy go z Johnem Michaelem Douglasem, bogatym przestępcą?

Każdy coś ukrywa i każdy coś udaje w powieści McAllister. Być może autorka sugeruje, że wszyscy ludzie kłamią i tak jest w rzeczywistości. Małe i duże kłamstwa, każde z nich prowadzi na manowce i tylko zmierzenie się z prawdą pozwala człowiekowi stanąć na równe nogi i rozpocząć uczciwe życie.  W przeważającej większości opowieści bohaterka oskarża siebie i Jacka Rossa, by pod koniec całej historii usprawiedliwić wszystkie złe zachowania, zarówno swoje, jak i partnera. Najpierw postanawia zapomnieć o swoich grzechach z przeszłości, aby być w stanie zmierzyć się z winami Rossa. Cała fabuła przypomina terapię u psychologa polegającą na nauce wybaczania sobie i innym. Pierwszoosobowa narracja oraz naprzemiennie ukazywane bieżących wydarzeń i tych sprzed roku sprawiają, że nie sposób uciec od porównania do sesji terapeutycznej na kozetce u drogiego psychologa. I właśnie to można odczytywać zarówno jako największą zaletę powieści, jak i jej wadę.

Rachel Anderson bez wątpienia ma obsesyjną osobowość, która po części wynika z trudnej przeszłości. Matka prowadziła podwójne życie, przez co kobieta ma wrażenie, że każdy wokół niej coś przed nią skrywa. Węszy, snuje, próbuje szukać wszędzie drugiego dna, podejrzewa nawet, że Jack, szkocki dziennikarz, tak naprawdę ukrywa przed nią jakieś okropne zbrodnie i ma wiele grzechów na swoim sumieniu. Wrażenie to potęguje fakt, że nie przedstawił jej nikomu ze swoich znajomych. Czy to tylko neurotyczne wymysły Rachel, czy może faktycznie jest coś na rzeczy?

Historia jest dość powoli i stabilnie prowadzona, brakuje jej dramatyzmu w samym zakończeniu. Całość okazała się moralnie niejednoznaczna, autorka zapewnia wnikliwy wgląd w naturę ludzkich zachowań i emocji. Podniosła również temat wszechogarniającej rolę mediów społecznościowych, co w połączeniu z obsesyjnym charakterem głównej bohaterki sprawia, że Wszystkiemu prócz prawdy bliżej jest do powieści obyczajowej niż trzymającego w napięciu thrillera. Ta klimatyczna opowieść koncentruje się wokół przebaczenia. Aby wybaczyć innym, trzeba najpierw wybaczyć sobie, a zanim to się stanie, powstaje w międzyczasie wiele błędów, które mogą zrujnować całe życie. Wszystko prócz prawdy to książka z serii opowieści o tym, na ile można zaufać swemu partnerowi i na ile tak naprawdę możemy poznać drugą osobę.

Wszystko prócz prawdy (Gillian McAlliaster)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Prószyński S-ka

Pattyczak

Tytuł: Everything but the truth 2017

 Autor: Gillian McAlliaster

Tytuł oryginalny: Significant Figures. Lives and Workds of Trailblazing Mathematicians 2017

Tłumaczenie: Anna Kłosiewicz, Magdalena Moltzan-Małkowska

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  15/01/2019 Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 400

ISBN: 978-83-8169-366-8

 

 

Podsumowanie

Wszystko prócz prawdy

Wszystko prócz prawdy
  • 5/10
    Treść
  • 5/10
    Stylistyka
  • 8/10
    Wydanie

Zalety

  • jako powieść obyczajowa o obsesysjnej osobowości to dobra książka
  • opis obsesyjnej, chorej osobowości
  • motyw przebaczenia i wybaczania

Wady

  • przewidywalna fabuła
  • to nie thriller