14 lipca 2016

Y ostatni z mężczyznNagle, z niewyjaśnionych przyczyn, na całym świecie w jednej chwili umierają wszyscy przedstawiciele płci męskiej: zarówno mężczyźni, jak i samce . Jakimś cudem globalną katastrofę przeżył młody Yorick Brown oraz jego małpi towarzysz o zacnym imieniu Ambersand. Chłopak postanawia wyruszyć w podróż do Australii do swojej (prawie)narzeczonej Beth, jednak nie przypuszcza, iż w pościg za nim wyrusza banda feministek, przedstawicielki izraelskich sił zbrojnych i grupa innych osób, które za wszelką cenę chcą złapać ostatniego ocalałego mężczyznę (bynajmniej nie do celów reprodukcyjnych!).Plan Yoricka bardzo szybko ulega zmianom: w wyniku niespodziewanych zbiegów okoliczności otrzymuje zadanie odnalezienia specjalistki od klonowania, dr Alison Mann.

Pomaga mu w tym członkini tajnej organizacji rządowej, agentka 355 (której nie jest w stanie pokonać żaden człowiek). Tymczasem okazuje się, że siostra Browna, Hera, otrzymała zadanie zabicia ostatniego przedstawiciela płci męskiej, a jego matka musi się zmierzyć z armią politycznych konkurentek, żonami zmarłych republikanów, które pragną zdobyć pełnię władzy w amerykańskim Kongresie.

Jak łatwo sobie wyobrazić, moment, w którym nagle umierają wszyscy piloci, kierowcy, przewoźnicy, osoby odpowiedzialne za produkcję prądu, wody i innych dób materialnych, sprawia, że świat staje na krawędzi zagłady. Giną miliony ludzi : samoloty rozbijają się o ziemię, ulice są pełne wraków aut, zaś wiele kobiet nie wytrzymując tych drastycznych wydarzeń, postanawia odebrać sobie życie. Świat zaczyna ogarniać chaos, wszystkie państwa pozostają bez rządzących, armie są pozbawione dowództwa, elektrownie pracowników, nie wspominając o pozostałych branżach zdominowanych przez mężczyzn (mechanicy, budowlańcy itp.). W jednej chwili z powierzchni Ziemi znikają duchowni różnych wyznań (od katolickich księży, poprzez żydowskich rabinów, skończywszy na muzułmańskich imamach), ginie ponad 85% wszystkich właścicieli ziemskich i 95% dyrektorów zarządzających średnimi i dużymi firmami, nie zapominając o zarządach międzynarodowych korporacji.

Czy świat bez mężczyzn jest idealny? Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że tak: wszak to oni bezpośrednio odpowiadali za wybuchy kolejnych wojen, walk rasowych oraz innych potyczek. Już od wczesnego dzieciństwa to chłopców ciągnie do bójek, zaś dziewczynki siedzą w domu i organizują przyjęcia dla swoich lalek, w ciszy, spokoju i harmonii. Wydawać się może, że świat pozbawiony przedstawicieli brzydszej płci właśnie taki będzie: wygasną odwieczne konflikty, zapanuje ład i porządek. Jednak uniwersum Y: Ostatniego z mężczyznukazuje coś zupełnie innego: kobiety są terroryzowane przez bandy wściekłych feministek, znęcających się nad kobietami o bardziej wrażliwej duszy, które nie ukrywają, iż tęsknią za mężczyznami i marzą o ich powrocie. O ironio, „Amazonki”, jak lubią się same określać, nadal głoszą hasła nienawiści wobec wszystkiego, co zawiera chromosom Y, chociaż paradoksalnie na świecie na próżno szukać jakiegokolwiek mężczyzny. Tworzą gangi, biją się na pięści i swoim wulgarnym zachowaniem w niczym nie ustępują tym, do których pałają pogardą i odrazą.

Wobec komiksowych grafik nie mam większych zastrzeżeń, bardzo dobrze oddają posępny, miejscami wręcz apokaliptyczny klimat: dominuje ciemna kolorystyka, częste zbliżenia na twarze ukazują wiele emocji, jakie targają bohaterami (nie tylko strach, ale też i wzburzenie, wściekłość, nadzieję oraz radość). Prosta, solidna kreska oraz nacisk na komunikatywność sprawiają, iż całość czyta się naprawdę lekko i przyjemnie, kolejne strony, mimo stosunkowo dużego naładowania fabułą i achronologicznego przedstawiania wydarzeń, wprowadzają czytelnika w świat rządzony przez zbuntowane kobiety.

Y: Ostatni z mężczyzn to bardzo interesujące graficzne ukazanie niebanalnej zagłady. Dynamiczne zwroty akcji, intrygujące spojrzenie na świat i żeńską społeczność pozbawioną dominujących nad nią mężczyzn oraz wielowątkowość sprawia, iż to naprawdę bardzo dobra powieść spod znaku apokaliptycznego SF. Na całą serię składa się pięć tomów, których premiera zapowiedziana jest kolejno w czerwcu (II tom) oraz wrześniu (III tom).

Pattyczak 

Tytuł: Ostatni z mężczyzn
Seria: Y:Ostatni z mężczyzn. Tom I
Tłumaczenie: Krzysztof Uliszewski
Rysunki: Pia Guerra
Scenariusz: Brian K. Vaugan
Tusz: Jose Marzan Jr.
Kolory: Pamela Rambo
Papier: kredowy
Wydawnictwo: Egmont
Data i miejsce wydania: 16.03.2016,Warszawa
Oprawa: twarda
Wydanie: I
Liczba stron: 250

Podsumowanie

Y: ostatni z mężczyzn. Tom I

Y: ostatni z mężczyzn. Tom I
  • 8/10
    Fabuła
  • 8/10
    Stylistyka
  • 9/10
    Wydanie

Zalety

  • hebrajskie wstawki językowe
  • dynamiczna i zaskakująca fabuła
  • mocna, agresywna kreska

Wady

  • cena