26 października 2018

Za zamkniętymi drzwiami – debiutancka książka angielskiej pisarski skrywającej się pod inicjałami B.A. Paris to lektura zaledwie na jeden wieczór lub, w moim przypadku, dwugodzinną jazdę pociągiem. Wciągająca fabuła sprawia, że całość czyta się w mgnieniu oka, jednak po lekturze pozostaje dość duże uczucie niedosytu. Dlaczego główna bohaterka okazała się taką ignorantką? I dlatego wyszła za maż za człowieka, którego poznała zaledwie pół roku wcześniej?

Niewątpliwie książka okazała się prawdziwym hitem na międzynarodowym rynku czytelniczym. Prawa do jej wydania sprzedano aż do 32 krajów, w planach przewidziana jest ekranizacja. Mało tego, porównuje się ją do filmów Hitchcocka, zaś rekomendacje Publishers Weekly obiecują zaskakujący i nieprzewidywalny finał. A jednak podobnie jak w Dziewczynie z pociągu, tak i tutaj nader pochlebne recenzje sprawiły, że apetyt na Za zamkniętymi drzwiami urósł do niespodziewanych rozmiarów, a po lekturze nadal nie został w pełni zaspokojony.

Fabuła powieści koncentruje się wokół niespełna dwóch lat z życia pięknej i uroczej Grace oraz jej męża, przystojnego prawnika Jacka. Para wydaje wspaniałe przyjęcia, regularnie odwiedza Millie, siostrę Grace cierpiącą na zespół Downa i zwiedza egzotyczną Tajlandię. Jednak „za drzwiami” tego wspaniałego życia kryje się prawdziwy dramat kobiety. Żadna z jej przyjaciółek tak naprawdę nie rozumie, czemu kobieta rzuciła pracę i pozostawiła swoje dotychczasowe pasje, a na każde spotkanie przychodzi z mężem. Mało tego, pyta się go o zdanie w sprawie wyboru odpowiedniej potrawy w restauracji, a do łazienki idzie z jego asyście. Czego tak bardzo boi się Jack, że pilnuje żony na każdym jej kroku?

Wydarzenia opisywane w thrillerze przemiennie odnoszą się do bieżących wydarzeń oraz tych z niedalekiej przeszłości. Obecne zachowanie Jacka i zmiany w postawie Grace tłumaczone są historiami z początku historii ich znajomości. Mimo, iż fabuła nie jest w żaden sposób skomplikowana, prowadzona prostoliniowo z niemal nierozbudowanymi wątkami pobocznymi, to ciężko się od niej oderwać. B.A. Paris udało się stworzyć naprawdę wciągający thriller. I mimo braku tych zaskakujących zwrotów akcji, przewidzenia tego, jak skończy się cała historia i stosowanego moim zdaniem finału, Za zamkniętymi drzwiami pozostaje naprawdę przyjemną lekturą na jesienny wieczór.

Książki nie sposób odłożyć z dwóch powodów:  po pierwsze, czytelnika ciągnie do poznania jeszcze kilku faktów z życia bohaterów (coś na zasadzie podglądactwa i zbierania pikantnych ploteczek z życia sąsiadów) oraz przekonania się, kiedy Grace ocknie się z tego całego marazmu i zacznie działać. Bardzo irytowała mnie naiwność bohaterki – jak mogła wyjść za mąż za kogoś, kogo poznała zaledwie kilka tygodni wcześniej, rzucić swoją pracę i pozrywać znajomości tylko dlatego, że prosił ją o to jej mąż. O ile jeszcze fazę zauroczenia i uwierzenia w „rycerza na białym koniu” można zrozumieć do momentu ślubu, o tyle zachowanie Jacka w trakcie nocy poślubnej powinno dać Grace wiele do myślenia. Tutaj jednak kobieca troska i próba wytłumaczenia swego ukochanego z wszelkich win sprawiła, iż wpadła  kobieta wpadła w sidła bezwzględnego psychopaty.

Za zamkniętymi drzwiami pod względem fabularnym przypomina połączenie filmu Żony ze Stepford oraz serialu Wielkie kłamstewka. Urocza fasada życia klasy średniej skrywa niemal obrzydliwe, wynaturzone zachowania skrywane za drzwiami wspaniałych domów. Jednak porównanie do twórczości Hitchcocka jest już za daleko idące – książka jest przyjemna w lekturze, ale to nadal typowy „średniak”. Autorka w ogóle nie analizuje osobowości Jacka i Grace, wszystkie ich motywy i działania są podane niemal jak na tacy, nie ma się czego domyślać ani szukać wskazówek. I właśnie w tym tkwi niemoc książki – czyta się ją szybko, lekko i niema tak samo o niej zapomina. A to zdecydowanie za mało, by uznać Za zamkniętymi drzwiami za wybitny światowy bestseller.

Pattyczak

Tytuł:  Za zamkniętymi drzwiami

Autor: B.A. Paris

Tytuł oryginalny: Behind Closed Doors 2016

Tłumaczenie: Janusz Ochab

Wydawnictwo: Albatros

Data i miejsce wydania:  15/02/2017, Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 303

ISBN: 978-83-7985-938-2

Podsumowanie

Za zamkniętymi drzwiami

Za zamkniętymi drzwiami
 • 6/10
  Fabuła
 • 7/10
  Stylistyka
 • 8/10
  Wydanie

Zalety

 • czyta się lekko i przyjemnie
 • postać Millie chorej na Downa - najsprytniejsza bohaterka książki
 • opis zgnilizny moralnej klasy średniej

Wady

 • banalna fabuła
 • brak analizy psychologicznej bohaterów