27 lipca 2022

Toshikazu Kawaguchi to reżyser i dramatopisarz, twórca sztuki teatralnej zatytułowanej Zanim wystygnie kawa. Przeniesiona na karty książki opowieść o niezwykłej japońskiej kawiarni pozwalającej się cofnąć w czasie okazała się prawdziwym światowym bestsellerem sprzedanym w niemal milionie egzemplarzy.

Wszyscy jesteśmy niedoskonałymi ludźmi

Fabuła powieści japońskiego producenta teatralnej grupy Sonic Snail składa się z czterech mini opowieści. W każdej z nich czytelnik staje się cichym świadkiem podróżowania w czasie. Owo niecodzienne doświadczenie dotyczy czterech par: rozstających się kochanków, chorego męża i opiekującej się nim żony, dwóch skonfliktowanych z sobą sióstr oraz matki i ukochanego dziecka. Każdy bohater kogoś stracił i dzięki podroży w czasie próbuje zmienić bieg wydarzeń, niemniej nie jest to takie proste, bo całość obwarowana jest nietypowymi zasadami, które dosłownie wywracają rzeczywistość do góry nogami.

Cztery zasady podróżowania w czasie

Wyrzućcie z głowy wszelkie stereotypy dotyczące podróży w czasie, na jakich opierają się wszelkie filmowe i serialowe wyprawy w czasie i przestrzeni. W małej, położonej w piwnicy japońskiej kawiarence Funiculi Funicula obowiązują zupełnie zgoła inne reguły. Można się przenosić zarówno w przeszłość, jak i w przyszłość, rozmawiać z bliskimi osobami i zmieniać bieg wydarzeń, niemniej po powrocie wszystko będzie takie same. Jednym słowem, podróż w czasie i diametralna zmiana danej sytuacji w przeszłości w ogóle nie wpływa na rzeczywistość. Na nic ostrzeżenia, groźby, błagania – po powrocie kompletnie nic się nie zmieni.

Jednocześnie podróżnika obowiązują pewne prawa: przeniesienie nie trwa więcej niż czas potrzebny na ostygnięcie filiżanki kawy – trzeba ją wypić zanim stanie się zimna, w przeciwnym razie utknie się na zawsze w tamtym świecie, a w tym prawdziwym pozostanie duchem. Kolejną zasadą jest możliwość spotkania tylko tych osób, które fizycznie odwiedziły kawiarnię. Po trzecie, nie wolno wstawać z konkretnego krzesła, w przeciwnym wypadku od razu wraca się do swojej rzeczywistości. Po czwarte zaś nie da się niczego zmienić, przeszłości ani przyszłości.

W takim razie jaki jest sens podróżowania? Każdy z bohaterów zadaje sobie to samo pytanie i każdy decyduje się na owo doświadczenie z tego samego powodu – chcą jeszcze raz spotkać się z osobami, które utraciły w swoim obecnych życiu.

Ding dong, ding dong

Zanim wystygnie kawa to nie tyle opowieść o samym podróżowaniu, ile o głębokiej zadumie dotyczącej życiowych wyborów i ponoszenia ich konsekwencji. Dzieło Kawaguchiego zmusza do głębokiej refleksji, a także do przewartościowania własnego postępowania. Nie jest to barwna komedia bezpośrednio przeniesiona z teatralnych desek na papier, lecz słodko-gorzka historia napisana z niezwykłą wrażliwością o stracie, przebaczeniu i różnorodnym spektrum miłości (romantycznej, rodzicielskiej, siostrzanej itp.).

Krótkie, rzeczowe zdania, minimalistyczne opisy oraz minimalistyczne dialogi prowadzone przez bohaterów wyróżniają książkę spośród innych tytułów. Japoński oniryzm połączony z wyjątkowo oszczędną formą sprawił, że Zanim wystygnie kawa z jednej strony czyta się wyjątkowo szybko, zaś z drugiej zapada w pamięć ze względu na wyjątkowy sposób postrzegania ludzkich słabości.

Jeśli porównać dzieło Japończyka to jakiejkolwiek podobnej książki, to pokuszę się o podobieństwo do Jedwabiu Alessandria Baricco oraz Saharyjskich dni Sanmao. Subtelne, oniryczne, całkowicie inne niż to, do czego przyzwyczaiła nas europejska i amerykańska literatura. Sięgnijcie po ten tytuł, na pewno tego nie pożałujecie!

Książkę Zanim wystygnie kawa  kupisz w dziale „powieści zagranicznych w księgarni TaniaKsiążka.pl

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję

Taniej Książce

Pattyczak

Tytuł: Zanim wystygnie kawa

Autor: Toshikazu Kawaguchi

Tytuł oryginalny: Coffee Ga Samenai Uchni No 2015

Tłumaczenie: Joanna Dżdża

Wydawnictwo: Grupa Wydawnicza Relacja

Data i miejsce wydania:  13.07.2022, Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 220

ISBN: 978-83-67216-46-3

Podsumowanie

Zanim wystygnie kawa

Zanim wystygnie kawa
  • 9/10
    Fabuła
  • 10/10
    Stylistyka
  • 9/10
    Wydanie

Zalety

  • minimalistyczne wydanie kryjące ogrom emocjonalnych treści
  • japoński oniryzm, surowa i jednocześnie pełna napięć narracja
  • słodko-gorzki finał

Wady

  • brak! czekam na dalszy ciąg kawiarnianych opowieści przy filiżance kawy