24 lutego 2023

Zimowy las Anny Paszkiewicz otwiera nowy rozdział opowieści o życiu leśnych zwierząt. Tym razem bohaterem jest ciekawski świata Zajączek. Niestety pech chciał, by jego dzieciństwo przypadło na ciężki, zimowy okres, co jednak nie przeszkadza, by mógł spacerować po lesie i podglądać życie innych mieszkańców.

O leśnych śladach, ptasich plotkach i głodnym misiu

Historie mieszkańców leśnej doliny koncentrują się wokół przetrwania i to w dosłownym słowa tego znaczeniu. Jest zima, najgorsza pod każdym względem pora roku dla zwierząt, które muszą się trudzić w poszukiwaniu pożywienia i schronienia przed mrozem i śniegiem. To także trudny okres dla dorastających maluchów, które większość czasu muszą spędzać w pobliżu swoich rodziców. Takim brzdącem jest nasz główny bohater, Zajączek. Niezwykle ciekawski świata i szalenie odważny zwierzak buszuje pośród śniegu poznaje życie innych leśnych stworzeń. Tropi ślady na śniegu, podsłuchuje ptasich plotek, zbiera zamarznięte jagody po drugiej stronie rzeki, a także podziwia jenota lepiącego bałwana.

Zajączek poznaje obyczaje innych zwierząt, poznając nowych przyjaciół i zadając im mnóstwo pytań, jak na przykład miało to miejsce w przypadku łosia obgryzającego korę drzew czy też misia, który obudził się nagle z zimowego snu. Jednak nie wszystkie przygody małego bohatera są bezpieczne – ucieczka przez ścigającym go jastrzębiem, samotna noc w lesie czy spotkanie z człowiekiem sprawiają, że Zajączek zaczyna nabierać dystansu i baczniej zwracać uwagę na swoje bezpieczeństwo. Historię o życiu zimowego lasu kończy niezwykle urokliwa opowieść o wspólnym spotkaniu przy świątecznym drzewku.

O zdobywaniu nowych doświadczeń

Zimowy las Anny Paszkiewicz to przede wszystkim historia o nauce samodzielności. Zwierzęcy bohaterowie doskonale uosabiają te wszystkie przymioty, które można bez problemu przypisać dorastającym dzieciakom: są ciekawskie, zadają dużo pytań, okazują się doskonałymi obserwatorami świata, lecz jednocześnie nie zawsze są w stanie zadbać o swoje bezpieczeństwo i należycie ocenić daną sytuację. Świetnie to widać na przykładzie Zajączka, który z jednej strony marzy o samodzielności i odkrywaniu nowych, nieznanych mu do tej pory leśnych terenów, zaś z drugiej obawia się opuścić rodzinną kotlinkę, w której zawsze jest jedzenie, ciepłe miejsce do spania i są obecni rodzice, do których może się zwrócić o pomoc.

Wspólna lektura książki to także okazja do poznawania zwyczajów i codziennego życia leśnych zwierząt: tego, jak spędzają ten trudny czas, co jedzą i przed kim próbują się skryć. To książka pełna konkretnych informacji, które mogą zaskoczyć także niejednego dorosłego czytelnika! Sama nie wiedziałam, że wygłodniałe zające są w stanie jeść zmarzniętą korę drzew, a sikorki mają różne nazwy w zależności od umaszczenia brzuszka.

Zimowy las Anny Paszkiewicz to naprawdę godna polecenia lektura nie tylko w czasie zimy. Książka stanowi jedną z czterech części poświęconych życiu w lesie (przy okazji polecam lekturę Jesiennego lasu!), który naprawdę warto mieć w domowej biblioteczce na stałe. Coś wspaniałego!

Polecam leśne lektury:

Pan Miś jest głodny (Karma Wilson, Jane Chapman)

Góra mądrości (Mojo Graffi, Katarzyna Bielińska)

Pewnego dnia, niedźwiadku (Stephanie Stansbie, Frances Ives) 

Pattyczak

Tytuł: Zimowy Las

Seria: Las

Autor: Anna Paszkiewicz

Ilustracje: Marta Rydz-Domańska

Wydawnictwo: Wilga

Data i miejsce wydania: 24/11/2021, Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 96

ISBN: 978-83-280-9050-7

Podsumowanie

Zimowy las

Zimowy las
 • 10/10
  Fabuła
 • 10/10
  Stylistyka
 • 9/10
  Wydanie

Zalety

 • ciekawski, odważny główny bohater - Zajączek
 • piękne ilustracje
 • każda opowiastka ma swój morał

Wady

 • nie wszędzie są grafiki