14 sierpnia 2017

Złota Księga Bajek to zbiór blisko pięćdziesięciu baśni z różnych stron świata. W opublikowanej dzięki staraniom wydawnictwa Wilga książce znajdują się klasyczne opowiadania dla dzieci: zarówno te najbardziej popularnych (m.in. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, Czerwony Kapturek, Kopciuszek, Kot w butach, Mała Syrenka, Królowa Śniegu), jak i te niemal zapomniane, praktycznie nieznane przez dzieci (warto tu wspomnieć o Muzykantach z Bremy, Pojeździe napędzanym parą, Sinobrodym, Dzielnym ołowianym żołnierzyku).

Nie można określić dokładnej daty powstania bajki jako gatunku literackiego. Najstarsze zachowane przykłady tej twórczości datuje się na VI wiek przed Chrystusem. Wywodzi się z tradycji pieśni oralnym, w związku z czym posiada także cechy charakterystyczne dla liryki. W publikacji od Wilgi uwzględniono bajki narracyjne, czyli posiadające fabułę. Narrator nie pełni ważnej roli, to dialogi miedzy postaciami są najważniejsze dla rozwoju wydarzeń. Występują także pierwiastki magiczne, nie ma wyraźnej granicy między światem realnym a fantastycznym.

Występujące często pod postacią zwierząt bohaterowie w krótkiej, ale celnej poincie moralizują czytelnika lub nieco ironicznie wskazują negatywne postawy protagonistów. Lektura Złotej Księgi Bajek jest przede wszystkim skierowana do tych najmłodszych czytelników: niezbyt długie historie nie nużą, z każdej można wynieść cenną naukę, nie ma brutalnych i pełnych przemocy scen (jak ma to miejsce w przypadku oryginałów Baśni Braci Grimm). Warto mieć na uwadze, iż to właśnie te wersje bajek są tymi najbardziej poprawnymi: Mała Syrenka, Królewna Śnieżka, Kopciuszek, Piękna i Bestia oraz Nowe Szaty Króla w postaci animowanego filmu ze studia Disney’a niekiedy dość mocno odbiegają od literackiego oryginału).

Z pewnością największą zaletą Złotej Księgi Bajek jest jej wydanie: twarda oprawa, szyte strony, grube kartki oraz barwne, przyciągające wzrok ilustracje. I warto tu zwrócić uwagę, iż nie są to wyidealizowane obrazki, lecz dopracowane pod względem estetycznym ilustracje nawiązujące do konkretnych wydarzeń w bajce. Duże, wyraźne litery ułatwiają lekturę także początkującym miłośnikom lektury oraz niedowidzącym babciom i dziadkom.

Złota Księga Bajek to nie tylko przypadkowo dobrany zbiór fantastycznych opowieści. Każdy wybór z kolejnej partii baśni został poprzedzony krótką informacją na temat autora, epoki w jakiej żył oraz tematyki, jaką poruszał w swojej twórczości. Najciekawszy fragment stanowią bajki Ezopa – dzisiaj już nieco zapomnianego, ale jakże cennego bajkopisarza greckiego.

Złota Księga Bajek to ilustracja uniwersalnych ludzkich doświadczeń. Uczy, wskazuje dobre postawy etyczno-społeczne. Doskonała propozycja dla każdego dorastającego dziecka.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Wilga (GW Foksal)

Pattyczak

Tytuł: Kraina baśni

Wiek: 4+

Wydawnictwo: Wilga/GW Foksal

Data i miejsce wydania: 10/05/2017 Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 275

Numer ISBN: 978-83-280-4443-2

Strona wydawnictwa: Złota Księga Bajek – wyd. Wilga

 

Podsumowanie

Złota Księga Bajek

Złota Księga Bajek
  • 10/10
    Fabuła
  • 10/10
    Stylistyka
  • 10/10
    Wydanie

Zalety

  • porządna, klejona oprawa
  • szeroki wybór baśni z różnych kultur
  • barwne ilustracje

Wady

  • brak