14 października 2021

Anne Frasier w thrillerze Znajdź mnie, otwierającym cykl „Inland Empire” opisujący kryminalistyczne zmagania duetu byłej profilerki FBI Reni Fisher oraz detektywa Daniela Ellisa.

Pierwszy tom cyklu koncentruje się jednak na historii głównej bohaterki, której ojciec był seryjnym mordercą, a ona jego nieświadomą partnerką zbrodni.

O czym jest Znajdź mnie?

Benjamin Fisher od blisko trzydziestu lat przebywa w więzieniu za zamordowanie przynajmniej dwudziestu kobiet. Jedynie ciała dwóch ofiar zostały znalezione, kolejne zaś spoczywają gdzieś na terenie pustyni Mojave. Układa się z detektywem Danielem Ellisem, że wskaże miejsce pochówku wszystkich ofiar pod warunkiem, iż będzie im towarzyszyć jego dorosła córka, Reni Fisher. Ta jednak nie widziała ojca od momentu jego aresztu i nie ma zamiaru wracać do przeszłości. A ta okazuje się nader brutalna, bowiem jako dziewczynka była nieświadomie wykorzystywana jako przynęta na młode dziewczyny.

Fabuła czy bohaterowie?

Znajdź mnie koncentruje się na dwóch głównych wątkach. Pierwszym jest śledztwo w sprawie ciał ofiar oraz poszukiwania mordercy, który naśladując swego idola, popełnia podobne zbrodnie. Drugim zaś poznanie historii dwójki głównych bohaterów, Reni i Daniela, którzy chowając zadry z przeszłości, w całości poświęcają się prowadzonej sprawie.

Anne Frasier stworzyła thriller, w którym najwięcej ciekawości wzbudza relacja między Benjaminem a Reni. Fisher to doskonały psycholog, który w perfekcyjny sposób opanował umiejętność manipulacji własnym dzieckiem. Miał tak głęboki wpływ na Reni, iż ta, nawet jako dorosła kobieta, nie potrafi spojrzeć ojcu prosto w oczy, bo widzi w nim nie tylko brutalnego mordercę, ale przede wszystkim kochanego tatusia, który przez wiele lat spędzał z nią mnóstwo wolnego czasu i dla którego była całym światem. To sprawia, że jako dorosła kobieta żyje z ogromnym poczuciem winy i nie radzi sobie psychicznie, przeżywając głęboki kryzys i zamieszkując samotnie na pustyni Mojave.

Z drugiej strony mamy do czynienia z Danielem, którego motywacja pracy nad sprawą Fishera jest banalna do granic możliwości. W wieku 11 lat jego matka wyszła z domu i zaginęła bez śladu. Mężczyzna podejrzewa, że padłą ofiarą mordercy, na punkcie którego dostał prawdziwej obsesji. Podobnie jak jego partnerka, jego głównym życiowym celem jest znalezienie wszystkich ofiar i pozbycie się wszystkich demonów przeszłości, które nieustannie towarzyszą mu każdego dnia od wielu lat.

Thriller bez dreszczyka emocji

Czy książka Anne Frasier trzyma w napięciu? Niekoniecznie, bo chociaż nie sposób odmówić autorce licznych zwrotów akcji, to jednak czytelnicza uwaga skupia się głownie na postaci Reni Fisher, kobiece walczącej z ogromną traumą, która chociaż jest postacią silną, niezwykle inteligentną i mroczną, to nie ufa samej sobie i podważa każdą podjętą decyzję. Styl pisania jest prosty, bez nadmiernego opisu, pasujący do surowego klimatu kalifornijskiej pustyni.

Znajdź mnie nie jest długim, pokrętnym thrillerem, wręcz przeciwnie, to zgrabnie napisana powieść, której lektura nie zajmie więcej niż dwa wieczory. Jednocześnie powieść ma otwarte zakończenie – najważniejsze wątki zostały rozwiązane, zaś pozostałe rzeczy są nierozstrzygnięte, mogąc uchodzić zarówno za tajemnice, jak i być ujawnione w kolejnych książkach. Abstrahując od faktu, iż sam finał jest zbyt niewiarygodny, by uznać go realistyczny i logiczny (ale to już każdy samemu musi się przekonać, sięgając po książkę).

Drugi tom cyklu „Inland Empire” nosi tytuł Powiedz mi i został opublikowany zagranicą w tym roku. Polskim czytelnikom pozostaje jedynie uzbroić się w cierpliwość i śledzić zapowiedzi wydawnicze od Muzy.

Znajdź mnie (Anne Frasier)

Za udostępnienie przedpremierowego egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

MUZA

Pattyczak

Tytuł: Znajdź mnie

Autor: Anne Frasier

Tytuł oryginalny: Find Me 2020

Tłumaczenie: Grażyna Woźniak

Wydawnictwo: MUZA

Data i miejsce wydania: 13.10.2021, Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 350

ISBN: 978-83-287-1880-7

Podsumowanie

Znajdź mnie

Znajdź mnie
 • 6.5/10
  Fabuła
 • 7/10
  Stylistyka
 • 8/10
  Wydanie

Zalety

 • fascynująca i jednocześnie toksyczna relacja ojca i córki
 • skrzywdzona psychicznie bohaterka z ogromną traumą
 • postać świetnego manipulatora i mordercy, Benjamina Fishera

Wady

 • lektura na dwa wieczory
 • nielogiczne, absurdalne zakończenie