6 sierpnia 2021

Debiutancki kryminał Matthew Farrella Zobacz, co zrobiłeś wyróżnia się wartko prowadzoną akcją oraz skomplikowaną relacją braterską, w której to obaj podejrzani są o brutalne morderstwo i próbują chronić jeden drugiego przed wymiarem sprawiedliwości.

Zobacz, co zrobiłeś… bracie!

Liam Dwyer, technik kryminalistyki, zostaje wezwany do przydrożnego motelu w celu zabezpieczenia okaleczonych zwłok kobiety. Nie jest to jego najlepszy dzień – nie pamięta nic z poprzedniego wieczoru (nawet nie jest świadom, czy był pijany, coś brał czy też stracił pamięć wskutek wypadku), a na dodatek ofiarą okazuje się jego była kochanka, Kerri. Zszokowany mężczyzna dzwoni do swego brata policjanta, Seana, który przybywa na miejsce zbrodni i pomaga ustalić plan działania na kolejnych kilkanaście godzin. Wszystkie ślady wskazują na to, że to właśnie Liam dokonał okrutnego czynu, zabijając młodą kobietę w drugim miesiącu ciąży. Czy jednak mógł się tego dopuścić, skoro kochał ją nad życie i planował do niej wrócić, pozostawiając swoją żonę Vanessę, z którą przechodzą poważny kryzys małżeński?

Intymne wątki z rodzinnego życia

Aby sprawa nie wyglądała zbyt banalnie, autor wprowadził do niej intymne szczegóły z życia obu braci. Jako dzieci obaj byli świadkami powolnego popadania w szaleństwo matki, która nie poradziła sobie ze śmiercią męża i ojca chłopców. Przez całą fabułę powracają wspomnienia związane z kolejno traumatycznymi wydarzeniami dla Seana i Liama – warsztaty plecenia papierowych kwiatów sprzedawanych na zarobienie paru groszy na chleb czy też podjętej przez matkę próbę rozszerzonego samobójstwa. Pozostawieni sami sobie zżywają się do tego stopnia, iż jeden za drugiego jest gotów poświęcić życie. Nic dziwnego, że w momencie, kiedy Liam staje się podejrzanym, Sean robi wszystko, aby mu pomóc. Pozostaje tylko pytanie, kto jeszcze wie o ich traumatycznym dzieciństwie i wykorzystuje bawełniane kwiatki do podrzucania kolejnych dowodów zbrodni wskazujących na jednego z Dwyerów.

Mylące tropy, ślepe zaułki

Mocną stroną twórczości Matthew Farrella jest bez wątpienia wodzenie czytelnika za nos. Autor co rusz podsuwa nowe tropy, które wskazują kolejno raz na Seana, a raz na Liama jako zabójcę. Mało tego, nieustannie rosnące napięcie, zagęszczająca się akcja oraz cliffhanger kończący każdy rozdział sprawiają, że od lektury trudno się oderwać. Książkę czyta się błyskawicznie, a mocne i wyraziste zakończenie zaskoczy pewnie niejednego czytelnika.

Zobacz, co zrobiłeś jest bardzo dobrze skonstruowana pod względem fabularnym. Mnogość mylących tropów detektywistycznych sprawia, że nie wiadomo, kto tak naprawdę jest mordercą, a nawet i sam finał dodatkowo komplikuje czytelnicze poszlaki.

Świetny debiut

Niewątpliwie książka Matthew Farrella to bardzo dobry i udany debiut. Wielotortowa fabuła, wartko prowadzona akcja i dobrze skonstruowani pod względem psychologicznym, ciekawi bohaterowie sprawiają, że drobne mankamenty, takie jak nazbyt emocjonalne zachowania Liama (często wyrażane w melodramatycznych dialogach) czy też zbyt prosta ucieczka przed policyjnym pościgiem nie są aż tak irytujące.

Z pewnością do sukcesu powieści przyczyniło się życiowe doświadczenie, bowiem Farrell jest synem policjanta i część doświadczeń ojca i tego, jak wygląda codzienna praca w środowisku kryminalistycznym została przeniesiona na karty książki. Autorowi nie brakuje dobrych pomysłów, wystarczy jedynie popracować trochę nad warsztatem literackim.

Pierwsza część cyklu Adler i Dwyer

Zobacz, co zrobiłeś to dobry kryminał klasy B, sama książka świetnie nadaje się na filmowy scenariusz lub też jako wciągająca powieść podczas wakacyjnych wojaży. Jednocześnie to szybka lektura, która zajmie góra jeden, dwa wieczory. Sama stylistyka okazała się przyzwoita, rozwój postaci w porządku, a tajemnica morderstwa rozwijają się w równym tempie przy jednoczesnym wodzeniu czytelnika za nos. Finał nieprzewidywalny, a całość wciągająca – tytuł spełnia wszystkie przesłanki ku temu, by powstały kolejne części cyklu, co też miało miejsce, autor pokusił się o napisanie dwóch kolejnych tomów. Pozostaje tylko czekać na polskie wydania dalszych losów Liama Dwyera.

Zobacz, co zrobiłeś (Matthew Farrell)

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję

Wydawnictwu Mova

Pattyczak

Tytuł: Zobacz, co zrobiłeś

Autor: Matthew Farrell

Cykl: Adler i Dwyer, tom 0,5

Tytuł oryginalny: What Have You Done 2018

Tłumaczenie: Ryszard Oślizło

Wydawnictwo: Mova

Data i miejsce wydania:  28/07/2021, Białystok

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 360

ISBN: 978-83-66890-77-0

Podsumowanie

Zobacz, co zrobiłeś

Zobacz, co zrobiłeś
 • 7/10
  Fabuła
 • 6.5/10
  Stylistyka
 • 7/10
  Wydanie

Zalety

 • wartka akcja, trzymająca w napięciu fabuła
 • mylne tropy co rusz podrzucane czytelnikowi
 • autorskie doświadczenie w ukazaniu środowiska nowojorskich policjantów

Wady

 • zbyt melodramatyczne zachowanie jednego z bohaterów