17 października 2017

Dwójka logopedów przygotowała kolejną publikację skierowaną zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Zabawy językowe, które ćwiczą mowę to alfabetyczny zbiór zadań dla dziecka, które mają dwa główne cele: pp pierwsze ćwiczą ruchy języka oraz umiejętność odpowiedniej artykulacji słów, a po drugie promują spędzenie wspólnego czasu rodzica z dzieckiem. To kontynuacja Stu wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dydaktycznych, jednak znacznie bardziej angażująca samych rodziców.

Państwo Szwajkowscy dołożyli wszelkich starań, aby przygotowane przez nich materiały naukowe dla dzieci nie były nużące. Publikację cechują dokładne dbanie o rytmizację i zrytmizowanie ćwiczeń, a także mnogość fabularna (zabawy często kończą się zaskakująca pointą). Novum, jakie pojawia się przy Zabawach językowych jest zachęta do samodzielnego skompletowania skrzynki logopedycznej. W jej zawartości powinny się znaleźć papierowe elementy do wycięcia z książki (te warto uprzednio zalaminować), ale także takie rzeczy jak linijka, nitki, łyżeczka, żeton, spinka i plastelina. Niemal każdą z nich można bez problemu znaleźć w domu, w którym mieszka przedszkolak. To dodatkowa zaleta omawianej pozycji, bowiem zachęca i rodzica i dziecka do poszukiwania kolejnych elementów logopedycznej skrzyneczki.

Większość zabaw skierowana jest do 4-5-latków. Książka dokładnie omawia, jak powinna przebiegać taka nauka poprzez zabawę. Dla rodziców przygotowane zostały specjalne porady w ramce, zwracające uwagę na najbardziej istotne elementy. Dziecko angażuje się nie tylko poprzez naukę wierszyków, ale także dzięki odpowiedzi na pytania dotyczące omawianego tekstu, zagadki i gry motoryczne.

Po Zabawy językowe, które ćwiczą mowę mogą sięgnąć zarówno rodzice dorastających pociech, jak i panie przedszkolanki oraz zawodowi logopedzi. Autorzy w prosty sposób radzą, jak zdiagnozować prawidłową mowę u dziecka oraz inspirują do samodzielnego szukania kolejnych materiałów do wykorzystania w pracy z przedszkolakiem. Są tu kolorowanki, wycinanki, zbieranki i innego rodzaju kreatywne zabawy rozwijające zarówno zdolności artystyczne, jak i artykulacyjne malucha.

Najnowsza propozycja od Elżbiety i Witolda Szwajkowskich ucieka od tradycyjnie pojmowanych ćwiczeń językoznawczych, które cechowały się monotonią i powtarzalnością. Autorzy postawili na cel naukę poprzez zabawę, proponując różnorodne kreatywne spędzanie wolnego czasu z przedszkolakiem. To prawdziwa perełka w domowej biblioteczce malucha!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Wilga (GW Foksal)

Pattyczak

Tytuł:  Zabawy językowe, które ćwiczą mowę

Autor tekstu: Elżbieta i Witold Szwajkowscy

Wydawnictwo: Wilga/GW Foksal

Data i miejsce wydania:  13/09/2017 Warszawa

Oprawa: miękka

Ilość stron: 63

Wydanie: I

Strona wydawnictwa: Zabawy językowe, które ćwiczą mowę

Podsumowanie

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę

Zabawy językowe, które ćwiczą mowę
 • 9/10
  Fabuła
 • 9/10
  Stylistyka
 • 9/10
  Wydanie

Zalety

 • pomysł skrzynki logopedycznej
 • możliwość wycięcia części elementów
 • kopalnia inspirujących pomysłów

Wady