12 maja 2014
zKu celom pożądanym wiodą drogi trudne  Eliza Orzeszkowa
Dobry pomysł to połowa sukcesu – najbardziej liczy się ciekawa i w miarę innowacyjna koncepcja, która powinna przyciągnąć uwagę i zapaść w pamięć. Jak może wyglądać taka idea, jeżeli chodzi o wydawanie książek? Weźmy kilku poczytnych autorów pozycji młodzieżowych i zaangażujmy ich do wspólnego projektu literackiego, którego celem będzie stworzenie siedmiotomowej serii powieści przeznaczonych dla młodego czytelnika. Za każdą część odpowiada inny pisarz. Oczywiście wszystkie siedem tomów tworzy jedną spójną historię, osadzoną w tych samych realiach. Uczestnictwa w takim przedsięwzięciu podjął się Brandon Mull (autor serii Baśniobór czy trylogii Pozaświatowcy), jeden z najpopularniejszych pisarzy powieści młodzieżowych. Wraz z grupą kilku innych literatów (jak choćby Maggie Stiefvater, Shannon Hale czy Garthem Nix) odpowiada za stworzenie cyklu Spirit Animals, a dokładniej jego  pierwszego tomu pod tytułem Zwierzoduchy.

 

Starożytne zagrożenie powróciło – Pożeracz pragnie przejąć kontrolę nad całym Erdas. W tym celu pragnie odnaleźć magiczne talizmany, dzięki którym zyska wielką siłę i będzie mógł podbić wszystkie kontynenty. Jedynymi osobami zdolnymi pokrzyżować plany Pożeracza jest czwórka młodych bohaterów: Conor, Abeke, Meilin i Rollan. Każda z tych postaci po wypiciu magicznego Nektaru Ninanii przywołała jedną z Wielkich Bestii. Czwórka młodych protagonistów i ich zwierzęta muszą połączyć siły i odnaleźć zaczarowane talizmany, zanim te wpadną w ręce Pożeracza.

 

Zwierzoduchy to powieść, w której jeden z najważniejszych elementów stanowią symbole. Pierwszym z nich jest Ceremonia Nektaru: każde dziecko zamieszkujące jeden z czterech kontynentów Erdas (Zhong, Eurę, Nilo czy też Amayę) tuż po swoich jedenastych urodzinach zostaje poddane pewnej próbie. Podczas wspomnianej wyżej ceremonii musi skosztować Nektaru Ninanii, napój ten ma magiczną właściwość przywołania zwierzoducha – zwierzęcia, które staje się towarzyszem tego, kto je wezwał. Nie każdy jedenastolatek jest  w stanie przyzwać owego zwierzoducha. Udaje się to tylko nielicznym, do tej grupy zaliczają się właśnie Conor, Abeke, Meilin i Rollan. Cała Ceremonia Nektaru stanowi swego rodzaju pożegnanie z przeszłością, wkroczenie w nowy etap życia. Wypicie napoju Ninanii to wejście w dorosłość.

 

Każdy z bohaterów przyzywa inne zwierzę: Conor przywołuje wilka, Abeke lamparta, Meilin pandę, a Rollan sokoła. Cztery różne stworzenia reprezentujące cztery odmienne cechy: pierwsze z nich wolność, siłę oraz orientację w terenie, drugie szybkość i spryt, trzecie spokój i mądrość, natomiast ostatnie spostrzegawczość oraz wojowniczość.  Pomysł na posiadanie swojego magicznego towarzysza nie jest wprawdzie nowy, pojawił się już choćby u Pullmana, gdzie bohaterowie posiadali dajmony, jednak bardzo ciekawie przedstawiono zarówno sposób przywołania zwierzęcia, jak i późniejsze relacje z „właścicielem”.

 

Każdy z bohaterów powieści pochodzi z innego kontynentu – bardzo łatwo odnaleźć powiązania pomiędzy krainami występującymi w książce z tymi nam znanymi. Wystarczy przyjrzeć się bliżej protagonistom, a dokładniej zwierzętom, jakie przyzwali, oraz miejscom, z których pochodzą. Wilk niewątpliwie kojarzy się z Europą, panda z Azją, lampart z Afryką, natomiast sokół z Ameryką. Do tego dochodzą nazwy kontynentów: Eura, Nilo, Zhong i Amaya oraz opisy realiów, w jakich żyją bohaterowie.

 

Zwierzoduchy to doskonała powieść dla młodego czytelnika. Brandon Mull po raz kolejny udowodnił, że jest prawdziwym zaklinaczem słów. Stworzył niesamowity tom, pełen napięcia, magii i baśniowości. Każdej postaci nadał indywidualny rys, dzięki czemu młody czytelnik będzie w stanie znaleźć w którejś z nich swoje własne odbicie. Każda powieść Mulla zabiera odbiorcę w niezapomnianą przygodę, nie inaczej dzieje się w przypadku pierwszego tomu serii Spirit Animals. Żaden z bohaterów nie został tutaj zbytnio wyidealizowany, każdy protagonista dopiero przystosowuje się do nowych warunków. Mull wie, że najciekawsze osobowości to te posiadające wady, a nie krystalicznie czyste. Bo właśnie taka postać staje się bliższa sercu czytelnika.

 

Katriona

Autor: Brandon Mull
Tłumaczenie: Michał Kubiak
Wydawnictwo: Wilga
Miejsce wydania: Warszawa
Wydanie polskie: 4/2014
Tytuł oryginalny: Spirit Animals. Wild Born.
Liczba stron: 300
Format: 145×215 mm
Oprawa: twarda
ISBN-13: 9788328006942
Wydanie: I
Cena z okładki: 34,90 zł