18 kwietnia 2017

Zbiór rymowanek opublikowanych w książce Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych autorstwa Elżbiety i Witolda Szwajkowskich to niebanalna propozycja dla rodziców chcących rozwinąć w dziecku pasję czytania oraz przy okazji nauki poprawnego wymawiania poszczególnych słów. To trzecia część serii poświęconej ćwiczeniom poprawnej wymowy oraz dykcji, jednak nie przeszkadza to, by traktować książkę jako samodzielną pozycję czytelniczą, z której mogą skorzystać zarówno dzieciaki, jak i dorośli zmagający się z wadami mowy.

Wszystkie wierszyki występujące w książce są krótkie, rytmiczne i melodyjne, ułatwiając w ten sposób czytanie oraz zapamiętanie. Pod każdą rymowanką znajduje się pytanie dotyczące treści – odpowiedź na nie wymaga powtórzenia trudniejszych w wymowie zwrotów i głosek, dzięki czemu dziecko utrwala sobie naukę poprawnej wymowy. Główny nacisk Stu wierszyków… został położony na łączenie głosek w słowa, a te w całe rymowane zdania.

Książka podzielona jest na sześć podstawowych części:

  • Naukę głosek szumiących, czyli „sz”, „ż”, „cz” i „dż”;
  • Naukę szeregu syczącego, czyli „s”, „z”, „c” i „dz” oraz łatwiejszych dla malucha głosek ciszących („ś”, „ź”, „ć”, „dź”).
  • Naukę najtrudniejszej głoski, przysparzającej dzieciom wiele trudności, czyli literaki „r”
  • Naukę prawidłowej wymowy samogłosek nosowych, czyli „ą” i „ę”
  • Naukę głosek podwojonych oraz tych rzadko występujących w polszczyźnie;
  • Naukę łamańców językowych (te są najtrudniejsze, dlatego mogą zostać opuszczone w trakcie lektury lub też skierowane dla starszych dzieci).

Ponadto, przed rozpoczęciem wspólnego czytania, należy wykonać kilka prostych ćwiczeń mających na celu przygotowanie aparatu mowy do nauki poprawnej dykcji, czyli warg, języka, żuchwy, policzków oraz podniebienia miękkiego. Dla każdej części zostały podane przykładowe ćwiczenia przedstawione  w formie wierszyka, np. policzki należy nadymać jak balon, a żuchwą ruszać do przodu i do tyłu jak groźne zwierzęta.

Przy każdym wierszyku zostały wyróżnione graficznie głoski sprawiające trudności raz dodatkowo w kolumnie wyrazy, które mogą być źle wymawiane, np. sędzia=seńdzia, porządkująca=porzontkujonca itp. Niektóre pytania są skierowane do rodziców, na przykład musza wytłumaczyć dziecku, to co są dżule lub co kryje się pod słowem tarło.

Warto mieć na uwadze roztropną poradę od samych autorów, by przed lekturą z dzieckiem samodzielnie przeczytać na głos co trudniejsze rymowanki, ponieważ słowa typu „warząchwią” lub całe zwroty typu „spojrzał strzydze w oczy” albo „strzęp szczawiu z ust mu sterczy” mogą przyprawić o zaskakujący językowy łamaniec!

Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych to obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego malucha. Nie tylko zapewni chwile rozrywki podczas czytania rymowanych wierszyków, ale przede wszystkim pozwoli na ćwiczenie wymowy. Porady dla rodziców, nauczycieli języka polskiego lub logopedów umieszczone w książce dodatkowo uświadamiając, co dokładnie się ćwiczy. Barwne ilustracje odnoszące się do poszczególnych wierszyków w stonowanych kolorach umilają chwile spędzone ze Stoma wierszykami… Nie pozostaje mi nic innego niż tylko zachęcić do kupna pozycji, ponieważ jest to idealny przykład, iż można łączyć zabawę i naukę w jednym z korzyścią i dla malucha, jak i dla rodzica.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Wilga (GW Foksal)

Pattyczak

Tytuł:  Sto wierszyków atrakcyjnych do ćwiczeń dykcyjnych

Autor tekstu: Elżbieta i Witold Szwajkowscy

Autor grafik: Karolina Dziewa

Wydawnictwo: Wilga/GW Foksal

Data i miejsce wydania:  29/03/2017 Warszawa

Oprawa: miękka

Ilość stron: 28

Wydanie: I

ISBN: 978-83-280-4310-7

Podsumowanie

Sto wierszyków....

Sto wierszyków....
  • 10/10
    Fabuła
  • 10/10
    Stylistyka
  • 10/10
    Wydanie

Zalety

  • Barwne ilustracje, czytelna czcionka
  • Rymowanki i językowe łamańce
  • Porady dla rodziców w kwestii wymowy

Wady