5 kwietnia 2022

Czytanie jest ważne i powinno stać się elementarną cząstką życia każdego człowieka od pierwszych dni życia. Z myślą o tym powstały pierwsze książki dla noworodków i niemowląt, które są dedykowane najmłodszym.

Tak naprawdę w przypadku maluszków nie chodzi wyłącznie o samo czytanie im na głos, ale także na ćwiczeniu ich wzroku oraz umiejętności społecznych, jakie nawiązuj ą podczas wspólnej lektury. To właśnie taka swoista książka sensoryczna dla niemowląt, która zawiera duże, kontrastowe karty, przyciąga wzrok i pozwala się skupić dłużej na oglądanym wzorze lub kształcie. Z wiekiem książki kontrastowe stają się coraz bardziej skomplikowane pod względem doboru barw i prezentowanej tematyki. Przyjazna jest też ich cena – to wydatek często około 10-15 zł za sztukę.

Książki edukacyjne dla niemowląt to także tradycyjne wierszyki i rymowanki, które pozwalają osłuchać się maluchowi z językiem polskim. Dziecko przyswaja intonację słów i melodię języka, uczy się wyrazów dźwiękonaśladowczych od których właśnie zaczyna przygodę z mówieniem. Z tego też względu Instytut Książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa obdarowuje w szpitalach wszystkie noworodki prezentami w postaci kilkustronicowej książki z najpopularniejszymi wierszykami. To nie tylko pierwsza książka dla niemowlaka, ale także pozycja zachęcająca rodziców do codziennej lektury z maluszkiem, ale i budowania bliskości i wspólnego odkrywania świata.

Najlepsze pierwsze książki dla noworodków i niemowląt przedstawiam w kolejności alfabetycznej 🙂

365 wierszy i rymowanek na każdy dzień

Zamieszczono tu utwory m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Stanisława Jachowicza, Józefa Birkenmajera, Aleksandra Fredry, Ignacego Krasickiego i wielu innych. To książka-kalendarz, w której do każdego dnia jest przypisany jeden utwór. Uwzględniono w niej również święta – zarówno te dobrze znane i powszechnie obchodzone, jak Dzień Matki czy Nowy Rok, jak i te zabawne, nietypowe, np. Dzień Piegów, Dzień Czekolady czy Dzień Psa.

Brzechwa dzieciom

Zbiór najbardziej znanych i lubianych wierszy Jana Brzechwy, popularnych od lat, takich ja Samochwała, Leń czy Na straganie.

CzuCzu. Starter malucha

Starter malucha to zestaw kontrastowych kart i książeczek do pokazywania, który sprawdzi się w pierwszym roku życia dziecka. Duże dwustronne karty kontrastowe możecie wykorzystać jako plansze do pokazywania lub stworzyć z nich efektowną girlandę, która pomoże w ćwiczeniu wzroku malucha i może stać się ozdobą dziecięcego pokoju.

Oczami maluszka. Harmonijka

Maluszki uwielbiają kontrasty. Po czerni i bieli, czerwony to kolejny kolor który rozpoznają. Oczami Maluszka – Harmonijka to zestaw specjalnie dobranych kontrastowych ilustracji, obrazujących przedmioty z najbliższego otoczenia dziecka. Książeczka zawiera ilustracje o tematyce dziennej (białe tło) i nocnej (czarne tło), każda ilustracja zawiera również czerwone elementy, dodatkowo przyciągające uwagę dziecka.

Robak Lolek – Anna Litwinek

Książka edukacyjna, czarno-biała, kontrastowa dla maluszków w wieku 6 miesięcy. Pierwsza z czterech części o przygodach robaczka Lolka – obrazkowych historii dorastających wraz z dzieckiem.

Rymowanki maluszka

Pakiet czterech książek dla najmłodszych, ze znanymi i lubianymi rymowankami. W środku: „Mam chusteczkę haftowaną”, „Sroczka kaszkę warzyła”, „A, a, a kotki dwa”, „Lata osa koła nosa”.

Stary niedźwiedź mocno śpi. Wierszyki i rymowanki

W tej pięknie zilustrowanej książce znajdziesz znane i lubiane rymowanki oraz wierszyki: „Idzie rak”, „Ele mele dudki”, „Ślimak, ślimak”, „Ojciec Wirgiliusz”, „Wpadła gruszka do fartuszka” i wiele, wiele innych.

Twarze. Dzieci – Agnieszka Starok

Już od pierwszych dni życia tym, co dziecko ogląda najczęściej i najchętniej są twarze – mamy, taty, rodzeństwa. Badania psychologów dowodzą, że niemowlęta zwracają szczególną uwagę na twarze, a zwłaszcza na oczy. Seria Twarze jest przygotowana właśnie z myślą o tej naturalnej potrzebie dziecka. Pomaga też najmłodszym w nauce rozpoznawania różnych emocji.

Wiersze dla dzieci. Julian Tuwim

Do serii Niezapominajka wybraliśmy dzieła wybitnych twórców. Rodzicom i dziadkom przywołają one najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, a dzieciom przedstawią nowych bohaterów – przyjaciół na całe życie.

Zimowe wiersze i baśnie

W tej książce znajdziesz piękne wiersze oraz baśnie, których główną bohaterką jest wspaniała pora roku – zima. Usiądź wygodnie i przenieś się do otulonej białym puchem krainy.