11 listopada 2022

Przedstawiam TOP 5 najlepszych serii książek fantastycznych dla młodych czytelników. Dla jednych będą to tytuły znane jedynie z głośnych ekranizacji, dla innych zaś klasyki, obok których nie przejdzie obojętnie żaden miłośnik fantastyki.

Czy istnieje najlepsza książka fantasy? Czy możemy mówić o jednym, wybitnym cyklu, który zmienił postrzeganie całego gatunku? Niekoniecznie, niemniej poniższe propozycje to dobre książki z gatunku fantastyki, z jakimi warto zapoznać młodych czytelników. Moim zdaniem to już niemal klasyka i nie ukrywam, że trudno mi było wybrać najważniejszą piątkę. Oczywiście lista może być rozszerzona o wiele innych, bardzo wciągających tytułów, niemniej poniższe są taką podstawą, od której warto zacząć fantastyczną przygodę! Kolejność alfabetyczna.

Harry Potter J.K. Rowling

Harry Potter wychowywany jest przez nieprzychylnych mu ciotkę i wuja. Jego rodzice zginęli w tajemniczych okolicznościach, a jedyne, co mu po nich pozostało to blizna na czole w kształcie błyskawicy. W dniu swoich 11. urodzin bohater dowiaduje się, że istnieje świat, o którym nie miał pojęcia. Witajcie w świecie magii i czarodziejów, w którym niemożliwe staje się realne za wyciągnięciem czarodziejskiej różdżki!

W skład cyklu wchodzi:

 • Harry Potter i Kamień Filozoficzny
 • Harry Potter i Komnata Tajemnic
 • Harry Potter i więzień Azkabanu
 • Harry Potter i Czara Ognia
 • Harry Potter i Zakon Feniksa
 • Harry Potter i Książę Półkrwi
 • Harry Potter i Insygnia Śmierci

Igrzyska śmierci Suzanne Collins

Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Głodowych Igrzyskach, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Narratorem i zarazem główną bohaterką jest 16-letnia dziewczyna, która zastąpiła młodszą siostrę w turnieju i rozpoczyna walkę o własne życie.

Na cykl powieści składają się:

Niezgodna Veronica Roth

Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość, Serdeczność. Na te pięć frakcji podzielone było społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy przechodził test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musiał wybrać frakcję. Ten, kto łączył cechy charakteru kilku frakcji – jak Tris i Tobias – był Niezgodny i musiał być wyeliminowany. Oto ich historia.

Na trylogię składają się następujące tytuły:

Osobliwy dom pani Peregrine Ransom Riggs

Wywołująca dreszcz emocji i grozy opowieść o domu sierot na tajemniczej wyspie, zamieszkiwanym niegdyś przez równie tajemnicze dzieci. Szesnastoletni Jakub, którego dziadek był jednym z nich, przyjeżdża na wyspę, aby odkryć przeszłość zniszczonego domu. Czy uda mu się rozwiązać zagadkę? Wyjściem do poznania każdej z tajemnic staje się stara fotografia ukazująca dziwne, osobliwe postacie, intrygujące i jednocześnie budzące grozę, od których trudno oderwać wzrok.

W skład serii wchodzi:

 • Osobliwy dom pani Peregrine
 • Miasto cieni
 • Biblioteka dusz
 • Mapa dni
 • Konferencja ptaków
 • Plagi na Diabelskim Poletku
 • Baśnie osobliwe

Więzień labiryntu James Dashner

Kiedy Thomas budzi się w ciemnej windzie, jedyną rzeczą jaką pamięta jest jego imię. Kiedy drzwi się otwierają jego oczom ukazuje się grupa nastoletnich chłopców, która wita go w Strefie – otwartej przestrzeni otoczonej wielkimi murami, która znajduje się w samym centrum wielkiego i przerażającego Labiryntu. Podobnie jak Thomas, żaden z mieszkańców Strefy nie wie z jakiego powodu się tu znalazł i kto ich tu zesłał. Czują jednak, że ich obecność nie jest przypadkowa i każdego ranka próbują znaleźć odpowiedź, przemierzając korytarze otaczającego ich Labiryntu. Jednak ta droga nie jest łatwa, bowiem Labirynt skrywa swoje okrutne tajemnice.

Na cykl składa się:

A co Wy dodalibyście do tej listy? Bez jakiej książki fantastycznej nie wyobrażacie sobie czytelniczego życia?

 

Zobacz także:

Najlepsze filmy i seriale na podstawie książek Stephana Kinga

Najlepsze brytyjskie powieści fantastyczne

TOP 5 moich książek postapo