7 grudnia 2019

Oto lista najlepszych powieści historycznych i obyczajowych napisanych w XX i  na początku XXI wieku, które skupiają się nie tylko na wątkach historycznych, ale opisują także szerokie tło społeczne i kulturowe. Cztery cykle oraz dwa samodzielne otwory zagościły w moim osobistym rankingu.

Godne uwagi jest przede wszystkim opisanie losów bohaterów na tle dziejów historycznych i zmian, jakie dokonały się na przełomie kolejnych wieków. Zaskakujące detale z codziennego życia połączone z literacką wrażliwością sprawiają, że każdą z tych książek czyta się jak solidny thriller. Fikcyjni bohaterowie zostali umieszczeni wśród postaci historycznych, co czyni ich uczestnikami i świadkami najważniejszych wydarzeń decydujących o losach ówczesnego dla nich świata.

Oto pierwsze w moim cyklu polecanek zestawienie najlepszych powieści historycznych i obyczajowych, które z pewnością przypadną do gustu każdemu miłośnikowi dobrej literatury.

Ken Follet – Cykl Stulecie

Upadek Gigantów, Zima Stulecia oraz Krawędź Wieczności koncentrują się wokół losów pięciu rodów: amerykańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i walijskiej. Akcja rozpoczyna się w 1911 roku, a kończy się na wkroczeniu w erę zimnej wojny światowej. Seria warta uwagi ze względu na świetne zarysowanie upadku klasy średniej oraz żywych, bardzo dobrze sportretowanych psychologicznie bohaterów.

Ildefonso Falcones – cykl Katedra w Barcelonie

Na cykl dwóch powieści składa się tytułowa Katedra w Barcelonie oraz Dziedzice ziemi. Akcja rozgrywa się w I połowie XIV wieku w stolica Księstwa Katalonii. Mieszkańcy skromnej, ubogiej dzielnicy Ribera, postanawiają własnymi rękami wybudować wspaniałą katedrę maryjną – kościół Santa Maria de la Mar. Historia budowy splata się z losami Arnaua Estanyola, syna uciekającego przed okrutnym panem pańszczyźnianego chłopa. Drugi tom koncentruje się wokół dziejów Llor Hugo, przybranego syna Estanyoli.

Carlos Ruiz Zafon – cykl Cmentarz Zapomnianych Książek

Na cykl składają się cztery powieści: Cień Wiatru, Gra Anioła, Więzień Nieba oraz Labirynt Duchów. Seria to swoiste oddanie literackiego hołdu dla świata książek, sztuki snucia opowieści i magicznych powiązań między literaturą a życiem. Elementem łączącym wszystkie książki jest Barcelona w różnych okresach jej świetności i czasów mroku.

Elżbieta Cherezińska – cykl Odrodzone Królestwo

Seria czterech powieści: Korona Śniegu i Krwi, Niewidzialna korona, Płomienna korona oraz Wojenna korona. Autorka bierze na warsztat wydarzenia historyczne dawnej Polski i wypełnia wszelkie białe plamy i luki fabularne. Fabuła obejmuje Czasy Wielkiego Rozbicia, kończąc na okresie panowania Władysława Łokietka. Świetny literacki warsztat oraz ogromna dawka wiedzy historycznej o naszej ojczyźnie. Cykl Odrodzone Królestwo to jedna z najlepszych serii polskich książek z żywymi i niesamowicie barwnymi postaciami i napięciem godnym szekspirowskich dramatów.

Mario Puzo – Rodzina Borgiów

Ostatnie arcydzieło Maria Puzo. Opowieść o korupcji, chciwości, zdradzie i grzechu oraz o początkach włoskiej mafii, która sięga XV wieku i papieskiego urzędu. Warto obejrzeć też świetną ekranizację serialu z Jeremym Ironsem w roli głównej.

Umberto Eco – Imię Róży

Prawdziwa literacka perełka. Listopad 1327 roku. Do znamienitego opactwa benedyktynów w północnych Włoszech przybywa uczony franciszkanin, Wilhelm z Baskerville, któremu towarzyszy uczeń i sekretarz, nowicjusz Adso z Melku. Opat zwraca się do Wilhelma z prośbą o pomoc w rozwikłaniu zagadki tajemniczej śmierci jednego z mnichów. Tymczasem dochodzi do kolejnych morderstw. Przenikliwy Anglik orientuje się, że wyjaśnienia mrocznego sekretu należy szukać w klasztornej bibliotece. Bogaty księgozbiór, w którym nie brak dzieł uważanych za niebezpieczne, mieści się w salach tworzących labirynt. Intruz może tam łatwo zabłądzić, a nawet – jak krążą słuchy – postradać zmysły.

Ciąg dalszy cyklu najlepszych powieści historycznych już wkrótce!