17 lipca 2015

Dzielnica obiecana - Paweł MajkaPolak potrafi – te słowa idealnie podkreślają osiągnięcie, jakie przypadło w udziale Pawłowi Majce. Autorowi udało się dodać swoją cegiełkę do postapokaliptycznego projektu literackiego sygnowanego jako Uniwersum Metro 2033. Zadanie nie było łatwe, biorąc pod uwagę poziom innych powieści wchodzących w skład serii. Zadania nie ułatwił również fakt, że za miejsce akcji autor obrał Kraków, czyli miasto piękne i majestatyczne, jednak nie posiadającego swojego własnego metra. Jak pisarz wybrnął z tego ambarasu? Trzeba przyznać, że jego pomysł okazał się ciekawy i intrygujący.

Jak zostało wspomniane wyżej, miejscem akcji powieści jest Kraków, a dokładniej jedna z jego dzielnic – Nowa Huta. Po Pożodze ludzkość ukrywa się w schronach, rzadko kto decyduje się na wyprawę na powierzchnię, gdzie życiu zagrażają zmutowane zwierzęta i promieniowanie. W tych trudnych czasach jedną z nielicznych rozrywek stanowią występy trupy aktorskiej, do której należą Marcin, Ewa, Piotr, Wanda i Pan Onufry. Niestety pewnego dnia, podczas występu, grupa zostaje pojmana przez strażników i oskarżona o kradzież i zdradę. Czy któryś z bohaterów rzeczywiście popełnił stawiane im zarzuty? Co bohaterowie będą w stanie zrobić, by przetrwać? Czy odważą się szukać ratunku na zewnątrz?

Paweł Majka stworzył przerażający świat po zagładzie. W swoim utworze pokazał jednak, że nawet największe zło nie jest w stanie zmienić ludzkiej mentalności: „Myślałby kto, że Pożoga wszystko zmieni i wypali nie tylko cywilizację, ale także jej przywary. Że w świecie, w którym cenny był byle okruch, znikną kolesiostwo i układy, a już na pewno prowadząca do zagłady walka o władzę. Że jedyną dominującą ideologią stanie się potrzeba przetrwania.” Knowania, układy, pragnienie posiadania więcej niż inni – te elementy dominują w życiu postapokaliptycznego społeczeństwa w Dzielnicy obiecanej. Autor w bardzo ciekawy sposób pokazuje czytelnikowi polityczne zależności i machinacje, których bardzo często ofiarami stają się przypadkowe osoby.

W świecie po zagładzie społeczeństwo toczy nie tylko robak polityki, ale również strach, który zżera człowieka od środka. Ludzie celem pokrzepienia serc są w stanie tworzyć nowe bóstwa, modlić się do nich, wierzyć w ich siłę. Wiara i polityczne przekonania są drogą, która ma ustrzec od złego, pozwolić l znajdywać w sobie siły, by przetrwać. Ta naiwna ufność powoduje powstawanie wielu legend i opowieści o potworach czyhających na zewnątrz: „Jeśli coś nazwiecie, nadacie komuś imię albo przezwisko, to tak, jakbyście go naznaczyli, a może nawet stworzyli. Przezwiska i nowe imiona potrafią zmieniać ludzi. Jeśli na przykład nadacie jakiemuś miejscu nazwę, to ona w końcu zacznie wpływać na was i na innych.”

Ten pesymistyczny obraz zostaje rozjaśniony przez jeden wątek, jaki przewija się na kartach powieści Majki. Głównymi bohaterami utworu są Marcin i Ewa, dwójka aktorów, którym udało się wymknąć katowi spod topora. Wyznają oni zasadę wyższości sztuki – ich mentor, Pan Onufry, wpoił dwójce młodych protagonistów przekonanie rodem z dzieła Kazimierza Przerwy-Tetmajera  Eviva l’arte!. W obu utworach widzimy, jak traktowana jest sztuka i artyści. Jednak Majka, tak jak i Tetmajer, widzi, że „bez sztuki człowiek umiera”.

Dzielnica obiecana to bardzo ciekawa pozycja – interesujące spojrzenie na społeczeństwo po upadku. Każdy z bohaterów kieruje się w swoim życiu odmiennymi zasadami. Codzienna walka o przetrwanie i strach przed nieznanym zmieniają ludzi, o czym wspomina w swojej książce Majka.

Katriona

Autor: Paweł Majka
Tytuł: Uniwersum Metro 2033: Dzielnica obiecana, tom 9
Wydawnictwo: Insignis
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 8/2014
Liczba stron: 500
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788363944544
Wydanie: I

 
Recenzja ukazana się pierwotnie na stronie Gildii.

Podsumowanie

Dzielnica obiecana (Uniwersum Metro 2033)

Dzielnica obiecana (Uniwersum Metro 2033)
 • 5/10
  Fabuła
 • 6/10
  Stylistyka
 • 7/10
  Wydanie

Zalety

 • krakowskie krajobrazy postapo
 • motyw eviva l'arte

Wady

 • miejscami zbyt naciągana fabuła
 • przewidywalna akcja