17 listopada 2021

Wydawnictwo Egmont, w ramach serii Klub Świata Komiksu, opublikowało we wrześniu kolejny bajkowy tytuł – Zakochanego kundla. Dla mnie, dziewczynie wychowanej w latach 90., zarówno film animowany, jak i książka, były znane pod tytułem Zuzia i Hultaj. Czy w porównaniu do wydania z 1991 roku zmieniło się coś jeszcze? Zapraszam nie tyle do recenzji, ile do sentymentalnej podróży w dawne czasy!

Opowieść na cztery łapy

Oto opowieść o miłości rasowej psiej damy o imieniu Lady (dawnej Zuzi) oraz ulicznego kundelka Trampa (Hultaja). Jakim cudem między tą dwójką zawiązała się głębsza relacja?

Wszystko zaczęło się od narodzin dziecka. Mała cocker spanielka pojawiła się w wigilijny wieczór w domu Jima i jego żony i bardzo szybko stała się ich wiernym, psim kompanem. Lady była oczkiem w głowie do momentu, aż dwójka jej przyjaciół z sąsiedztwa, szkocki terier Kilt i były pies policyjny Wiarus, uświadamiają suczkę, że wkrótce jej życie zmieni się nie do poznania, bo w domu pojawi się mały człowiek. Lady bardzo chciała udowodnić, że zaprzyjaźni się z maleństwem, jednak na jej drodze stanęły dwa syjamskie, niezwykle złośliwe koty ciotki Sary, Si i Am. W wyniku ich intrygi Lady została nie tylko wygnana na dwór. W wyniku szoku spowodowanym założeniem kagańca uciekła z domu, nie wiedząc nawet gdzie gna. Na szczęście na jej drodze stanął Tramp, nieustraszony psi bohater, którego nie są w stanie złapać miejscowi hycle.

Ten wiecznie uśmiechnięty kundel wierzy, że można być szczęśliwym i wolnym w każdym miejscu, byle tylko nie chodzić na smyczy i nie nosić obroży. Przychodzi do Lady i oferuje jej pomoc w zdjęciu kagańca. W ten sposób rozpoczyna się niezwykła przygoda, podczas której każdy psiak uczy się czegoś nowego: Lady poznaje uroki beztroskiego życia, zaś Tramp zaczyna pojmować, co znaczy być wiernym psem i mieć kochającą rodzinę.

Historia o oddaniu i psiej miłości

Zakochany kundel to przede wszystkim opowieść o oddaniu, miłości i trwaniu obok bliskich, niezależnie od tego, z jaką sytuacją przyjdzie się zmierzyć. Dotyczy to nie tylko głównych bohaterów, ale również tych drugoplanowych – mieszkających w przytulnych domach, jak i ze schroniska, marzących o własnej obroży i budzie na dworze. Każdy psiak przejdzie próbę polegającą na bezinteresownej pomocy drugiemu czworonogowi.

Komiks Egmontu to także bardzo romantyczna historia miłości między psami dwóch różnych gatunków. Wszak co może połączyć wychowaną w domu Lady i ulicznego łobuziaka Trampa? Wbrew pozorom, psi bohaterowie mają ze sobą więcej wspólnego, niż się wydaje! W czasie ulicznych spacerów prowadzą wiele ciekawych rozmów i nie mogą się od siebie oderwać Gdy nastaje wieczór, Hultaj postanawia zabrać Zuzię na jego ulubione danie – makaron z klopsikami do włoskiej knajpki. I tutaj przywodzę na myśl moją ulubioną, filmową scenę! Zobaczcie ją zresztą sami!

Niewątpliwie Zakochany kundel to doskonała propozycja dla mniejszych czytelników i ich rodziców do wieczornej lektury. Z jednej strony to historia z wieloma zwrotami fabularnymi, które niewątpliwie przykują uwagę młodego odbiorcy, zaś z drugiej to komiks z bardzo przyjemnymi dla oka, ciepłymi kolorami wypełniającymi każdą kartę. Wizualnie pozycja bardzo przypomina kinowy oryginał.

Zastanawia mnie tylko jedno – skąd wynikają różnice w imionach bohaterów? Książka z 1991 roku konsekwentnie posługuje się Zuzią i Hultajem, zaś w filmie animowanym mamy do czynienia z Lady i Trampem. Cóż, to chyba pozostanie jedną z tych tajemnic z dzieciństwa, której nie sposób rozwikłać. Dla fanów komiksowych bajek mam dobrą wiadomość – Egmont planuje wydać wkrótce Mulan!

Zakochany kundel to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników czworonożnych przyjaciół! To ciepła opowieść o miłości, wierności i oddaniu, którą każdy maluch powinien znać!

Pattyczak

Tytuł: Zakochany kundel

Cykl: Klasyczne baśnie Disneya w komiksie

Autor: Corteggiani Francois , Cortes Mario

Tłumaczenie: Mateusz Lis

Wydawnictwo: Egmont Polska

Data i miejsce wydania: 15/09/2021, Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 64

Recenzja najpierw ukazała się na portalu Popbookownik.