13 października 2016

blad-elle-kennedyGrave Ivers jest typową, szarą myszką, która dopiero rozpoczyna swoje studenckie życie. Czasem zdarzy jej się pójść na imprezę i zagadać do chłopaków, jednak na co dzień stara się być miłą i sympatyczną dziewczyną. Jeśli myślicie, że Grace jest szczera, naiwna i prostolinijna to tak, nie mylicie się. Jej osoba została ukazana w niezwykle silny, stereotypowy sposób – dobra panienka, która dobrze się uczy, ma doskonały kontakt z całą rodziną, jest grzeczna, ułożona i kulturalnie wychowana. I jest dziewicą.

Przeciwieństwem dziewczyny jest John Logan: to chłopak, na widok którego mdleje większość dziewczyn. Silny, młody, wysportowany i piękny, trenujący hokeja, stały bywalec imprez i dusza towarzystwa. I chociaż jest zaledwie rok starszy od panny Ivers, to zna go już cały college. John miał mnóstwo dziewczyn, ale w żadnej tak naprawdę nie był zakochany. Seks traktuje nieomal jako rozrywkę, przyjemne zakończenie wieczoru. Do czasu aż poznaje Grace. Na wieść o tym, że dziewczyna nigdy nie kochała się z mężczyzną ucieka w popłochu, łamiąc jej serce (bo chłopak był jej cichą, skrywaną miłością). Nieoczekiwanie Logana bardzo zabolało męskie ego, że tak potraktował młodą kobietę, postanowił więc zrekompensować jej ów niegodziwość, fundując najlepsze na świecie oralne przyjemności. Bo John to mistrz seksu.

Błąd Elle Kennedy to drugi tom gatunku young adult poświęcony tematyce problemów współczesnych nastolatków, a zwłaszcza ich kłopotom miłosnym i radzenia sobie z buzującymi hormonami w serii The Off-camp. Pierwszy tom cyklu stanowił Układ, niemniej nie należy postrzegać Błędu w kategorii kontynuacji, ponieważ znane wcześniej postacie (mowa o Hannah i Garrecie) zaledwie przewijają się gdzieś daleko w tle, pozostawiając pole do popisu dla Grace i Johny’ego.  Powieść Kennedy to samodzielna historia miłosna dwóch młodych osób, które rozpoczynają swoją znajomość od ogromnej liczby stosunków seksualnych pozbawionych jakichkolwiek emocji, kończąc na trwałym i gorącym uczuciu.

Jeśli spodziewacie się przewidywalnej fabuły to ją otrzymacie. Jeśli spodziewacie się oklepanym bohaterów – także ich otrzymacie. Jeśli zaś sądzicie, że książka jest napisana lekkim i ciepłym stylem to się drogo mylicie. Na kartach powieści aż kipi od ostrych deskrypcji seksualnych aktów, zarówno jeśli idzie o sam akt, jak i o pieszczony wykonywane językiem. I skoro mowa o języku, to nie sposób nie wspomnieć o dość wulgarnej stylistyce powieści. Nie chodzi mi wyłącznie o naprawdę śmiałe, wręcz pornograficzne opisy seksu, lecz o nadmiar wulgaryzmów, które towarzyszą bohaterom. Czasami nie mają one wręcz uzasadnienia, nieprzyjemne w odbiorze są również niecenzuralne określenia intymnych części ciała. Może się starzeję, ale moim zdaniem o wiele lepiej, jeśli bohaterowie stopniowo się do siebie zbliżają, odkrywają intymność i się jej uczą zamiast po prostu ordynarnie zwracać się do siebie kilkanaście minut po zapoznaniu. Szkoda, że dzisiejsi twórcy prozy dla młodych czytelników zapomnieli uchwycić tej magii i radości wynikającej z wzajemnej fascynacji, nie tylko fizycznej, ale i charakteru, bowiem ich miejsce zajął niemal nic nie znaczący seks.

Reasumując – Błąd Elle Kennedy to lekki wakacyjny romans dla naprawdę niewymagającego czytelnika. Bardzo schematyczna historia miłosna, przewidywalne zakończenie, wiele scen seksu. To książka łącząca w sobie cechy Pięćdziesięciu twarzy Grey’a  James E.L. oraz serii Zmierzch S. Meyer. Generalnie pozycja może spodobać się cichym i skromnym nastolatkom, które również jak Grace marzą o tym, by stać się obiektem zainteresowania najprzystojniejszego i najpopularniejszego chłopaka w szkole. Pozostali mogą czuć tylko srogie rozczarowanie albo wręcz i niesmak na widok tego, co oferuje współczesna literatura dla młodych czytelników.

Pattyczak

Tytuł:  Błąd

Autor: Elle Kennedy

Tytuł oryginalny: The Mistake: An Off Campus Novel

Tłumaczenie: Anna Mackiewicz

Wydawnictwo: Znak

Data i miejsce wydania:  04/07/2016 Poznań

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 375

ISBN: 978-83-7785-995-7

Recenzja ukazała się najpierw na stronie Gildii.

Podsumowanie

Błąd

Błąd
 • 1/10
  Fabuła
 • 2/10
  Stylistyka
 • 5/10
  Wydanie

Zalety

 • moim zdaniem brak

Wady

 • duuuużo wulgaryzmów
 • przewidywalność, oklepani bohaterowie
 • dużo niesmacznych scen seksu