0
9.3/10
Dzieci nazistów (Jarosław Molenda)
Popularno-naukowe / 3 grudnia 2023

Dzieci nazistów Jarosława Molendy to książka z jednej strony traktująca o potomkach jednych z największych zbrodniarzy na świecie, z drugiej zaś skupiająca się na rodzicach z niechlubną przeszłością. Autor pokazuje, jak skrajne postawy towarzyszyły dzieciom nazistów, równocześnie opisując ich problemy, z jakimi zmagały się przez całe dorosłe życie.

0
10/10
Mity hebrajskie (Robert Graves)
Popularno-naukowe / 1 maja 2022

Mity hebrajskie Roberta Gravesa to znakomita lektura dla pasjonatów tematyki religijnej oraz kulturoznawczej. Książka pozwala zrozumieć, które biblijne opowieści mają źródła archeologiczne, a które mityczne, by móc w pełni zrozumieć rolę historii spisanych w Genesis.

0
7.5/10
Krew. Pieniądze, medycyna, tajemnice (Rose George)
Popularno-naukowe / 11 grudnia 2021

Krew. Pieniądze, medycyna, tajemnica Rose George to fascynująca lektura przez medycynę, kulturę i światowy biznes, której mianownikiem jest czarne złoto płynące w ludzkich żyłach. Krew jest o wiele cenniejsza niż złoto czy ropa – to właśnie ona będzie stanowić walutę przyszłości. To dar, ale i szansa na gigantyczny zarobek.

0
10/10
Biblioteka szaleńca (Edward Brooke-Hitching)
Popularno-naukowe / 20 lutego 2021

Kiedy dwa lata temu, w grudniu 2018 roku, do moich rąk trafił Złoty Atlas Edwarda Brooke’a-Hitchinga to uznałam, iż nie ma na rynku ładniejszego i bardziej zachwycającego bibliofila wydania książki. Rebis podniosło poprzeczkę tak wysoko, że sądziłam, że nic nie będzie w stanie jej przebić. A jednak się myliłam – w listopadzie premierę miała Biblioteka szaleńca, czyli literacki album z największymi i najciekawszymi kuriozami wydawniczymi, jakie wyszły spod ludzkich rąk.

0
8.5/10
Niki i Tesla (Pflugfelder „Science Bob”, Steve Hockensmith)
Popularno-naukowe / 28 lipca 2019

Wiele lat temu serca dzieciaków podbiła seria Poradnik Młodego Skauta, która łączyła w sobie ciekawostki dotyczącej otaczającego świata, opisy różnych oraz domowych eksperymentów. Dziesięciotomowy cykl oparty był na uniwersum ze świata Kaczora Donalda, gdzie główną rolę odgrywała trójka rodzeństwa: Hyzio, Dyzio i Zyzio. Publikacja zapełniła wydawniczą lukę, jaką stanowiła literatura popularnonaukowa dla dorastających dzieciaków, jednak nadal na czytelniczym rynku ze świecą szukać książek, które zainteresowałyby nieco starszych odbiorców. Po wielu latach problem ten rozwiązuje seria o przygodach Nikiego i Tesli Holtów – rodzeństwie o niezwykłym intelekcie, sprycie i ciekawości wobec otaczającego ich świata. A także dwójce bohaterów, którzy uwielbiają pakować się w rozmaite kłopoty!

Macewy codziennego użytku (Łukasz Baksik)
Popularno-naukowe / 12 kwietnia 2019

W języku hebrajskim nie ma jednego, precyzyjnego określenia na miejsce spoczynku zmarłego. Dom grobów, dom wieczności, dom życia lub po prostu cmentarz – bez względu na to, czy Żyd wierzył w nieśmiertelność swojej duszy, czy też sądził, iż jego żywot dobiegł końca, każdy był chowany na gminnym cmentarzu. Bez wielkiej ceremonii, w ciągu doby od stwierdzenia zgonu, ciałem zajmowało się bractwo chewra kadisza, grzebiąc nieboszczyka na nieczystej ziemi. Obowiązkiem rodziny było postawienie macewy upamiętniającej zmarłego – niewielkiego pomnika czy też monumentalnego grobowca. Wichry historii i brak podstawowej wiedzy na temat najważniejszej mniejszości narodowej na terenach Rzeczpospolitej spowodowały, iż małe, kamienne tablice z hebrajskimi literami zyskały nowe życie pełne profanum, całkowicie zatracając swoją pierwotną funkcję. Przed wybuchem II wojny światowej na terenach Polski żyło ponad 3 miliony Żydów. Tak ogromna liczba daje przynajmniej niewielkie wyobrażenie, jak wiele miejsca musiały zajmować żydowskie cmentarze, które w przeciągu kilkunastu lat praktycznie zniknęły z powierzchni ziemi. Album Macewy codziennego użytku stanowi świadectwo dalszych losów macew, które doczekały się nowej odsłony: funkcjonują jako fragmenty murów i ścian, dróg oraz ścieżek, schodów, a nawet narzędzi w gospodarstwie (koła szlifierskie). To tylko kilka z metod zastosowań, z pewnością nie wszystkie. Fotografie, jakie zebrał w swojej pracy Łukasz Baksik,…

0
8/10
Krótka historia wielkich umysłów (Ian Stewart)
Popularno-naukowe / 18 lutego 2019

Matematyka królową nauk – oto hasło, które towarzyszy od wczesnych lat szkolnych każdemu uczniowi. Bardzo mało osób postrzega matematykę jako ważny przedmiot, nad którym warto się pochylić. Uogólnienie? Być może, niemniej książka Iana Stewarta Krótka historia wielkich umysłów dowodzi jak bardzo zaniedbana i niedoceniona jest to dziedzina nauki. Większość z nas kojarzy ją ze szkolnymi ćwiczeniami, zaś w dorosłym życiu jedynie przydaje się podczas zaciągania kredytu (liczenie odsetek) i służy do tworzenia memów, jak chociażby ten poniżej. Tak krzywdzącą dla matematyki opinię próbuje zmienić książka popularnonaukowa Iana Stewarta na temat krótkiej biografii najważniejszych matematyków w dziejach ludzkości. Wybrał do tego 25 osób, które w znaczący sposób zmieniły bieg matematycznej historii. Są tu przedstawiciele nie tylko znani ze szkolnych ław (Pitagoras, Euklides, Newton), ale również wybitni myśliciele ze Wschodu, np. Liu Hui, Madhawa z Sangmagramy czy Carl Friedrich Gauss. W tym zaszczytnym gronie znalazła się również Zofia Kowalewska oraz Emmy Noether, które musiały przebyć naprawdę długą drogę, by móc opublikować swoje matematyczne badania w czasie, gdy na akademiach rządzili wyłącznie mężczyźni. Uczciwie trzeba przyznać, że Krótka historia wielkich umysłów Iana Stewarta to lektura naprawdę wymagająca. Na łamach kart opisuje się najważniejsze teorie naukowe, które (na szczęście!) są przeplecione anegdotami z prywatnego…

0
8.3/10
Życie w średniowiecznym mieście (F. i J. Gies)
Książki , Popularno-naukowe / 27 stycznia 2019

Oto idealna propozycja na zimowe wieczory dla licealistów i osób, które chcą poszerzyć swoją wiedze na temat życia przeciętnego mieszczanina w epoce średniowiecza. Dwójka historyków, Franes i Joseph Gies, na podstawie skrupulatnych badań odtwarzają codzienne życie mieszkańców Troyes roku 1250. Dla osób chcących zgłębić swoją wiedzę historyczną w prosty i przystępny sposób. Życie w średniowiecznym mieście to część trylogii francuskiego małżeństwa – kolejne tytuły traktują o życiu na zamku oraz życiu na wsi. To bardzo interesujący tytuł, łączący w sobie zagadnienia historyczne, socjologiczne, a także elementy psychologii, kulturoznawstwa oraz religioznawstwa.Małżeństwo historyków w ogóle nie skupia się na aspektach prawnych ani tez politycznych, dzięki czemu po książkę może sięgnąć również młodszy czytelnik, zarówno licealista, jak i uczeń szkoły podstawowej. Autorzy z pasją, w formie opowiastek przeplecionych anegdotami oraz ciekawostkami, przybliżają poszczególne dziedziny życia naprawdę przeciętnego mieszkańca miasta: skąd brał chleb, jak wyglądało jego łóżko, w co się ubierał, jak wyglądała wizyta u skarbnika i gdzie spędzał letnie wieczory. Największą zaletą publikacji jest obszerna bibliografia, materiał źródłowy oraz ryciny i grafiki ilustrujące poszczególne aspekty życia. Autorzy z jednej strony skupiają się na odtworzeniu codzienności przeciętnego Francuza, zaś z drugiej strony opis każdego aspektu podpierają materiałami źródłowymi. W efekcie czytelnik ma doskonałą okazję…

0
10/10
Złoty Atlas (Edward Brooke-Hitching)
Książki , Popularno-naukowe / 13 stycznia 2019

William Dampier z East Coker w hrabstwie Somerset był pierwszym żeglarzem, który trzykrotnie opłynął świat, a także pierwszym Anglikiem, który postawił stopę na australijskiej ziemi i zbadał ten kontynent. Mapa jego autorstwa została opublikowana w 1697 roku w A New Voyage Round. To jemu zawdzięczamy wprowadzenie do języka angielskiego takich nazw jak awokado, barbeque, cashew, chopsticks, snapper, swampy, snug, a nawet i tortilla! Dampier żył w tym samym czasie, co Francis Drake (rabujący szlachcic) i kapitan Cook (astronom, biolog, kartograf), a jego osoba plasowała się gdzieś pośrodku, był bowiem wykształconym, żądnym wiedzy i przygody piratem. Swoją pierwszą podróż odbył w wieku osiemnastu lat! W życiu różnie mu się wiodło: raz przybył do Anglii bez grosza przy duszy, mając u boku jedynie indonezyjskiego niewolnika, innym razem stawał przed sądem marynarki wojennej, a nawet zdarzyło mu się powrócić do ojczyzny z majątkiem wycenionym na dzisiejsze dwadzieścia milionów funtów! Trzykrotnie brał udział w wokółziemskiej podróży. Swój żywot zakończył z dwoma tysiącami funtów długu, spoczywając w nieoznakowanym grobie. Zapisał się jednak trwale na kartach historii – słownik Oxford English Dictionary wymienia jego nazwisko ponad tysiąc razy. Historia Williama Dampiera jest tylko jedną z kilkudziesięciu opisanych w najnowszej publikacji Edwarda Brooke-Hitchinga. Złoty Atlas. Największe wyprawy,…