27 stycznia 2019

Oto idealna propozycja na zimowe wieczory dla licealistów i osób, które chcą poszerzyć swoją wiedze na temat życia przeciętnego mieszczanina w epoce średniowiecza. Dwójka historyków, Franes i Joseph Gies, na podstawie skrupulatnych badań odtwarzają codzienne życie mieszkańców Troyes roku 1250. Dla osób chcących zgłębić swoją wiedzę historyczną w prosty i przystępny sposób.

Życie w średniowiecznym mieście to część trylogii francuskiego małżeństwa – kolejne tytuły traktują o życiu na zamku oraz życiu na wsi. To bardzo interesujący tytuł, łączący w sobie zagadnienia historyczne, socjologiczne, a także elementy psychologii, kulturoznawstwa oraz religioznawstwa.Małżeństwo historyków w ogóle nie skupia się na aspektach prawnych ani tez politycznych, dzięki czemu po książkę może sięgnąć również młodszy czytelnik, zarówno licealista, jak i uczeń szkoły podstawowej.

Autorzy z pasją, w formie opowiastek przeplecionych anegdotami oraz ciekawostkami, przybliżają poszczególne dziedziny życia naprawdę przeciętnego mieszkańca miasta: skąd brał chleb, jak wyglądało jego łóżko, w co się ubierał, jak wyglądała wizyta u skarbnika i gdzie spędzał letnie wieczory.

Największą zaletą publikacji jest obszerna bibliografia, materiał źródłowy oraz ryciny i grafiki ilustrujące poszczególne aspekty życia. Autorzy z jednej strony skupiają się na odtworzeniu codzienności przeciętnego Francuza, zaś z drugiej strony opis każdego aspektu podpierają materiałami źródłowymi. W efekcie czytelnik ma doskonałą okazję do zaznajomienia się z historią mikrospołeczności w XIII wieku Europy Zachodniej. Oczywiście nie można uogólniać, rozwój miasteczek w środkowej, południowej i północnej części kontynentu wyglądał zgoła inaczej, niemniej to właśnie na zachodnim stylu życia wzorują się filmowcy i producenci seriali historycznych.

Chociaż objętościowo książka nie jest zbyt obszerna liczy niecałe 400 stron, to została podzielona na szesnaście tematycznych rozdziałów. Każdy z nich porusza konkretne zagadnienie, na przykład opisuje proces ceremonii ślubnej, pogrzebowej, wizyty u lekarza, prowadzenia interesów (małych i dużych), a także walki zbrojne oraz próby radzenia sobie z różnymi infekcjami.

Reasumując, Życie w średniowiecznym mieście to interesująca i, co najważniejsze, wzbogacająca czytelnika o konkretną wiedzę książka przeznaczona dla każdego, kto chociaż w umiarkowanym stopniu interesuje się historią i jest ciekawy, jak dawniej żyli nasi przodkowie.

Średniowieczne budowle Troyes (1250)

Pattyczak”

Tytuł: Życie w średniowiecznym mieście

Autor: Frances i Joseph Gies

Tytuł oryginalny: Life in a Medieval City 1969

Tłumaczenie: Jakub Janik

Wydawnictwo: Znak Horyzont

Data i miejsce wydania:19/09/2018 Kraków

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 425

ISBN: 978-83-240-4295-1

Podsumowanie

Życie w średniowiecznym mieście

Życie w średniowiecznym mieście
 • 7/10
  Fabuła
 • 9/10
  Stylistyka
 • 9/10
  Wydanie

Zalety

 • bogaty materiał bibliograficzny
 • wiele anegdot i ciekawostek
 • lekki i przystępny język

Wady

 • dla osób rozpoczynających swoją przygodę z historią - dla oczytanej osoby nie ma tu nic zaskakującego