0
10/10
Tajemnice Fleat House (Lucinda Riley)
Powieść kryminalna / 5 października 2023

Klimat małego miasteczka, zamkniętego społeczeństwa oraz prywatnej szkoły, w której dochodzi do morderstwa – oto Tajemnice Fleet House, jedyny kryminał pióra Lucindy Riley, który został opublikowany dopiero po śmierci autorki.

0
7.8/10
Pitbul (Anne Mette Hancock)
Powieść kryminalna / 20 grudnia 2021

Pitbul to trzecia odsłona kryminalnego cyklu Anny Mette Hancock zatytułowanego „Mroki Kopenhagi”. Główną rolę odgrywa charyzmatyczna dziennikarka Heloise Kaldan oraz inspektor kryminalny Erik Schafer. Najnowsza część serii to nie tylko błyskotliwie napisana powieść kryminalna, ale i historia z zaskakująco wzruszającym suspensem. I niestety, to także ostatnia książka, w której spotkamy ten nader udany duet.

0
7.8/10
Cięcie (Anne Mette Hancock)
Powieść kryminalna / 7 października 2021

Oto ponownie wkraczamy w mroczne ulice Kopenhagi w towarzystwie duetu Heloise Kaldan&Erika Schafera. Cięcie Anne Mette Hancock to drugi tom kryminalnego cyklu, od którego lektury trudno się oderwać!

0
6.8/10
Zobacz, co zrobiłeś (Matthew Farrell)
Powieść kryminalna / 6 sierpnia 2021

Debiutancki kryminał Matthew Farrella Zobacz, co zrobiłeś wyróżnia się wartko prowadzoną akcją oraz skomplikowaną relacją braterską, w której to obaj podejrzani są o brutalne morderstwo i próbują chronić jeden drugiego przed wymiarem sprawiedliwości.

0
7.8/10
Ostrze (Anne Mette Hancock)
Powieść kryminalna / 13 czerwca 2021

Debiutancki kryminał Anne Mette Hancock zatytułowany Ostrze to mocne wejście w duński świat mafijnych powiązań, szantaży, pedofilów i brutalnych morderstw. I chociaż początkowo fabuła skupia się na źle rokującym śledztwie dziennikarskim w sprawie dawnego morderstwa, to dość szybko okazuje się, że cała sprawa ma drugie dno, a przestępcze macki sięgają sfer najbogatszych i wpływowych Duńczyków.

0
7/10
Tuż za ścianą (Louise Candlish)
Powieść kryminalna / 16 stycznia 2021

Louise Candlish dała się poznać polskim czytelnikom dzięki klimatycznemu thrillerowi Na progu zła opublikowanemu w 2020 roku dzięki staraniom wydawnictwa Muza. Książka zyskała na tyle dobre oceny (średnia na Lubimy czytać 6,3), iż w tym roku światło dziennie ujrzała kolejna powieść Brytyjki – Tuż za ścianą. Oto historia z przestrogą, dlatego należy szanować swoich sąsiadów nawet, jeśli żywimy do nich same negatywne uczucia.

0
7.7/10
Zjazd absolwentów (Guillaume Musso)

W pewną grudniową noc 1992 roku młoda, ledwie 19-letnia dziewczyna o imieniu Vinca Rockwell ucieka w towarzystwie nauczyciela Alexisa, nauczyciela akademickiego liceum Saint Exupery’ego. To był ostatni raz, kiedy widziano ich żywych. Kolejne tropy wskazują, iż para udała się najpierw do hotelu, a później cichcem wymknęła się prawdopodobnie gdzieś zagranicę. W niepewności, co się stało z przyjaciółką pozostało żyć Thomasowi Degalaisowi, jego przyjacielowi Maximowi oraz Fanny, ich bliskiej znajomej. Mija 25 lat. Podczas tytułowego zjazdu absolwentów na światło dzienne zaczynają wychodzić niewygodne dla wszystkich fakty, Okazuje się, że każdy z bohaterów skrywa mroczną tajemnicę, która w każdej chwili może przekreślić całe dotychczasowe życie. Co ma to wspólnego z rodzicami Thomasa, którzy w owym czasie pracowali na terenie kampusu? Czy dwa zamurowane ciała w hali sportowej pogrążą karierę wchodzącej gwiazdy polityki, a znanego pisarza zamkną w więziennej celi? Zjazd absolwentów Guillaume Musso to połączenie dobrze skonstruowanego wątku kryminalnego oraz bardzo dobrze opracowanego wątku obyczajowego. Wbrew pozorom francuski pisarz nie stworzył powieści o banalnym romansie uczennicy i nauczyciela, lecz utkał wielowątkową fabułę, której rozwiązanie okazuje się naprawdę zaskakujące! Niewątpliwą siłą Zjazdu absolwentów jest dobra konstrukcja psychologiczna jego bohaterów. Thomas Degalais to postać nietuzinkowa, niespotykana w dotychczasowej karierze literackiej Musso. Osamotniony pisarz, autor…

0
8/10
Szlif (Jeffrey Deaver)
Powieść kryminalna / 23 lipca 2019

Przed wieloma laty znana amerykańska aktorka śpiewała, że najlepszym przyjacielem kobiety są diamenty. No cóż, czasy się zmieniły, ludzie się zmienili, a diamenty stały się jeszcze bardziej pożądanym towarem. Pierścionek z brylantem jest najpiękniejszą ozdobą kobiecej dłoni i wyrazem miłości mężczyzny, który pragnie swoją wybrankę pojąć za żonę. Niestety, życie bywa czasami bardzo nieprzewidywalne, a zwłaszcza w Nowym Jorku na 47 ulicy na środkowym Manhattanie. W pewne sobotnie popołudnie w salonie znanego jubilera dochodzi o potrójnego morderstwa: zostają zabici narzeczeni chcący kupić pierścionek zaręczynowy oraz właściciel sklepu. Ślady na ciele jubilera wskazywały, że przed śmiercią był on torturowany. Plądrującego mordercę przyłapał młody i zdolny szlifierz diamentów, Vimal Lahori, który pracował dla zamordowanego jubilera. Przestępca próbuje zabić także świadka, ale temu udaje się uciec. Zawiadamia policję i znika, zacierając wszystkie ślady, które mogłyby do niego doprowadzić. Śledztwo zostaje przydzielone Amelii Sachs i Lincolnowi Rhymowi. Niespodziewanie w mieście dochodzi o serii tajemniczych katastrof, które nie powinny mieć miejsca. Nikt nie wie, czy są naturalne, czy też ktoś lub coś je wywołuje. Ślady prowadzą do firmy budującej instalacje geotermalne na Brooklynie. Walkę z ich projektem prowadzą ekolodzy pod przewodnictwem Ezekiela Shapiro, który nagle popełnia samobójstwo.  Tylko Sachs jest w stanie odnaleźć dowody wskazujące,…

0
6.8/10
Zatoka milczenia (Emma Viskic)
Powieść kryminalna / 18 lipca 2019

Zatoka milczenia Emmy Viskic to kryminał z bardzo dobrym początkiem, rozczarowującym rozwinięciem i nieco zaskakującym finałem. Po zakończonej lekturze pozostaje z jednej strony niedosyt, zaś z drugiej zaciekawienie, czy pokusi się o stworzenie serii powieści kryminalnych z nieszablonową postacią niepełnosprawnego detektywa. Jak się okazało, Zatoka milczenia doczekała się kolejnych odsłon cyklu. Jak zatem wypadł tom otwierający kryminalną serię? Caleb Zelic jest niemal głuchy od dzieciństwa, jednak dzięki wyczuleniu na najmniejsze dźwięki oraz wieloletniej nauce czytania z ruchu ust, radzi sobie z komunikacją bez użycia aparatu słuchowego. Jednak nie każdy dźwięk jest wyraźny i nie zawsze jest w stanie wszystko zrozumieć. Jak chociażby w momencie, gdy jego najbliższy przyjaciel, funkcjonariusz Gary Marsden, umiera i wypowiada ostatnie słowa, ten nie jest w stanie go zrozumieć. Zapamiętał jedynie imię – Scott. Policja jako pierwszego na miejscu zbrodni znajduje Caleba i to właśnie jego oskarża o zabójstwo. Mężczyzna musi teraz nie tylko oczyścić swoje dobre imię, ale także odnaleźć prawdziwego mordercę. Pomaga mu w tym Frankie, była policjantka uzależniona od alkoholu i narkotyków. Teoretycznie autorka sięgnęła to ciekawy, niezbyt eksponowany w literaturze motyw osoby upośledzonej zamieszanej w przestępstwo. Ciekawy zabieg, dający faktycznie wiele możliwości niestandardowych posunięć fabularnych. Jak to wyszło w praktyce? Pościg? Strzelaniny?…