0
7/10
Nauczyciel z getta (Mario Escobar)
Powieść historyczna / 13 lipca 2022

Mario Escobar, autor takich bestsellerów jak Kołysanka z Auchwitz czy Dzieci żółtej gwiazdy, po raz kolejny sięgnął do tematyki wojennej. Nauczyciel z getta przedstawia losy Janusza Korczaka i jego podopiecznych, żydowskie sieroty, którym los nie oszczędził w krótkim życiu bólu, cierpienia i samotności.

0
9.5/10
Była sobie rzeka (Diane Setterfield)
Powieść historyczna / 1 stycznia 2021

Była sobie rzeka autorstwa Diane Setterfield to książka niezwykła, swoją kunsztowna stylistyką oraz narracją bardzo przypomina dzieło z XIX wieku niż współczesną powieść obyczajową. Posiada wszystkie wyznaczniki stylu romantycznego: indywidualizm bohaterów, tajemniczość, pochwałę wyobraźni jako mocy twórczej człowieka, liczne odwołania do lokalnego folkloru, a także fascynację żywiołowością natury. Z pewnością to tytuł niezwykły, wyróżniający się na literackim rynku powieści europejskiej.

0
9/10
Ewangelia według Piłata (Eric-Emmanuel Schmitt)
Powieść historyczna / 10 października 2020

Dwadzieścia lat temu swoją premierę miała Ewangelia według Piłata Erica-Emmanuela Schmitta, francuskiego filozofa mieszkającego w Belgii, jednego z najbardziej znanych pisarzy II połowy XX wieku. Po co sięgał po tak znaną historię? Wszak biblijny przekaz był analizowany, interpretowany i przedstawiany w rozmaity sposób na przestrzeni setek lat. Czy jego proza jest w stanie cokolwiek wnieść nowego do tematu? Owszem, autor łamie wszelkie konwenanse, zmienia niego kolejność wydarzeń, wysuwa na plan inne postacie, a nade zmienia charakter bohaterów. Intrygująca i jednocześnie obrazoburcza, jedna z najlepszych książek Francuza.

0
8/10
Światło ukryte w mroku (Sharon Cameron)
Książki , Powieść historyczna / 12 września 2020

Napisana przez Sharon Cameron powieść oparta na wspomnieniach Stefanii Pogórskiej to historia o ratowaniu Żydów w najmroczniejszym dla ich narodu czasie II wojny światowej. Przedstawione wydarzenia rozgrywają się w Przemyślu od listopada 1942 roku do lipca 1944 roku, momentu, kiedy Niemcy opuścili miasto i tym samym ukrywający się w domu przy ulicy Tatarskiej 3 Żydzi mogli wreszcie przestać drżeć o swoje życia.

0
9.2/10
Malarz dusz (Ildefonso Falcones)
Powieść historyczna / 21 sierpnia 2020

Hiszpańscy pisarze niewątpliwie należą do czołowych twórców jednych z najlepszych powieści obyczajowych. Do grona znakomitych pisarzy zaliczam nie tylko zmarłego niedawno Carlosa Ruiza Zafóna, ale również Eduarda Mendozę oraz autora Katedry w Barcelonie, Ildefonso Falconesa. Jego najnowsza powieść Malarz dusz, podobnie jak inne książki, koncentruje się na burzliwych losach Barcelony, na ulicach której o miłość, pasję i swoje ideały walczą zapadający w pamięć bohaterowie.

0
10/10
W przyszłym roku w Jerozolimie (Julia Navarro)
Powieść historyczna / 5 kwietnia 2020

Oto opowieść o losach palestyńskich Arabów i tworzących podwaliny swojego przyszłego kraju Żydach, których wspólne losy naznaczone są nie tylko cierpieniem, ale przede wszystkim wzajemną przyjaźnią, oddaniem, poświeceniem i wsparciem, jakiego sobie wzajemnie udzielali w trudnych dla rodzin Zuckerów i Ziadów czasach.

Białe łzy Hari Kunzru
0
9/10
Białe łzy (Hari Kunzru)

Jeśli tylko przypadło Wam do gustu filmowe Whiplash (2014), Bird (1988) lub New York, New York (1977), to z pewnością pokochacie powieść Białe łzy. I chociaż książka Hariego Kunzru traktuje o bluesie, a nie o jazzie jak wspomniane tytuły, to jednak z kinowymi obrazami łączy ją ogromna pasja do muzyki oraz ukazanie zmian w amerykańskim społeczeństwie XXI wieku. Seth i Carter to dwaj najlepsi przyjaciele, który dzieli niemal wszystko: pochodzenie, stan finansowy, sposób wychowania, charakter (introwertyk vs ekstrawertyk), lecz łączy niczym wręcz nieograniczona pasja do muzyki. Blues stanowi kwintesencję ich egzystencji, niemal na każdym kroku próbują odnaleźć jego ślady w społecznej przestrzeni. Kiedy nadarza im się okazja, nagrywają w parku anonimowego śpiewaka i publikują to w sieci pod ksywką Charliego Shawa. Jednak taki żart ma swoje konsekwencje – okazuje się, iż taki muzyk rzeczywiście istnieje. Wraz z siostrą Cartera, Leonie, trójka bohaterów wyrusza na wyprawę poszukiwawczą. Nie mają jednak pojęcia, że to nie tylko zwykła podróż w głąb Ameryki, ale przede wszystkim podróż w głąb własnej duszy i początek walki z własnymi demonami. Białe łzy z pewnością nie są łatwa lekturą, bowiem na trudność w odbiorze składa się nie tylko specyficzna stylistyka autora, ale także pomieszanie planów czasowych: teraźniejszość miesza…

0
9/10
Więzienie i pokój (Wasilij Aksionow)
Powieść historyczna / 25 lutego 2018

Zakończenie II wojny światowej przyniosło istotne zmiany w rodzinie Gradowów. Najstarszy syn Borysa, Nikiticza Gradow, zginął na wojnie, a jego wnuk powrócił z niej jako dywersant GRU, który działał na terenie ziem polskich. Świat powoli leczył wojenne rany i próbował na gruzach zbudować nowy porządek. ZSRR oddzielił się od świata żelazną kurtyną i podjął pracę nad stworzeniem bomby atomowej. Gdy pieczę nad nowym projektem przydzielono Ławrientijowi Berii, świat stanął w obliczu nowej, zimnej wojny. Rozpoczął się wyścig zbrojeń i machina propagandy wytoczyła najcięższe działa, aby zadać wizerunkowy cios po drugiej strony kurtyny, a radzieckiemu społeczeństwu dać dowód wyższości socjalistycznej polityki. Banalne? Oczywiste?  Owszem, ale kiedy 1989 roku Aksionow pisał o tym w swojej powieści, nie można było o tym mówić publicznie.  I owe wydarzenia polityczne, społeczne i kulturowe stają się głównym tłem dla finałowego tomu Sagi Moskiewskiej.

Lalki z getta – Eva Weaver
Powieść historyczna / 21 września 2017

Nie ulega wątpliwości, że jednymi z najcenniejszych materiałów dotyczących okresu II wojny światowej, tuż obok archiwów i  oficjalnych dokumentów, są wspomnienia świadków historii, pełne bólu, cierpienia i piętna tragedii ludzkiego losu, o których nie sposób zapomnieć. Lalki z getta są autorskim debiutem Niemki Evy Weaver. Pisarka, która dotychczas zajmowała się kulturą artystyczną i zagadnieniami treningu kreatywności, wzięła na warsztat trudny temat Holokaustu, tworząc fikcyjną opowieść o winie i odkupieniu. Powieść posiada klamrową budowę, wszystko jest ze sobą precyzyjnie powiązane i tworzy przyjemną historię o silnej woli życia, cierpieniu, nadziei i przede wszystkim wybaczeniu. Książka podzielona jest na trzy, bardzo nierówne pod względem liczby stron, części: pierwsza z nich opowiada o małym żydowskim chłopcu zwanym Mika, który musiał dorastać za murami warszawskiego getta. Jego losy są nierozerwalnie związane z historią niemieckiego żołnierza, Maxa, któremu to przyszło odpokutować wojenne zbrodnie w sowieckich łagrach. Finał książki opisany w trzeciej części, choć banalny w swoim przesłaniu, nie razi prostotą ani tendencyjnością. W przypadku tej powieści jest on wręcz pożądany, bowiem na jej kartach przewinęło się tak wiele skrajnych emocji, że nieświadomie pragnie się szczęśliwego zakończenia. Lalki z getta stanowią przykład jednego z nielicznych trafnych tytułów doskonale oddających treść książki. Może tylko z pewną, małą…

0
9/10
Wojna i więzienie (Wasilij Aksionow)
Powieść historyczna / 23 lipca 2017

Jakże smutna i zarazem boleśnie prawdziwa jest opowieść o rodzinie Gradowów pióra Aksionowa Wisilija. Drugi tom Sagi moskiewskiej to opowieść rozgrywająca się na tle wielkich przemian politycznych, obyczajowych i społecznych w Związku Radzieckim, ale też i na całym świecie. W latach 30-tych XX wieku w Niemczech do władzy dochodzą narodowi socjaliści pod wodzą Hitlera, a w Rosji Stalin przeprowadza czystki w armii. Wielu wybitnych dowódców wojskowych traci życie lub jest zsyłanych do łagrów, gdzie poznają „marksizm praktyczny” oraz „fabrykę śmierci – świątynię grzechu pierworodnego” (słowa Kiryła, brata Nikity Gradow). Oskarżony o spisek przeciwko Stalinowi Nikita Gradow i jego żona Weronika, jako towarzyszka wroga ludu, zostają osądzeni i skazani na wieloletni pobyt w łagrze. Do tego piekła na Ziemi dołącza także Kirył Gradow- zwolennik Buchariana, śmiertelnego wroga Stalina. Armia Związku Sowieckiego zostaje pozbawiona  doświadczonych dowódców wojskowych, a Stalin i jego otoczenie żyją w błogiej ułudzie wiary o nieagresji podpisany między Niemcami a ZSRR. Bańka mydlana pęka w czerwcu 1941 roku, kiedy to Niemcy napadają na Związek Sowiecki a Stalinowi brakuje przywódców, którzy mogliby stanąć w obronie ojczyzny. „Ojciec narodu” chowa się w daczy pod Moskwą, a naziści zdobywają krok po kroku radziecką ziemię. W obliczu zmierzającej klęski Stalin i jego najbliżsi…