Regionalizmy z Lubelszczyzny to barwny składnik lokalnej mowy, który odzwierciedla bogatą kulturę i tradycje regionu. Słowa takie jak „sajka”, „cebularz” czy „becik” nie tylko wzbogacają polszczyznę, ale również stanowią element tożsamości mieszkańców Lubelszczyzny. Przybliżę wybrane unikalne wyrażenia z mojego Lublina. Zaczynamy!
Boże Narodzenie to magiczny czas, który warto celebrować z najbliższymi. A co może być lepszym sposobem na wspólne spędzanie czasu niż czytanie książek? Oto kilka tytułów, które zachwycą dzieci w wieku 2-6 lat.
Afryka to kontynent pełen kontrastów, skrajności, niewiarygodnej różnorodności krajobrazu i kultur, jest miejscem tętniącym życiem, historią i niekończącymi się opowieściami. Zapraszam do odkrycia literackiego obrazu Afryki, który pozwoli na podróż do miejsc tak odległych i różnorodnych jak nigdy dotąd.
Odkrywanie Skandynawii i Finlandii jest jak zanurzenie się w książkę – niekończący się krajobraz pełen historii, kultury i niezapomnianych doświadczeń. Mój wybór TOP 10 książek o Skandynawii i Finlandii z pewnością zaspokoi twoją ciekawość. Każda z nich to okno na północną Europę, obrazujące bogactwo i różnorodność tego fascynującego regionu.
Przedstawiam TOP 5 najlepszych serii książek fantastycznych dla młodych czytelników. Dla jednych będą to tytuły znane jedynie z głośnych ekranizacji, dla innych zaś klasyki, obok których nie przejdzie obojętnie żaden miłośnik fantastyki.
Czytanie jest ważne i powinno stać się elementarną cząstką życia każdego człowieka od pierwszych dni życia. Z myślą o tym powstały pierwsze książki dla noworodków i niemowląt, które są dedykowane najmłodszym.
Lubicie sięgać po książki Nicholasa Sparksa? W takim razie na pewno nie są Wam obce ekranizacje jego powieści. Tych wyszło już ponad 10 tytułów, a zapewne to nie koniec, biorąc pod uwagę, że pisarz nadal systematycznie publikuje co kilkanaście miesięcy kolejną książkę.
Ekranizacje książek często budzą wiele kontrowersji z uwagi na to, iż nie zawsze wizja reżysera spotyka się z tą czytelniczą (a wszak ilu odbiorów, tyle różnych opinii). Niemniej poniższe propozycje (z dziesiątek, jak nie z setek tytułów) wyjątkowo zapadły mi w pamięć i gdybym miała komuś szczerze polecić coś do obejrzenia zamiast czytania, to na pewno poleciłabym któryś z poniższych filmów. Dobry film na podstawie książki potrafi zapaść w pamięci o wiele dłużej niż samo dzieło literackie. Czym różni się ekranizacja od adaptacji? Według słownika języka polskiego ekranizacja to opracowanie dzieła literackiego w wersji filmowej, zaś adaptacja to przystosowanie, przetworzenie dzieła literackiego na utwór innego rodzaju – jednym słowem są to pojęcia bardzo zbliżone do siebie, niemal tożsame. Głównym celem ekranizacji jest przedstawienie utworu w filmowej wersji, zaś w przypadku adaptacji część oryginału może być zmieniona i dostosowana do potrzeb współczesnego odbiorcy. Wybrałam 12 godnych polecenia filmów, które mają swój literacki pierwowzór. Kolejność alfabetyczna. Czas apokalipsy – Joseph Conrad Nakręcony na podstawie „Jądra ciemności” film Francisa Forda Cappoli przenosi do czasów współczesnych i osadza ją w realiach wojny w Wietnamie. Marlow, główny bohater powieści podróżuje przez nieogarnioną, pełną niebezpieczeństw wietnamską dżunglę, by dotrzeć do legendarnego agenta kolonii, niejakiego Kurtza. Im…
Oto moim zdaniem najlepsze filmy i seriale na podstawie książek Stephana Kinga, z jakimi warto się zapoznać (oczywiście tuż po lekturze powieści, nie wcześniej!).
Polecam kilka dobrych książek na deszczową majówkę, których lektura nie zajmie więcej niż kilka dni, a które wciągają czytelnika już od pierwszych stron!