Książki na Boże Narodzenie dla dzieci
Polecamy / 10 listopada 2023

Boże Narodzenie to magiczny czas, który warto celebrować z najbliższymi. A co może być lepszym sposobem na wspólne spędzanie czasu niż czytanie książek? Oto kilka tytułów, które zachwycą dzieci w wieku 2-6 lat.

TOP 10 książek o Afryce
Polecamy / 12 lipca 2023

Afryka to kontynent pełen kontrastów, skrajności, niewiarygodnej różnorodności krajobrazu i kultur, jest miejscem tętniącym życiem, historią i niekończącymi się opowieściami. Zapraszam do odkrycia literackiego obrazu Afryki, który pozwoli na podróż do miejsc tak odległych i różnorodnych jak nigdy dotąd.

TOP 10 książek o Skandynawii i Finlandii
Polecamy / 7 czerwca 2023

Odkrywanie Skandynawii i Finlandii jest jak zanurzenie się w książkę – niekończący się krajobraz pełen historii, kultury i niezapomnianych doświadczeń. Mój  wybór TOP 10 książek o Skandynawii i Finlandii z pewnością zaspokoi twoją ciekawość. Każda z nich to okno na północną Europę, obrazujące bogactwo i różnorodność tego fascynującego regionu.

TOP 10 książek dla noworodków i niemowląt
Polecamy / 5 kwietnia 2022

Czytanie jest ważne i powinno stać się elementarną cząstką życia każdego człowieka od pierwszych dni życia. Z myślą o tym powstały pierwsze książki dla noworodków i niemowląt, które są dedykowane najmłodszym.

TOP 5 ekranizacji książek Nicholasa Sparksa
Polecamy / 29 grudnia 2021

Lubicie sięgać po książki Nicholasa Sparksa? W takim razie na pewno nie są Wam obce ekranizacje jego powieści. Tych wyszło już ponad 10 tytułów, a zapewne to nie koniec, biorąc pod uwagę, że pisarz nadal systematycznie publikuje co kilkanaście miesięcy kolejną książkę.

TOP 10 najlepszych ekranizacji książek!
Polecamy / 19 grudnia 2021

Ekranizacje książek często budzą wiele kontrowersji z uwagi na to, iż nie zawsze wizja reżysera spotyka się z tą czytelniczą (a wszak ilu odbiorów, tyle różnych opinii). Niemniej poniższe propozycje (z dziesiątek, jak nie z setek tytułów) wyjątkowo zapadły mi w pamięć i gdybym miała komuś szczerze polecić coś do obejrzenia zamiast czytania, to na pewno poleciłabym któryś z poniższych filmów. Dobry film na podstawie książki potrafi zapaść w pamięci o wiele dłużej niż samo dzieło literackie. Czym różni się ekranizacja od adaptacji? Według słownika języka polskiego ekranizacja to opracowanie dzieła literackiego w wersji filmowej, zaś adaptacja to przystosowanie, przetworzenie dzieła literackiego na utwór innego rodzaju – jednym słowem są to pojęcia bardzo zbliżone do siebie, niemal tożsame. Głównym celem ekranizacji jest przedstawienie utworu w filmowej wersji, zaś w przypadku adaptacji część oryginału może być zmieniona i dostosowana do potrzeb współczesnego odbiorcy. Wybrałam 12 godnych polecenia filmów, które mają swój literacki pierwowzór. Kolejność alfabetyczna. Czas apokalipsy – Joseph Conrad Nakręcony na podstawie „Jądra ciemności” film Francisa Forda Cappoli  przenosi do czasów współczesnych i osadza ją w realiach wojny w Wietnamie. Marlow, główny bohater powieści podróżuje przez nieogarnioną, pełną niebezpieczeństw wietnamską dżunglę, by dotrzeć do legendarnego agenta kolonii, niejakiego Kurtza. Im…

Książki na deszczową majówkę
Polecamy / 30 kwietnia 2021

Polecam kilka dobrych książek na deszczową majówkę, których lektura nie zajmie więcej niż kilka dni, a które wciągają czytelnika już od pierwszych stron!

TOP 10 powieści iberoamerykańskich
Polecamy / 13 marca 2021

Pod pojęciem literatury iberoamerykańskiej, określanej także mianem latynoamerykańskiej, kryją się powieści tworzone w języku hiszpańskim i portugalskim. Co ważne, ich autorzy nigdy nie zamieszkiwali Hiszpanii ani Portugali, lecz urodzili się w jednym z krajów Ameryki Południowej i byli pod silnymi wypływami kultury i języków hiszpańskich.