29 grudnia 2021

Lubicie sięgać po książki Nicholasa Sparksa? W takim razie na pewno nie są Wam obce ekranizacje jego powieści. Tych wyszło już ponad 10 tytułów, a zapewne to nie koniec, biorąc pod uwagę, że pisarz nadal systematycznie publikuje co kilkanaście miesięcy kolejną książkę.

Ekranizacje książek Nicholasa Sparksa cieszą się dużą popularnością wśród pań, głównie ze względu na subtelny, romantyczny klimat oraz delikatnie wplecione wątki fabularne, takie jak kwestia PTSD, toksycznych relacji z innymi osobami czy też śmiertelnej choroby.

Do swego prywatnego rankingu wybrałam pięć przykuwających uwagę tytułów, głównie ze względu na dobrą realizację, wierność fabule i przyzwoitą ścieżkę dźwiękową.

Recenzje książek Nicholasa Sparksa na moim blogu:

Powrót

Z każdym oddechem

Spójrz na mnie

Najlepsze ekranizacje książek Nicholasa Sparksa przedstawiam w kolejności alfabetycznej 😊

Ostatnia piosenka (2010)

Główna bohaterka Ronnie nie potrafi pogodzić się z rozwodem rodziców. Jej ojciec stara się odbudować pełną miłości relację, jaka niegdyś istniała między nim a córką, ale ponowne nawiązanie kontaktu ze zbuntowaną dziewczyną nie jest łatwe. Postanawia w tym celu wykorzystać jedyną rzecz, która nadal ich łączy – muzykę. W międzyczasie Ronnie poznaje przystojnego siatkarza plażowego, Willa, z którym przeżywa pierwszą miłość.

Pamiętnik (2004)

Allie cierpiąca na chorobę Alzheimera, żyje w domu starców i nie pamięta niczego ze swojej burzliwej młodości. Inny pacjent Duke czyta Allie jej własny pamiętnik. Ona i niejaki Noah zakochali się około roku 1940, ale jej rodzice stanęli na przeszkodzie związkowi. Po latach, gdy przypadkiem znów się spotkali, musiała dokonać wyboru między pierwszą miłością jej życia, a mężczyzną, którego miała poślubić. Którego wybierze?

Szczęściarz (2012)

Żołnierz marines, sierżant Logan Thibault powraca z trzeciej wyprawy w Iraku. Wierzy, że jedyną rzeczą, która sprawiła, że przeżył, jest znaleziona fotografia kobiety, której nawet nie zna. Thibault dowiaduje się, że kobieta ze zdjęcia ma na imię Beth (Taylor Schilling), poznaje także jej adres. Wkrótce zjawia się u niej w domu i podejmuje pracę w prowadzonym przez jej rodzinę schronisku dla zwierząt.

Szkoła uczuć (2002)

Landon to pewny siebie, szkolny przystojniak, nie dba ani o oceny w szkole, ani o to, co o nim sądzą inni. Jamie jest córką miejscowego pastora. Jest skromna, pracowita, zdolna i chętnie pomaga innym. Chociaż pozornie dzieli ich wiele, ich drogi wkrótce się skrzyżują. Landon i Jamie najprawdopodobniej nigdy by nie zwrócili na siebie uwagi. Prawdopodobnie nawet nigdy by się na siebie nie natknęli, gdyby nie tragiczny wypadek.

Wciąż ją kocham (2010)

John i Savannah pochodzą z dwóch różnych światów, ale kiedy poznają się przypadkiem na plaży, natychmiast budzi się w nich wzajemne uczucie. Wkrótce ich przyjaźń przeradza się w głębsze uczucie, jednakże na skutek napiętych relacji z ojcem, John wstępuje do armii amerykańskiej. Czy wiążące ich uczucie ma szansę przetrwać próbę czasu?

Pozostałe filmy stworzone na podstawie powieści Nicholasa Sparksa:

List w butelce (1999)

Noce w Rodanthe (2008)

Bezpieczna przystań (2013)

Dla ciebie wszystko (2014)

Najdłuższa podróż (2015)

Wybór (2016)