0
8.8/10
Pianie kogutów, płacz psów (Wojciech Tochman)
Publicystyka / 26 listopada 2024

W sercu pełnej sprzeczności Kambodży, gdzie codzienność przesiąknięta jest wspomnieniami wojny i dramatów, Wojciech Tochman w swojej książce Pianie kogutów, płacz psów otwiera przed czytelnikami wstrząsający świat cierpienia i nadziei. Ta podróż do kraju, gdzie przeszłość wciąż rzuca długi cień na teraźniejszość, ukazuje niezwykły kontrast – śmiech dzieci i nieustające wołanie o pamięć tych, którzy nie przetrwali. Tochman z brutalną szczerością przedstawia historie ludzi, których życie zostało naznaczone cierpieniem, a jednocześnie przybliża delikatne piękno Kambodży.

0
8.8/10
Wściekły pies (Wojciech Tochman)
Publicystyka / 5 listopada 2024

Wściekły pies autorstwa Wojciecha Tochmana to jedna z tych książek, która zostaje z czytelnikiem na długo po zakończeniu lektury. Tochman, znany ze swojej umiejętności głębokiego zagłębiania się w trudne i często bolesne tematy, tym razem zabiera nas w podróż po Polsce, rysując niezwykle realistyczny obraz społeczeństwa początku lat 2000.

0
10/10
Dzisiaj narysujemy śmierć (Wojciech Tochman)
Publicystyka / 28 sierpnia 2024

Konflikt między Hutu a Tutsi w Rwandzie osiągnął swój tragiczny punkt kulminacyjny w 1994 roku, kiedy to doszło do jednego z najbardziej drastycznych przypadków ludobójstwa w historii współczesnej. W ciągu zaledwie około 100 dni, od kwietnia do lipca 1994 roku, zabito szacunkowo 800,000 do nawet 1,000,000 osób, w większości Tutsi, ale także umiarkowanych Hutu. O minionych, ale nadal mających swoje tragiczne konsekwencje opowiada reportaż Wojciecha Tochmana Dzisiaj narysujemy śmierć.

0
8.3/10
Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych (Kalina Błażejewska)
Książki , Publicystyka / 11 czerwca 2024

Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych autorstwa Kaliny Błażejewskiej to wstrząsająca książka, która przywraca pamięć o tragicznych losach pacjentów szpitali psychiatrycznych i mieszkańców domów opieki w okupowanej Polsce. Błażejewska, poprzez szczegółowe opisy trzech instytucji, ukazuje mroczną rzeczywistość tamtych czasów. To lektura, która z jednej strony porusza do głębi, a z drugiej zmusza do refleksji nad nieznaną historią ofiar drugiej wojny światowej.

0
8/10
Rzeczy osobiste (Karolina Sulej)
Publicystyka / 5 marca 2024

Rzeczy osobiste autorstwa Karoliny Sulej to bardzo przejmująca książka, której punktem wyjścia jest przedstawienie historii Szoa z perspektywy materialnej. Niewątpliwie jest to lektura wstrząsająca, która zmusza do refleksji, a zarazem napisana jest językiem przystępnym dla szerokiego grona odbiorców​.

0
6.3/10
Tajemnica rodzinna z Żydami w tle (Irena Wiszniewska)
Publicystyka / 23 lutego 2024

Tajemnica rodzinna z Żydami w tle to poruszająca opowieść, która zanurza czytelnika w głębię skomplikowanych relacji rodzinnych, splatając je z bogatą historią żydowskiej społeczności. Książka ta jest nie tylko literacką podróżą, ale także głębokim studium ludzkich emocji, tożsamości i dziedzictwa.

0
9.5/10
Ted Bundy. Bestia obok mnie (Ann Rule)
Publicystyka / 28 stycznia 2024

Ted Bundy. Bestia obok mnie autorstwa Ann Rule to fascynująca, ale jednocześnie niepokojąca książka, która wnika w mroczny świat jednego z najbardziej znanych seryjnych morderców, Teda Bundy’ego. Rule, będąc jednocześnie autorką i osobą związaną osobiście z Bundym, dostarcza unikalnej perspektywy na jego skomplikowaną osobowość i zbrodnie. Oto jedna z najlepszych książek gatunku true crime.

0
9/10
Czas krwawego księżyca (David Grann)
Publicystyka / 11 stycznia 2024

Książka Davida Granna opowiada o serii morderstw, które miały miejsce w latach 20. XX wieku w hrabstwie Osage w Oklahomie. Ofiarami byli członkowie rodziny Mollie Burkhart, członkini plemienia Osage. Autor opisuje w swojej książce tło historyczne i społeczne, które doprowadziły do tych zbrodni, a także przedstawia przebieg śledztwa i procesu.