15 września 2023

Karolina Van Ede-Tzenvirt ukazuje w swojej książce Zostawić świat za sobą bardzo nieprawdopodobną, a jednak prawdziwą historię swojego związku z byłym chasydem, który porzucił ten ultra religijny odłam judaizmu na rzecz z byłą katoliczką, wdową i samotną matką dwójki dzieci mieszkającą od kilkunastu lat w Izraelu. Nie jest to jednak książka tylko o pokonywaniu barier, lecz odnajdywaniu swego miejsca w świecie i uporządkowania relacji z Bogiem.

On – wyklęty chasyd, pacjent zakładu psychiatrycznego, ojciec wielu dzieci

Awi od małego był wychowywany w kulturze chasydzkiej, która charakteryzuje się ultraortodoksyjnym podejściem do życia i skrupulatnego przestrzegania wszystkich nakazów i zakazów wynikających z judaizmu. Jednak ślepe podążanie za rodzinną tradycyjną i społeczną presją  nie może trwać wiecznie. Awi zapłacił ogromną cenę za to, że chciał żyć zgodnie z własnym sumieniem i chciał odnaleźć prawdziwego Boga, a nie tego, którego przedstawiano mu od pierwszych dni życia. Bolesny rozwód, odcięcie od dzieci, całkowite wyklęcie z rodziny (ojciec przeklął go i uznał za zmarłego) a także wielotygodniowy pobyt w szpitalu psychiatrycznym nie sprawiły, że zwrócił z raz obranej ścieżki. Awi wytrwale dążył do zacieśnienia relacji ze Stwórcą i szukania balansu między życiem człowieka wierzącego a funkcjonowaniu w nowej dla niego, świeckiej rzeczywistości.

Ona – zafiksowana na punkcie Izraela i Żydów była katoliczka, wdowa, samotna matka

Autorka i zarazem jedna z głównych bohaterek powieści, Karolina, już od najmłodszych lat fascynowała się kulturą izraelską oraz historią Żydów. W liceum uczestniczyła w programie międzynarodowej wymiany uczniów, a także kilkukrotnie odbyła podróż do Izraela. Konsekwentnie realizowała swój plan, w efekcie którego przeszłą konwersję i wyszła za mąż za Meira. Jednak dotknęła ją wielka tragedia – mąż zmarł na zawał serca, a Karolina pozostała sama z dwójką małych dzieci (w tym z trzymiesięczną córeczką) w obcym kraju. O tym, jak wyglądała jej żałoba oraz proces radzenia sobie ze stratą i powolnego poszukiwaniu sensu doskonale opisuje w książce. Nie wyolbrzymia niczego, nie robi z siebie bohaterki, tylko w bardzo empatyczny sposób przedstawia, jak wyglądała jej droga do piekła i z powrotem.

Jak opisuje się sama Karolina?

Źródło: Izraelblog Karolina van Ede Tzenvirt, Facebook.

Co uderza w lekturze książki Zostawić świat za sobą?

Oczywiście drogi tych dwojga w pewnym momencie zetknęły się z sobą i już na zawsze splątały w silnej, przyjacielskiej więzi. Zostawić świat za sobą to bardzo inspirująca książka uchylająca rąbek tajemnicy o życiu chasydów. Nadal jest to dla wielu zamknięty, pełen tajemnic i rządzony przez dziwne reguły świat, do którego nie sposób wejść z zewnątrz. Tylko ci, którym udało się z niego wyrwać, są w stanie przedstawić jakikolwiek opis życia w ultra religijnym środowisku w Izraelu XXI wieku.

Wyjątkowa jest również narracja – to swego rodzaju bardzo intymny pamiętnik, w którym przedstawione jest życie dwojga ludzi, a także ich najbliższego otoczenia. Wszyscy zostali opisani z należytym szacunkiem, bez oceniania ich postaw. A jednak lektura wywołuje ogromny wstrząs emocjonalny i to z wielu powodów: śmierci bliskiej osoby, odcięcia od rodziny i ukochanych dzieci, ale przede wszystkim ogromnej samotności.

Zainteresowany temat Izraela? Poznawaj go z autorką!

Autorka omawianej pozycji, Karolina van Ede Tzenvirt, mieszka w Izraelu od blisko 20 lat. W 2020 roku wydała Izrael. Praktyczny przewodnik.  Jej pasją jest dzielenie się pięknem i wielokulturowością Izraela z odbiorcami w Polsce i Europie. Na co dzień zajmuje się dziennikarstwem (pracuje w radiu i tv) i w inicjatywach społecznych umacniający różnorodne, lokalne społeczności. Więcej informacji o jej działalności można znaleźć na fanpage’u Izraelblog Karolina van Ede Tzenvirt.

Reasumując, Zostawić świat za sobą to bardzo interesująca pozycja. Gorąco ją polecam, bo lektura uderza, przełamuje wszelkie stereotypy związane z życiem w Izraelu, a także pokazuje, jak można walczyć o swoją relację z Bogiem, nie uczestnicząc w narzuconym przez społeczeństwo schematach.  Gorąco polecam lekturę każdemu, kto ma otwarty umysł i podąża w życiu własnymi drogami. Tak samo, jak Karolina i Awi.

Polecam lekturę książek o podobnej tematyce:

Czytaj także:

Pattyczak

Tytuł: Zostawić świat za sobą. O poszukiwaniu tożsamości

Autor: Karolina Van Ede-Tzenvirt

Wydawnictwo: Świat Książki

Data i miejsce wydania: 28/06/2023 Warszawa

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 252

ISBN: 978-83-659-2852-8

Podsumowanie

Zostawić świat za sobą. O poszukiwaniu tożsamości

Zostawić świat za sobą. O poszukiwaniu tożsamości
  • 9/10
    Fabuła
  • 10/10
    Stylistyka
  • 10/10
    Wydanie

Zalety

  • świetne metafory oddające głęboką żałobe
  • pokazanie postaw, bez oceniania
  • charakter intymnego pamiętnika

Wady

  • brak