10 września 2023

Nowa odsłona cyklu „Kubuś i Przyjaciele” – Dzień w ogrodzie – kontynuuje historię przyjaźni misia Puchatka i innych mieszkańców Stumilowego Lasu, którzy podejmują kolejne wyzwania. Wcześniejsza książka koncentrowała się na zimowych zabawach w śniegu, ta zaś zwraca uwagę na pracę w ogrodzie i tego, ile czynności trzeba wykonać, by móc cieszyć się smakiem świeżych, zdrowych warzyw.

Głodny pomocnik

Kubuś Puchatek postanawia pomóc Królikowi w ogrodzie. Dołącza do nich grupka pozostałych mieszkańców Stumilowego Lasu i każdy ma znaleźć dla siebie zajęcie. Królik po kolei proponuje misiowi różne aktywności: przekopanie i oczyszczenie ziemi, sadzenie nasionek, podlewanie roślinek, pielenie chwastów oraz, nieco zabawne, przeganianie owadów i zapraszanie pszczółek do zapylania. Czy Kubuś poradzi sobie z nimi? Dlaczego tak bardzo wątpi w swoje umiejętności? Krzyś powiedział, że każdy jest w czymś dobry, tylko musi to odkryć, więc dlaczego misiowi nie udaje się żadna rzecz?

Burczący brzuszek nie pomaga, bo chociaż Kubuś stara się ze wszystkich sił, to ciągle coś mu nie wychodzi. Z pomocą przychodzą przyjaciele, Tygrysek, Sowa, Kłapouchy, Maleństwo i Prosiaczek. I chociaż miś pracuje jak mała pszczółka (tak, skojarzenia z miodkiem nie są przypadkowe), to jednak efekty jego pracy coraz bardziej rozczarowują Królika. A miś robi się coraz bardziej głodny, humor go opuszcza i nie wie, co dalej ma robić. Na szczęście do ogródka przychodzi Krzyś, który ku zaskoczeniu wszystkich, zaprasza wszystkich do domu uszatego i pokazuje, w czym Puchatek jest naprawdę dobry.

Najpiękniejsze grafiki z Kubusiem Puchatkiem

Nie ukrywam, iż podobnie jak w przypadku Pierwszego śniegu, jak i w Dniu w ogrodzie mamy do czynienia z najpiękniejszymi ilustracjami, z jakimi się spotkałam we wszystkich książkach z Kubusiem w roli głównej. Znowu mamy do czynienia z miękką kreską, pastelowymi barwami oraz subtelnymi pociągnięciami pędzla, które dodają lekturze klimatycznego, ciepłego nastroju.

Dzieci mogą uczyć się razem z Puchatkiem o tym, jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie i jaki jest pożytek z pszczół. Lektura może wzbudzić zainteresowanie ogrodnictwem lub uprawą roślin i stanowi świetny punkt wyjściowy o rozmów o pracy rolnika i ogrodnika. Na końcu książki znajduje się lista-przypominajka o tym, jakie zadania trzeba wykonać w odpowiedniej kolejności, by móc cieszyć się własnymi plonami.

Kubuś i Przyjaciele. Dzień w ogrodzie Catheriny Hapki to pięknie wydana historia o misiu i mieszkańcach Stumilowego Lasu, która wzrusza i uczy współpracy. Gorąco polecam, wspaniałą lektura dla wszystkich miłośników misia o bardzo małym rozumku 😉

Pozostałe książki o Kubusiu Puchatku na blogu:

Kubuś Puchatek (A.A. Milne) – recenzja

Chatka Puchatka (A.A. Milne) – recenzja

Kubuś i Przyjaciele. Ulubione historie

12 opowiastek ze Stumilowego Lasu

Był sobie miś (Jane Riordan)

Powrót do Stumilowego Lasu (David Benedictus)

Pierwszy śnieg. Kubuś i Przyjaciele (Catherine Hapka).

Pattyczak

Tytuł: Kubuś i Przyjaciele. Dzień w ogrodzie

Autor: Catherine Hapka

Tytuł oryginalny: A Day in the Garden

Ilustracje: Federico Mancuso i Alessia Pastorello

Tłumaczenie: Ewa Tarnowska

Wydawnictwo: Olesiejuk

Data i miejsce wydania: 17/03/2023, Kraków

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 48

ISBN: 978-83-8315-079-6

Podsumowanie

Kubuś i Przyjaciele. Dzień w ogrodzie

Kubuś i Przyjaciele. Dzień w ogrodzie
 • 10/10
  Fabuła
 • 10/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • wspaniałe, bajkowe ilustracje
 • znakomicie oddany charakter bohaterów
 • ciepła, klimatyczna opowieść z morałem

Wady

 • brak