23 września 2023

Baśniowa opowieść o „Śpiącej Królewnie” doczekała się również adaptacji w formie komiksu. Oto historia miłości, która jest w stanie pokonać wszelkie przeszkody oraz niesie ze sobą niegasnącą nadzieję na ostateczne zwycięstwo dobra.

Stuletnia klątwa Czarownicy

„Śpiąca Królewna” to klasyczny film animowany wyprodukowany przez studio Walta Disneya, na podstawie którego wydawnictwo Egmont przygotowało jego komiksową wersję. Oryginalna fabuła oparta jest na baśni Charlesa Perraulta o tym samym tytule. Historia rozpoczyna się od narodzin księżniczki Aurory, córki Króla Stefana i Królowej. Podczas chrztu dziecka, zaproszone zostają trzy wróżki – Flora, Hortensja i Niezabudka – które obdarowują Aurorę różnymi darami. Niestety, zapomniano zaprosić ich dawną znajomą, Czarownicę, która rzuca klątwę na dziewczynkę. Zgodnie z przekleństwem, Aurora ma umrzeć po ukłuciu się wrzecionem w dniu swoich 15. urodzin. Jednak ostatnia wróżka zmienia klątwę, sprawiając, że Aurora zapadnie w głęboki sen na 100 lat, a obudzi ją jedynie pocałunek prawdziwej miłości. Król, aby uchronić Aurorę, rozkazuje zniszczyć wszystkie wrzeciona w królestwie. Kiedy Aurora kończy 16 lat, spotyka księcia Filipa, w którym odnajduje miłość swojego życia. Razem stawiają czoło złej Czarownicy i jej podstępnym planom, aby ostatecznie przełamać klątwę i odnaleźć szczęście.

O odwadze ducha i poświęceniu wróżek

Postacie wróżek w komiksie Śpiąca Królewna mają istotny wpływ na rozwój fabuły i losy głównej bohaterki. Ich dobroć, troska i determinacja są kluczowe dla przełamania klątwy i przywrócenia szczęścia i pokoju nie tylko Aurorze, ale i całemu Królestwu.

Wróżki są przedstawione jako postacie dobroczynne i opiekuńcze, które troszczą się o Aurorę. Ich prezenty mają na celu obdarzyć księżniczkę pozytywnymi cechami, które będą ją wyróżniać. Niezabudka jest energiczna i pełna radości, Flora jest miła i czuła, a Hortensja jest silna i zdecydowana. Pomimo różnic w osobowościach, wróżki współpracują aby chronić Aurorę i pomóc jej przezwyciężyć klątwę.

„Znam ze snu Twe usta i oczy Twoje znam” – o związku idealnym

Książę Filip reprezentuje ideał młodego mężczyzny, który odpowiada ideałom dziewczyny. Jest silny, przystojny, wrażliwy, dowcipny, całkowicie wierny i całkowicie nierealistyczny. Jest doskonałym partnerem dla Aurory, ponieważ oboje wierzą w te same koncepcje: miłość od pierwszego wejrzenia, małżeństwo po jednym tańcu i szczęśliwe zakończenie. Filip zawsze podejmie właściwą decyzję, zgodnie z moralnym prawidłowością baśni.

Aurora, znana również jako Różyczka, jest główną bohaterką komiksu. Jest to miła, nieśmiała, wyrafinowana, delikatna i pomocna postać. Kocha naturę, zwierzęta, zwłaszcza róże, oraz śpiewanie i taniec. Jest podobna do Kopciuszka i marzy o spotkaniu księcia z bajki, co w końcu się spełnia.

Spotkanie tych dwojga odbywa się już na samym początku komiksu, gdy Aurora wędruje po lesie i śpiewa. Filip słyszy jej piękny śpiew i od razu jest tym zafascynowany. Wkrótce nawiązują rozmowę i tańczą razem, nie zdając sobie sprawy, że Aurora to właśnie królewna, którą szuka. Relacja Aurory i Filipa jest oparta na romantycznym zauroczeniu, które przeradza się w głęboką miłość. Filip jest odważnym i poświęcającym się księciem, który nie wahają się ryzykować dla uratowania ukochanej. Aurora z kolei jest delikatną, uroczą królewną, która wierzy w miłość i marzy o spotkaniu księcia. Ich miłość triumfuje nad przeciwnościami losu, a razem odnajdują swoje szczęście.

Historia z przesłaniem

Śpiąca Królewna niewątpliwie jest tytułem skierowanym dla młodszego grona odbiorców. Głównym przesłaniem historii Filipa i Aurory jest  moc prawdziwej miłości i potęga pocałunku oraz siłę miłości, która potrafi pokonać wszelkie przeciwności.

Prócz klasycznego motywu walki dobra ze złem (fabuła wskazuje na konieczność przekraczania trudności i stawiania czoła przeciwnościom, aby osiągnąć szczęście i pokonać zło) ważny jest także motyw przeznaczenia. Każdy ma swoją własną ścieżkę do przejścia i należy wypełnić swój los, nie sposób jej zmienić ani też uciekać przed własnym przeznaczeniem.

W przygotowaniu: Piękna i Bestia

Śpiąca Królewna skupia się na wartościach jak miłość, determinacja oraz walka ze złem. Poprzez barwną i wciągającą oprawę graficzną, komiks przekazuje historię klasyki Disneya w formie dostępnej zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników.

Sprawdź pozostałe recenzje z serii Klasycznych baśni Disneya:

>>„Mulan” – recenzja komiksu

>>„Zakochany kundel” – recenzja komiksu

>>„Król Lew” i „101 dalmatyńczyków” – recenzja komiksów

>„Mała syrenka” – recenzja komiksu

>>„Królewna Śnieżka i siedmiu kransoludków” – recenzja komiksu

Pattyczak

Tytuł: Śpiąca Królewna

Autorzy: Regis Maine, Ferrari Alessandro, Cortes Mario

Cykl: Klasyczne baśnie Disneya w komiksie

Tłumaczenie: Mateusz Lis

Wydawnictwo: Egmont Polska

Data i miejsce wydania: 28/06/2023, Warszawa

Liczba stron: 64

Recenzja pierwotnie ukazała się na portalu Popbookownik.

Podsumowanie

Śpiąca Królewna

Śpiąca Królewna
  • 7.5/10
    Fabuła
  • 7.5/10
    Stylistyka
  • 7.5/10
    Wydanie

Zalety

Wady