5 października 2023

Klimat małego miasteczka, zamkniętego społeczeństwa oraz prywatnej szkoły, w której dochodzi do morderstwa – oto Tajemnice Fleet House, jedyny kryminał pióra Lucindy Riley, który został opublikowany dopiero po śmierci autorki.

Morderstwo na angielskiej prowincji

W prywatnym ośrodku edukacyjnym Fleet House dochodzi do tragicznego odkrycia. Nie żyje młody uczeń, który zamiast tabletek na padaczkę zażył aspirynę – ta wywołała wstrząs anafilaktyczny i doprowadziła do śmierci chłopca, Charliego Cavendisha. Dyrektor placówki upiera się, iż była nieszczęśliwa pomyłka, kiedy jednak parę dni później nauczyciel literatury klasycznej odbiera sobie życie, to sprawa nabiera kryminalnego wydźwięku. Do śledztwa delegują detektyw Jazz Hunter, która ma za zadanie rozwikłać okoliczności zbrodni. Zadania nie ułatwia jej fakt, iż nikt nie chce puścić pary z ust, wszyscy wszystkich kryją i jest wielu podejrzanych z solidnym motywem. Na dodatek wkrótce znika kolejny uczeń, mały Rory Miller, a morderca jest nadal na wolności.

Jedyny kryminał Riley

Lucinda Riley znana jest czytelnikom przede wszystkim z cyklu fantastycznych powieści zatytułowanego Siedem sióstr, a także z popularnych w naszym kraju powieści obyczajowych. Tajemnice Fleet House została napisana w 2006 roku, jednak autorka schowała maszynopis głęboko na dno szuflady i dopiero po jej śmierci, dzięki staraniom syna, tytuł ujrzał światło dzienne. Powstał on w tym samym czasie co Sekret Heleny oraz Pokój motyli.

Główną osią fabularną są głęboko skrywane tajemnice z przeszłości, które mają bardzo silny wpływ na bieżące wydarzenia. Niezwykle magnetyczny okazuje się klimat brytyjskiego małego miasteczka, w którym to większość osób się zna i nikt nie chce wchodzić nikomu w drogę. Prywatna szkoła dla okolicznych zamożnych właścicieli była inspirowana prawdziwą szkołą w Norfolk, do której uczęszczały dzieci pisarki.

Postać stosunkowo młodej, trzydziestoparoletni detektyw Jass Hunter to bardzo sympatycznie wykreowana bohaterka, niewątpliwie z potencjałem na rozwinięcie w kolejnych seriach (czego niestety już się nie doczekamy). Podobnie jak w przypadku głównej śledczej, tak i inni protagoniści zostali wykreowani w naprawdę wiarygodny sposób. Postacie są zbiorem różnorodnych postaw i osobowości, niektóre bardziej niespokojne niż inne. Podczas wywiadów przeprowadzonych przez Jazz wyczuwa się otwartą ekspresję wrażliwości, zrozumienia i głębokich przemyśleń, na które w życiu dorosłych miała wpływ lokalna szkoła. Sekrety skrywane przez rodzinę Cavendishów rzutują na dzieje całego lokalnego społeczeństwa.

Klasyczna powieść kryminalna

Niewątpliwie Tajemnice Fleet House czyta się jak klasyczną, ponadczasową powieść kryminalną. Mamy tu kilka uniwersalnych wątków, które nigdy nie tracą na swej świeżości: małżeńska zdrada, problemy z uzależnieniem od alkoholu, rodzinne konflikty, wykluczenie społeczne ze względu na orientację seksualną itp.

To tajemnica morderstwa w stylu Agathy Christie: na początku niemal wszyscy wydają się być podejrzani i każda z postaci ma wystarczający motyw, by dokonać zbrodni. I podobnie jak autorka Dziesięciu małych murzynków, tak i Riley pomaga swojej bohaterce ze strzępków informacji ułożyć rozwiązanie zagadki drogą dedukcji i logicznego myślenia. Śledztwo jest tajemnicze i złożone, jednocześnie pozbawione brutalności i dziwnych, nagłych zwrotów akcji. I chociaż omawiana książka nie jest thrillerem adrenalinowym, to w żadnym momencie historii czytelnik nie odczuwa przerwy w tempie akcji – fabuła prowadzona jest na zasadzie po jednej nitce do kłębka.

Tajemnice Fleet House to naprawdę dobra lektura przynosząca czytelniczą satysfakcję. Nie ukrywam, iż sięgając po kryminał Lucindy Riley nie miałam co do niego większych oczekiwań, a mimo to tytuł pozytywnie mnie zaskoczył! Książkę czyta się naprawdę przyjemnie, szczypta brytyjskiego humoru oraz typowy, ciepły sznyt brytyjskiego miasteczka sprawia, że nie pozostaje nic innego, jak westchnąć z żalu, że nie będzie już więcej książek z Jazz Hunter w roli głównej.

Inne powieści Lucindy Riley na blogu:

Sekret listu

Pokój motyli

Pattyczak

Tytuł: Tajemnice Fleat House

Tytuł oryginalny: The Murders at Fleat House 2016

Autor: Lucinda Riley

Tłumaczenie: Małgorzata Stefaniuk

Wydawnictwo: Albatros

Data i miejsce wydania: 01/06/2022, Poznań

Oprawa: miękka

Wydanie: I

Liczba stron: 445

ISBN: 978-83-8215-961-5

Podsumowanie

Tajemnice Fleet House

Tajemnice Fleet House
  • 10/10
    Fabuła
  • 10/10
    Stylistyka
  • 10/10
    Wydanie

Zalety

  • klimat powieści Agathy Christie
  • fajna postać detektyw Jazz Hunter
  • klasyczna powieść kryminalna z wyważonym napięciem

Wady