11 stycznia 2024

Książka Davida Granna opowiada o serii morderstw, które miały miejsce w latach 20. XX wieku w hrabstwie Osage w Oklahomie. Ofiarami byli członkowie rodziny Mollie Burkhart, członkini plemienia Osage. Autor opisuje w swojej książce tło historyczne i społeczne, które doprowadziły do tych zbrodni, a także przedstawia przebieg śledztwa i procesu.

O czym jest Czas krwawego księżyca?

W wyniku zawirowań polityczno-społecznych rodowici mieszkańcy Ameryki Północnej, Indianie, znaleźli się na terenie Oklahomy. W teorii to słabo rozwinięty teren, z gruntem nieurodzajnym, lichym, nie do gospodarowania. Nikt jednak nie przypuszczał, że owe ziemie okażą się skrywać płynne złoto – ropę naftową. Dzierżawa owych gruntów sprawiła, że w ciągu kilkunastu lat Indianie zaczęli zdobywać coraz większe majątki. Na czołówkę wysunęło się plemię Osagów, należące w latach 20. XX wieku do najbogatszych ludzi świata. Dziwnym trafem zaczęli nagle ginąć jeden po drugim, tu tajemniczy pożar, tu utonięcie… mijają miesiące, a policja i żaden z prywatnych detektywów nie może ustalić, kto sto za zgonami Osagów. Do śledztwa zostaje przydzielonych kilku agentów nowo utworzonego biura FBI na czele z J. Edgarem Hooverem.

Trzy oblicza tej samej historii

Reportaż podzielony jest na trzy główne części, w której każda skupia się na innym aspekcie tej samej historii. Pierwsza część przedstawia historię rodziny Mollie Burkhart, której bliscy padli ofiarą mordów (siostra, matka, brat i wielu innych). Grann opisuje w jaki sposób znajdowano zwłoki, jak wyglądało życie Osagów, w jaki sposób sprzedawano działki i szukano ropy naftowej. Kolejna poświęcona jest działaniom FBI. Głównym bohaterem jest Tom White, który przewodził grupie agentów. Pokazane jest śledztwo oraz przebieg przesłuchań i dalszych procesów podejrzanych osób.  Ostatnia część rozgrywa się w obecnych czasach, autor podróżuje do hrabstwa Osage, rozmawia z rodzinami zamordowanych i prowadzi własne mini śledztwo, które ma na celu wyjaśnić niektóre z zagadek.

Bogaci w niewoli finansowych opiekunów

Osagowie, podobnie jak i inni czerwonoskórzy mieszkańcy, nie mogli swobodnie dysponować swoim majątkiem. Mieli wyznaczonego do tego „białego” opiekuna, od którego de facto zależało niemal wszystko. Większość z nich dość dobrze współpracowała ze swoim protegowanym, jednak nie stało to na przeszkodzie, by z ich środków kupować sobie kolejne samochody. Przekrętów i oszustw jest tu co niemiara. Na dodatek z prywatnych funduszy były finansowane łapówki i milczenie w pewnych konkretnych tematach. Złość budzi również fakt, że władze USA nie robiły wystarczająco dużo, aby chronić Indian Osagów, którzy byli dyskryminowani i wykorzystywani przez dekady. Bo dziwnym trafem, udziały po zmarłych dziedziczyli opiekunowie i „biali” ludzie.

Tak winno się pisać o dziejach USA

Czas krwawego księżyca to przede wszystkim opowieść o kłamstwie, chciwości, miłości do pieniądza, a także dowód rasizmu i złych intencji wobec bliźniego. Ta cała mieszanka tak długo dojrzewała, aż finalnie wybuchła, czego efektem okazała się śmierć kilkunastu osób. Boli też brak sprawiedliwości – jeden ze zleceniodawców morderstw uniknął kary śmierci, a dzięki wpływom wyszedł z więzienia po dwudziestu latach. Także detektywi ginęli, którzy początkowo podjęli się śledztwa w tej sprawie.

Książkę czyta się jak powieść true crime. Nie ma w niej zbędnych nużeń ani dłużyzn, akcja prowadzona jest miarodajnie od początku do końca. David Grann nie wzbudza zbędnej sensacji, nie fabularyzuje ani też nie wyraża żadnej opinii na ten temat. Autor podjął się rzetelnej pracy, dobrze udokumentowanej i opatrzonej liczną bibliografią. Czas krwawego księżyca to kawał solidnej, dziennikarskiej roboty. Chapeau bas!

We październiku 2023 roku w kinach pojawiła się ekranizacja książki Davida Granna wyreżyserowana przez Martina Scorsese. Seans trwa 3 godziny i 36 minut. Mniej więcej tyle zajęło mi przeczytanie książki. Polecam obie pozycje, równie dobre!

Pattyczak

Tytuł: Czas krwawego księżyca. Zabójstwa rodziny Osagów i narodziny FBI

Tytuł oryginalny: Killers of the Flower Moon. The Osage Murders and the Birth of the FBI 2017

Autor: David Grann

Tłumaczenie: Piotr Grzegorzewski

Wydawnictwo: W.A.B.

Data i miejsce wydania:

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: II

Liczba stron: 367

ISBN: 978-83-8318-942-0

 

Podsumowanie

Czas krwawego księżyca

Czas krwawego księżyca
 • 9/10
  Fabuła
 • 9/10
  Stylistyka
 • 9/10
  Wydanie

Zalety

 • świetnie ukazany wątek Indian klanu Osage
 • szczegółowe śledztwo dziennikarskie
 • powiązanie przemysłu naftowego i morderstw

Wady

 • brak