14 lutego 2021

O tym, że Francuzki starzeją się z klasą, mówić głośno nie trzeba. W czym jednak tkwi sekret tego, iż potrafią czerpać z życia wszystko, co najlepsze, nawet jeśli przekroczyły czterdziestkę? W ironicznym poradniku Druga młodość, cóż z tego, że druga modelka Caroline de Maigret oraz producenta filmowa Sophie Mas zdradzają największe tajemnice upływającego czasu z perspektywy mieszkanek Paryża.

To, co wyróżnia ten poradnik na tle innych książek tego typu, to zdecydowanie ironiczno-sarkastyczne spojrzenie na kobiecą starość. Autorki nie czarują czytelniczek, że z wiekiem przychodzi więcej doświadczenia, mądrości, powagi i życiowej stabilizacji, wręcz przeciwnie. Wyraźnie wskazują, ze w wieku 20 lat tak naprawdę nic się nie wie nie tylko o świecie, ale także o sobie samej. Czterdziestoletnia kobieta może dopiero stwierdzić, co lubi, jak chce się ubierać, czego powinna unikać, a na co sobie może śmiało pozwolić, bez względu na opinię jej bliskiego otoczenia czy też krytyczne spojrzenie społeczeństwa.

Francuskie kobiety z reguły prezentują się doskonale. I nie chodzi o idealną fryzurę czy tez jędrne ciało niczym u nastolatki, wręcz przeciwnie, emanują idealnie skrojoną garderobą oraz zadbaną cerą. Jednak niech nie zwiedzie nikogo ten image – autorki poradnika wyraźnie podkreślają, że życie typowej mieszkanki Francji w tym wieku toczy się wokół rozważań o korektach medycyny estetycznej, zamrażaniu jajeczek na ewentualną ciążę czy też prób poznania kogoś poprzez aplikację randkową. Łobuzerskie puszczenie oczka na nowe tematy, które zastępują miejsca dotychczasowym: ślubom, imprezom czy tez kolejnym awansom.

Niewątpliwą siłą książki Caroline de Maigret i Sophie Mas jest nieustanne podkreślanie, iż Francuski mają silne poczucie własnej wartości. Bez względu na to, iż nie zawsze orientują się w najnowszych trendach randkowych Tindera czy też nie są w stanie toczyć całonocnych rozmów, to jednak są świadome, iż siła kobiecości tkwi w tym, by zaakceptować swoje słabości, a z kompleksów uczynić mocny atut. Co ciekawe, obie autorki podkreślają, iż w przeciwieństwie do reszty świata, mieszkanki Francji nie kultywują młodości, lecz od samego początku są przygotowywane do tego, by potrafić się godnie starzeć. Starzeć z luźną garsonką pasującą do opiętych jeansów i słuchając muzyki lat 90., która nadal dodaje im wigoru i energii o poranku.

Blurbowa informacja o tym, że książka nadaje się do czytania późno w nocy za jednym zamachem, nie jest w ogóle przesadzona. Naprawdę poradnik można przeczytać w ciągu jednego wieczoru. Jak się zacznie lekturę, to trudno ją porzucić, trzeba dotrzeć do końca. Duża w tym zasługa samego wydania – nie jest to zwarty blok tekstu, lecz dwu lub trzy stronicowe rozważania o tytułowej drugiej młodości przeplatane są artystycznymi zdjęciami oraz kolorowymi tablicami z różnymi, trafnymi spostrzeżeniami dotyczącymi życia dojrzałych kobiet.

Dla kogo jest stworzony ten poradnik? Na pewno wiele stycznych punktów z widzeniem autorek dostrzegą panie po 40. roku życia. Mi jeszcze trochę do tego brakuje, niemniej mogę śmiało stwierdzić, iż Druga młodość, cóż z tego, że druga nadaje się jako trafiony prezent. Jest tu opisanych kilka porad modowych oraz wskazówek dotyczących codziennego makijażu.

Na koniec kilka słów o samych autorkach i cytat najlepiej podsumowujący całość:

  • Caroline de Maigret: wnuczka księcia Michela Poniatowskiego i córka hrabiego Bertranda de Maigret, modelka i rzecznik prasowy Chanel, producentka muzyczna i działacz na rzecz praw kobiet i dzieci.
  • Sophie Mas: Francuzka podbijająca Hollywood jako producent filmowy. Razem z Caroline stworzyły wcześniej poradnik Bądź paryżanką, gdziekolwiek jesteś.
Wiek nie ma znaczenia chyba, że jest się serem! Luis Bunuel

Druga młodość, cóż z tego, że druga (C. de Maigret i S. Mas)

 

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

MUZA S.A.

Pattyczak

Tytuł: Druga młodość, cóż z tego, że druga

Autor: Caroline de Maigret, Sophie Mas

Tytuł oryginalny: Older, but Better, but Older

Tłumaczenie: Adriana Celińska

Wydawnictwo: Muza S.A.

Data i miejsce wydania:  27/01/2021, Warszawa

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Wydanie: I

Liczba stron: 271

ISBN: 978-83-287-1580-6

Podsumowanie

Druga młodość, cóż z tego, że druga

Druga młodość, cóż z tego, że druga
  • 8/10
    Fabuła
  • 7/10
    Stylistyka
  • 8/10
    Wydanie

Zalety

  • ironiczne podsumowanie kobiecego procesu starzenia
  • ciekawa forma wydania: wiele zdjęć oraz kart z trafnymi uwagami
  • lekka i przyjemna w odbiorze

Wady

  • do przeczytania w jeden wieczór!