14 sierpnia 2015

Listy niezapomnianeW dobie internetu i krótkich wiadomości tekstowych sztuka pisania listów powoli zanika. Obecnie rzadko kto, chyba że urzędy skarbowe pragnące wyssać z nas ostatni grosz czy też wielkie firmy bijące się o naszą atencję, jest w stanie poświęcić kilka chwil w celu napisania, i to ręcznie, listu do bliskiej mu osoby. Owszem, istnieją jeszcze takie indywidua, które kreślenie papierowych wiadomości uważają za sztukę, co więcej, tworzą całą ceremonię temu służącą. Uczą się kaligrafii, zakupują odpowiednie narzędzia piśmiennicze i wysyłają swoje słowa w świat. Wydawnictwo SQN, z myślą o osobach, dla których sztuka pisania listów jest wiecznie żywa, niedawno wypuściło na rynek Listy niezapomniane.

Czym jest ta pozycja? To zbiór stu dwudziestu sześciu wiadomości pochodzących z całego świata, pisanych w różnych latach, przez różnych ludzi, pod wpływem różnych emocji. Shaun Usher, który zebrał i opracował listy, stworzył niesamowitą książkę – wypełnioną pięknymi przesłaniami, złotymi myślami i drogocennymi poradami.

Czego tutaj nie ma! Jest list Kuby Rozpruwacza, który przesyła odbiorcy drobny prezent, wiadomość Marii Stuart, jaką skreśliła tuż przed swoją egzekucją, prośba wysłana przez Fidela Castro do prezydenta Roosevelta, by ten przysłał nadawcy banknot dziesięciodolarowy, porada ośmiolatka pisana do Richarda Nixona, aby nie zapominał jeść warzyw, Curriculum vitae Leonarda da Vinci czy też przepis na babeczki królowej Elżbiety II. Niektóre z nich są wesołe, inne przepełnione smutkiem. Jedne to kilkustronicowe wynurzenia na temat ludzkiego losu i egzystencji, kolejne zaś zawierają tylko kilka zdań. Nadawcami są zarówno osoby młodsze, jak i starsze, wielkie gwiazdy kina albo przeciętni zjadacze chleba.

Na prawie czterystu stronicach znajdziemy wiele niezwykłych listów. Całości smaczku dodaje bardzo stylowe i piękne wydanie – proste, ale zarazem urzekające i przyciągające wzrok. Twarda oprawa z przemyślaną, delikatną okładką skrywa znakomite wnętrze. Listy pisane ręcznie czy też na maszynie, telegramy albo wiadomości na korze brzozowej to tylko niektóre z rarytasów, jakie znajdują się wewnątrz. Warto również dodać, że tym, co najbardziej zachwyca w całym zestawieniu i wydaniu, są zdjęcia oryginalnych wiadomości, jakie znajdziemy obok polskiego tłumaczenia.

Listy niezapomniane to pozycja fascynująca zarówno wizualnie, jak i treściowo. Każdy odbiorca znajdzie tutaj niejedną wiadomość, która poruszy jego serce. Nieważne czy będzie to list żony do zmarłego męża, ojca idącego na wojnę, piszącego do swoich dzieci czy zakochanego w sobie małżeństwa. Każda z wiadomości niesie ze sobą inne przesłanie, pokazuje inny aspekt życia. Takie pozycje, jak ta, zawierają w sobie kawałek historii, którą można dzielić się z bliskimi.

Katriona

Autor: Shaun Usher
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 5/2015
Tytuł oryginalny: Letters of Note
Liczba stron: 416
Oprawa: twarda
Wydanie: I
Cena z okładki: 49,90 zł
Recenzja ukazana się pierwotnie na stronie Gildii.

Podsumowanie

Listy niezapomniane

Listy niezapomniane
 • 8/10
  Fabuła
 • 8/10
  Stylistyka
 • 8/10
  Wydanie

Zalety

 • Ładne wydanie
 • Ponadczasowość
 • Ciekawa kompilacja

Wady

 • Brak