7 stycznia 2015

Paryż na widelcu. Sekretne życie miastaParyż to jedno z najpiękniejszych miast świata. To właśnie tutaj muzyka rozbrzmiewa w każdym kącie, ludzie zakochują się bez pamięci, a powietrze wypełnione jest aromatem wina i zapachem świeżych bagietek. Miłośnicy sztuki i kultury potrafią godzinami błądzić po uliczkach Paryża, zachwycając się jego pięknem oraz nietuzinkowością. Turyści natomiast podziwiają zabytki, architekturę oraz… sklepy z pamiątkami.

To właśnie Paryżowi została poświęcona najnowsza książka Stephena Clarke’a. Ten angielski pisarz, mieszkający w mieście miłości, kilka lat temu wydał pierwszą część cyklu „Merde!”, którego akcja toczy się właśnie w stolicy Francji. Jej głównym bohaterem jest Paul West, Brytyjczyk rzucony na przedmieścia Paryża. W serii tej pokazane jest zetknięcie się dwóch różnych kultur. To również książki przybliżające obraz Paryża i jego mieszkańców.

„Paryż na widelcu” to swego rodzaju dodatek do cyklu „Merde!”. Nie jest to kolejna część przygód Paula Westa, tylko przewodnik (z przymrużeniem oka) po mieście zakochanych. A także podręcznik historii, informator turystyczny oraz biuletyn.

To wielofunkcyjne dzieło zabiera czytelnika w magiczną podróż po Paryżu. Autor, z typowym dla siebie brytyjskim poczuciem humoru, pokazuje odbiorcy najprzeróżniejsze miejsca znajdujące się w stolicy Francji, uczy, jak przetrwać w mieście miłości oraz zaprasza na darmową lekcję historii.

Dzięki Clarkowi można dowiedzieć się, jak unikać tłumów, ile Paryż ma dzielnic, czym dojechać do Luwru, gdzie dobrze i tanio zjeść. Konkurs na najlepszą bagietkę w mieście? A może historia pisuarów? To wszystko zostało opisane w „Paryżu na widelcu”.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie, gdyż na każdej stronie znajduje się jakaś ciekawa historia czy też informacja. Miłośnicy tego pięknego miasta nad Sekwaną na pewno docenią dzieło Stephena Clarke’a, gdyż nie jest ono ani nudne, ani przerysowane. Wręcz przeciwnie, dostarcza powiewu świeżości i gwarantuje niezapomnianą podróż.

Idealnym uzupełnieniem treści zawartej w dziele są liczne zdjęcia, które możemy znaleźć wewnątrz. Każde z nich zostało okraszone humorystycznym podpisem. Jednak nie tylko zdjęcia zasługują na uwagę – sama okładka to znakomicie przemyślany projekt. Wystarczyło przedstawić kilka symboli Paryża i od razu widać, do czego odnosi się omawiana pozycja.

„Paryż na widelcu” to bardzo dobra książka, z którą powinien zapoznać się każdy miłośnik kultury nie tylko Paryża, ale i Francji. Wiele ciekawych i praktycznych informacji, kilka wskazówek dotyczących poprawnej wymowy oraz mnóstwo porad dla turystów, a wszystko podane w prosty i przystępny sposób, doprawione szczyptą humoru. Ta książka to Paryż przelany na papier.

Katriona

Autor: Stephen Clarke
Tłumaczenie: Hanna Baltyn
Wydawnictwo: W.A.B.
Wydanie polskie: 4/2012
Tytuł oryginalny: Paris Revealed. The Secret Life of the City
Liczba stron: 272
Format: 135 x 200 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Cena z okładki: 35,90 zł

 

Recenzja pierwotnie ukazała się na portalu Gildia Literatura: https://www.literatura.gildia.pl/tworcy/stephen_clarke/paryz-na-widelcu-oprawa-miekka/recenzja