24 września 2016

Baśniobor. Przewodnik opiekunaZnacie serię autorstwa Brandona Mulla zatytułowaną Baśniobór? Z pewnością tak, ponieważ na łamach naszego portalu niejednokrotnie mieliście okazję do lektury recenzji kolejnych tomów tego cyklu. Tym razem mam przyjemność zaprezentować Wam moim zdaniem graficznie najpiękniejszą książkę, jaka trafiła w moje ręce w tym roku – mowa o fantastycznym dodatku do wspomnianego zbioru powieści, który można czytać jako samodzielną pozycję wydawniczą.

Baśniobór. Przewodnik opiekuna to swoista encyklopedia: kolejne alfabetycznie ułożone hasła zawierają krótką definicję, fragment cytatu z serii książek, opcjonalnie ilustrację oraz opis najważniejszych cech danej rzeczy lub miejsca. Niektóre ciekawostki zostały ujęte w formę ręcznych notatek, zwięzłych dopisków, które zostały jakby „przyklejone” i dodane do gotowej informacji. Nie ukrywam, iż tego typu rozwiązanie jest bardzo kuszące dla oczu, gdyż przyciąga czytelniczy wzrok i dłużej utrzymuje go na poszczególnych kartach omawianej pozycji. Zresztą przekonajcie się o tym sami:

Co dokładnie zawiera fantastyczny przewodnik? To swego rodzaju kompendium zbierające w jednym miejscu wszystkie informacje na temat świata Baśnioboru: zyskacie wiedzę o baśniowych stworach, magicznych miejscach, niezwykłej florze i zaczarowanej faunie. Nie sposób nie zapoznać się z interesująco ukazanymi opisami ważnych dla serii artefaktów oraz czarów. To także szybki kurs tego, jak odróżnić od siebie poszczególne rodzaje smoków oraz demonów. Całość składa się z następujących rozdziałów: Artefakty i przedmioty, Istoty, Demony, Smoki, Miejsca, Czarodzieje oraz z Indeksu.

Baśniobor. Przewodnik opiekuna 2

Warto tutaj podkreślić jeden istotny fakt, jeśli idzie o nową książkę Brandona Mulla: nie traktuje on przewodnika jako uzupełnienia serii, nie sposób natrafić na reklamy poszczególnych tomów lub ich spojlery, ponieważ nawiązania do książek zostały ograniczone do niezbędnego minimum. To właśnie dzięki takiej konstrukcji treści Przewodnik opiekuna można czytać jako samodzielną pozycję, która nie wymaga znajomości świata Baśnioboru.

Imponujące jest wydanie: zostało wystylizowane na starą księgę zawierającą jakby wszelkie mądrości fantastycznych światów, uzupełnione wspomnianymi wcześniej odręcznymi notatkami, żółtymi karteczkami, szkicami i obrazkami. Niektóre z nich są czarno-białe, inne zaś kuszą kolorami, część z nich budzi niepokój, pozostałe cieszą czytelnicze oko. Jednym słowem magnetyczna okładka i wspaniałe wnętrze sprawią, iż żaden bibliofil nie będzie w stanie oprzeć się fantastycznemu przewodnikowi!

Baśniobor. Przewodnik opiekuna 1

Czy warto sięgać po Baśniobór. Przewodnik opiekuna? Cóż, dla fanów serii to zaledwie pytanie retoryczne, a jak jest w przypadku innych czytelników? Zdecydowanie tak! Taka lektura może okazać się początkiem odkrywania całego cyklu oraz rozpoczęciem przygody z fantastyką. Moim zdaniem to idealna książka dla młodszych osób – przyciąga wzrok, zawiera wiele ciekawostek i bardzo przyjemny w odbiorze tekst, czegóż chcieć więcej? Sięgajcie po Baśniobór. Przewodnik opiekuna bo to prawdziwa perełka na fantastycznym rynku!

Pattyczak

Tytuł: Baśniobór. Przewodnik opiekuna
Autor: Brandon Mull
Seria: Baśniobór
Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Wydawnictwo: Wilga
Data i miejsce wydania: 04.06.2016,Warszawa
Oprawa: miękka
Wydanie: I
Liczba stron: 116
ISBN: 978-83-280-2732-9

Podsumowanie

Baśniobór. Przewodnik opiekuna

Baśniobór. Przewodnik opiekuna
 • 7/10
  Fabuła
 • 7/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • Piękne wydanie!
 • Odręczne wklejki i dopiski do notatek
 • Dobra cena w promocjach (klik w CENEO!)

Wady

 • Mała liczba stron