1 lutego 2017

Kajtek uważaj - recenzjaMałe dziecko trudno jest nauczyć wielu rzeczy: o ile nauka korzystania z nocnika lub też mycia rąk przed posiłkiem może przyjść z łatwością z racji obserwacji swoich rówieśników, jednakże indywidualne kwestie, takie jak noszenie okularów, może przysporzyć sporo kłopotów. Naprzeciwko takim niezręcznym dla malucha sytuacjom z pomocą przychodzi szpak Kajtek, bohater książki Jennifer Berne. To ptaszek, który podczas czytania książek zauważa, iż niedowidzi kilku literek, dlatego postanawia wybrać się do okulisty. Wszystko wydaje się iść w dobrym kierunku do momentu, aż jego latający przyjaciele i kuzyni zaczynają naśmiewać się z kajtkowych okularów.

Bardzo ważny aspekt dydaktyczny został położony na kwestię obserwacji własnego ciała i reagowania, kiedy coś zaczyna dziać się nie tak. Kajtek niedowidzi, dlatego szuka pomocy w książkach (analogicznie: maluchy powinny szukać pomocy u rodziców). Nie lekceważy problemu, lecz stara się go rozwiązać. Kiedy na horyzoncie pojawia się kolejna przeszkoda (wyśmiewanie okularów) to bohater ponownie szuka ratunku w leśnej bibliotece – tam natrafia na liczne przykłady osób, które podobnie jak Kajtek, nosiły okulary i nie przeszkodziło im to stać się sławnym, jak chociażby John Lennon czy Gandhi (chociaż w tym momencie lektury rodzice są zmuszeni przerwać czytanie by wytłumaczyć swoim pociechom, z czego zasłynęli opisywani ludzie).

IMG_2043

IMG_2044

Drugim, ważnym problemem jest brak tolerancji – kuzyni Kajtka naśmiewają się z niego z powodu noszenia okularów, ten zaś czuje się odrzucony przez swoich najbliższych. Jednakże bardzo szybko przekonuje się, że nie sztuką jest naśmiewać się ze słabszych, lecz prawdziwym wyczynem jest to, aby zaimponować swoim prześmiewcom i sprawić, by zaczęli naśladować to, czego wcześniej nie akceptowali. Ptaszkowi się to udaje i wkrótce zostaje małym bohaterem w swoim stadzie.

Kajtek, uważaj! to nie tylko opowieść o tym, jak radzić sobie w sytuacji wyśmiewania się rówieśników z powodu noszenia okularów. To przede wszystkim historia zachęcająca najmłodszych do regularnego czytania. Niedowidzący szpak wpada w tarapaty i jedynie dzięki rozbudzonej przez lekturę wielu książek wyobraźni oraz dwóm szkiełkom na nosie wydostaje się z opresji. Trudna sytuacja, w jakiej znalazł się bohater, daje także do myślenia jego kuzynom – zmieniają swoje myślenie, zaczynają akceptować Kajtka noszącego okulary i mało tego, sami zaczynają zakładać „binokle”, bo to jest po prostu zdrowe dla oczu!

IMG_2046

IMG_2051

Prócz walorów edukacyjnych o tolerancji niedoskonałości u drugiej osoby, książka posiada jeszcze jedną zaletę – jest nią piękna oprawa wizualna. Stado szpaków mieszka w Leśnym Miasteczku – bardzo sympatycznym i spokojnym miejscu przypominającym nieco Stumilowy Las z książek o Kubusiu Puchatku A.A. Milne. Bardzo ładne rysunku w stonowanych kolorach przedstawiają codzienne życie ptasiej rodziny.  Brawa dla Keith Bendis, autorki barwnych ilustracji.

Kajtek, uważaj! to potężna broń z często smutną rzeczywistością niedowidzących dzieci. Uczy nie tylko akceptacji i tolerancji, ale także odwagi w walce z przeciwnościami losu, wyśmiewaniem kolegów i brakiem zrozumienia. Książka Jennifer Berne to także zachęta do tego, aby jak najczęściej sięgać po książki, bo to właśnie one pobudzają wyobraźnię, kreatywne myślenie i pośrednio dają wsparcie w trudnych sytuacjach i pomagają wyjść z opresji, w jakich znajdzie się maluch.

IMG_2045

Jennifer Berne to amerykańska pisarka, której opowieść o Kajtku rozeszła się w samych tylko Stanach Zjednoczonych w liczbie ponad 40.000 egzemplarzy. Kajtek, uważaj! to jedna z wielu książek, których bohaterem jest sympatyczny szpak. Wśród innych tytułów znajduje się Kajtek nie potrafi latać (Calvin can’t fly) i wedle blurbowych notki to historia o tym, jak mały ptak, przesiedziawszy całe lato w bibliotece zapomniał, aby nauczyć się latać. Jak wyjdzie z tej opresji? Pozostaje tylko zaczekać na polskie wydanie, aby się tego dowiedzieć. Podsumowując, książka Jennifer Berne to bardzo ciekawa pozycja nie tylko dla małych okularników, ale także dla wszystkich dzieci, które nie wierzą, iż twórcze rozwiazywanie problemów potrafi być naprawdę fajne!

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

Prószyński Media

proszynski-logo

Pattyczak

Tytuł: Kajtek, uważaj!

Autor: Jennifer Berne

Tytuł oryginalny: Calvin, look out! 2014

Tłumaczenie: Janusz Kokoszewski i Dorota Koman

Ilustracje: Keith Bendis

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Data i miejsce wydania:  12/01/2017 Warszawa

Oprawa: twarda

Wydanie: I

Liczba stron: 32

ISBN: 978-83-8097-045-8

Strona wydawnictwa:  Kajtek, uważaj!

P.S.  A tutaj krótki filmowy bonus zachęcający rodziców przedszkolaków do tego, aby spędzać z maluchem więcej czasu i, jak tylko możliwe, ograniczyć jego aktywność w zabawach na tablecie, oglądaniu telewizji i graniu na komputerze:

Podsumowanie

Kajtek, uważaj!

Kajtek, uważaj!
 • 9.5/10
  Fabuła
 • 9.5/10
  Stylistyka
 • 10/10
  Wydanie

Zalety

 • proste walory edukacyjne
 • pochwała regularnego czytania
 • piękne grafiki w środku

Wady

 • brak - czekam na II część przygód Kajtka