28 marca 2018

Cztery krótkie, ledwo 16-stronicowe książeczki z tekstem Urszuli Kozłowskiej i ilustracjami Agnieszki Matz okazują się remedium na najważniejsze problemy rodziców związane z wychowywaniem dwulatka. Wymowne są już same tytuły: Pa, pa smoczku, Zasypianki-wyliczanki, Siku na nocniku i Myjemy ząbki.  Każda z książeczek przybliża dziecku nowe czynności, których powinno się nauczyć.

Pa, pa smoczku pomaga oswoić się z koniecznością porzucenia smoczka. Krótkie i wpadające w ucho rymowanki wskazują jasno, że mała dama ani też duży chłopczyk nie powinni ssać więcej smoczka, bo to jest nieładne zachowanie. To przywilej maluszków noszących pieluszki a nie dorastających dzieci.  A skoro o pieluszkach mowa, Siku na nocniku pomaga maluszkowi załatwiać swoje potrzeby w nocniku. Za to maluch będzie chwalony i nagradzany wdzięcznością rodziców i otoczenia. Jeśli zaś dalej będzie sikał w pieluszkę oznacza to, iż nie jest zuchem i musi zmienić swoje dotychczasowe zasady.

Przed pójściem spać dzieciak musi umyć zęby – pomocna okazuje się tutaj historyjka Myjemy ząbki, która wskazuje, iż to konieczna czynność, aby mieć ładne i białe zęby oraz czysty oddech. Bardzo ważną jest tu postawa samych rodziców – muszą być zęby z dzieckiem, aby nauczyć je prawidłowych nawyków. A przed pójściem spać? Pomoże tutaj barankowa wyliczanka przedstawiona w Zasypiankach-wyliczankach. Baranki brykają po łące, jedzą, bawią się i pieką kapuściane pączki. Gdy rymowanka dochodzi do dziesiątego baranka, a maluch nadal nie chce spać, to cała historyjka zaczyna się od nowa. Moim zdaniem to najlepsza książeczka z całej serii.

Krok po kroku zawiera teksty Urszuli Kozłowskiej: rymowanki nie tylko łatwo wpadają w ucho, ale także niosą ze sobą proste i łatwe do zapamiętania przesłanie: to naprawdę nic trudnego, aby zmienić dotychczasowe nawyki i nauczyć się czegoś nowego. Każda książeczka posiada twarde, sztywne karty, zaokrąglone brzegi oraz przyjemne dla oka ilustracje, które z pewnością przyciągną uwagę dziecka.

Seria opublikowana dzięki staraniom wydawnictw Wilga jest bardzo pomocna dla rodziców oraz pań pracujących w przedszkolu. Nie zawsze tłumaczenie i zachęcanie do wykonywania pewnych czynności przychodzi maluszkowi z ochotą, może warto siąść z nim i wspólnie poczytać jedną z książeczek? Dziecko na pewno zechce naśladować bohaterów i postępować podobnie jak oni. A każdy z nich to już nie maluszek noszący pieluszki, lecz poważny starszak chcący zaimponować otoczeniu.

Krok po kroku: Papa smoczku, Zasypianki-wyliczanki, Siku na nocniku, Myjemy ząbki można nabyć w księgarniach sieci Empik w cenie 14,99zł za książeczkę. To także świetny pomysł na prezent dla przyszłych rodziców, którzy z pewnością będą się zmagać z problemem odstawienia pieluszek i trudnościami w zasypianiu maluszka.

Za udostępnienie egzemplarza recenzenckiego serdecznie dziękuję wydawnictwu

WILGA/ GW Foksal

Pattyczak

Tytuł: Krok po kroku: Papa smoczku, Zasypianki-wyliczanki, Siku na nocniku, Myjemy ząbki

Autor tekstu: Urszula Kozłowska

Ilustracje: Agnieszka Matz

Redaktor ilustrujący: Joanna Liszewska

Wydawnictwo: Wilga/GW Foksal

Data i miejsce wydania:  14/03/2018 Warszawa

Oprawa: twarde, kartonowe

Wydanie: I

Liczba stron: po 16 stron każda książeczka

Krok po kroku: Papa smoczku, Zasypianki-wyliczanki, Siku na nocniku, Myjemy ząbki

 

 

Podsumowanie

Seria "Krok po kroku"

Seria "Krok po kroku"
 • 10/10
  Fabuła
 • 10/10
  Stylistyka
 • 9.5/10
  Wydanie

Zalety

 • twarda, solidna oprawa teksturowa
 • proste obrazki
 • wspaniała rymowanka w Zasypiankach

Wady