25 lutego 2016

Osobliwe i cudowne przypadki Avy LavenderTak pięknych i wzruszających historii, jak przedstawiona nam przez Leslye Walton w „Osobliwych i cudownych przypadkach Avy Lavender”, bardzo trudno nie docenić. Autorka w swojej powieści opisuje najwspanialsze, ale także najgorsze momenty ludzkiego życia. Zabiera czytelnika w niezapomnianą podróż i pokazuje mu losy pewnej rodziny. Nie jest to jednak zwykła familia, gdyż każdy z jej członków okazuje się wyjątkowy. Wprawdzie mamy dopiero koniec drugiego miesiąca roku, jednak już teraz wiem, że ta pozycja będzie jedną z najlepszych książek tego roku. Całkiem zasłużenie.

Ava Wilhelmina Lavender nie jest zwykłym dzieckiem, liczne grono osób uważa ją za anioła, gdyż urodziła się… ze skrzydłami. Tak, prawdziwymi skrzydłami, na których znajdują się pióra. Dlatego wielu ludzi sądzi, że bohaterka musi być darem niebios. Kiedy Ava przyszła na świat i wieść o jej wyjątkowości rozeszła się po miasteczku, znaleźli się śmiałkowie, którzy przybyli pod okno szpitala, by modlić się do dziewczynki. W końcu taki cud nie zdarza się codziennie. Niestety z powodu skrzydeł Ava nie ma łatwego życia – jej rodzicielka, Viviane, nie pozwala jej wychodzić z domu, gdyż boi się, choć nigdy by się do tego nie przyznała, że coś złego może spotkać jej latorośl. I rzeczywiście, kiedy protagonistka w końcu decyduje się na sprzeciwienie się woli matki, przygoda kończy się bardzo źle.

„Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender” to barwna opowieść o losach wyjątkowej dziewczynki i jej rodziny. Bohaterka, w celu przybliżenia czytelnikowi nietuzinkowości zarówno swojej, jak i jej krewnych, opisuje wszelkie niezwykłe wydarzenia, jakie przytrafiły się jej bliskim. Większość spokrewnionych z nią kobiet posiada pewien magiczny, albo, jak kto woli, boski, dar: Ava została obdarzona przez naturę skrzydłami, a babcia dziewczynki, jak sama o sobie mówi, potrafi czytać znaki nadchodzących wydarzeń. Do tego wszystkiego dochodzą nietuzinkowe losy innych bliskich bohaterki, większość z nich jest związana z miłosnymi zawirowaniami i zazwyczaj kończy się złamanym sercem.

Miłość, jeden z głównych elementów przewijających się w powieści, pokazuje swoje przeróżne oblicza: autorka rysuje przed odbiorcą zarówno słodki smak tego uczucia, jak i jego najczarniejsze kolory. W pewnym momencie czytelnik ma wrażenie, jakby cała rodzina była przeklęta – nikomu z jej członków nie jest dane doznać prawdziwego szczęścia. Autorka pokazuje nie tylko różne odcienie tego uczucia, ale także odmienne reakcje bohaterów na stan miłosnego upojenia.

Ważnym problemem poruszanym w powieści jest również religijność. Jedni bohaterowie podchodzą do tej kwestii z lekkim przymrużeniem oka, natomiast inni traktują tę materię wręcz chorobliwie. Te dwa światy łączą się ze sobą i pokazują odbiorcy, jak wiara definiuje nasze życie – nieważne czy jesteśmy wierzący, czy nie. Pisarka wprowadza do utworu także motyw religijnego obłąkania i kultu, który tylko potęguje wrażenie niesamowitości, jakiej pełne są karty powieści.

Autorka doskonale wie, jak za pomocą słów oddać odcienie życia, zmienne koleje ludzkiego losu czy ulotność chwili. Ta książka to piękna i delikatna niczym ptasie pióro historia, która na długo zapada w pamięć czytelnika. Żywi bohaterowie, niesamowite koleje losu i delikatna nutka magii sprawiają, że pozycja oczarowuje odbiorcę, wciąga i daje do myślenia.

Katriona

Tytuł: Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender
Tytuł oryginalny: The Strange and Beautiful Sorrows of Ava Lavender
Autor: Leslye Walton
Tłumaczenia: Regina Kołek
Wydawnictwo: Wydawnictwo SQN
Data i miejsce wydania: 2 marzec 2016
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
Wydanie: I
Format: 140 x 205 mm
Liczba stron: 304
ISBN: 9788379245987

Podsumowanie

Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender

Osobliwe i cudowne przypadki Avy Lavender
 • 7/10
  Fabuła
 • 7/10
  Stylistyka
 • 8/10
  Wydanie

Zalety

 • nietuzinkowi bohaterowie
 • magiczny realizm
 • nieprzewidywalne historie

Wady

 • zbyt krótka